Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní



host - 165.46 (?)
12.6.2015 13:31
Pane Vysloužile a nečetl jste v nějaké literatuře o tom loupání jabloňových jader? Pochybuji, že to bylo z mé hlavy nebo, že mi to "nějaký dobrák nakukal". Každopádně to nějaký smysl, aspoň diskutabilní, mělo. Malá jádra se nikomu loupat nechtělo a poškozená se hned vyhazovala. Tak díky této selekci vzešla skoro všechna, pokud si dobře vzpomínám, a vysázela se jen ta největší. Nicméně ta jádra jde před výsevem přebrat daleko efektivněji... Rafael.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 213.119 (?), 6.9.2012 0:55

Většinou se v sadech k opylení odrůd používají okrasné jabloně, pravděpodobně tedy budete mít křížence odrůd Braeburn a např.Evereste

Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.114 (?), 6.9.2012 17:37

Několik pokusných tříletých semenáčků vypěstovaných z jadérka jablka koupeného v obchodě (odrůda Pink Lady) má letos první plody. Vybarvení těch plodů je zajímavé, chuť zatím ještě neznám (sklidím až v listopadu), ale zásadním nedostatkem je jejich velikost, neboť dosahují pouze 2 cm (viz přiložené foto). Možná jsou tímto potvrzena slova pana Jarina, který dnes ve svém příspěvku píše o skutečnosti, že v sadech velkopěstitelé používají na opylení okrasné jabloně s drobnými plody. Stromečky mají nyní výšku kolem 2 m a kmínek má průměr asi jako palec. Samozřejmě rostlinky nezničím, ale použiji jako bujně rostoucí podnož. Dnes jsem je u země očkoval a kůra šla velmi dobře odchlípnout. Pokud očka vymrznou (minulou zimu se mi to stalo asi ve 30%), tak stromky na jaře znovu přeroubuji.      

Kříženec
Kříženec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hudos0781 - (34) - 185.69 (?), 7.6.2015 22:26

takto veľké jablone ako na obrázku mám aj ja teraz chcem sa opýtať aké veľké vyrastú do konca tohto leta a kedy sa už budú dať zaštepiť? 

Jabone
Jabone
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.6.2015 7:29

To záleží na poloze, půdě, zálivce... Myslím ale, že k očkování budou nejdřív v létě 2016 a na roubování na jaře 2017. Možná by se hodilo je přesadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hudos0781 - (34) - 185.69 (?), 11.6.2015 21:26

no tak zasadil som ich na záhradu a očividne im to prospelo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.33 (?), 12.6.2015 0:10
Mám takový podivný příspěvek k tomuto tématu: Kdysi jsem množil jabloňové podnože výsevem jader. Z jaderniček a strýmky. Jinak v okolí rostlo jen pár boskopských. Ale o to nejde. Spíš o ten postup. Už nevím jestli mi ho někdo poradil nebo jsem to někde vyčetl. Zapomněl jsem už. Byla to tehdy taková "jednorázová", ale velká akce. Semena jsem vybral z vylisované drtě po moštování, umyl a do jara uskladnil v zemi ve skruži s pískem kde se pak i uchovávaly rouby. Na jaře jsme pak z těch semínek, byla to hrozná piplačka, sám bych to nezvládnul, sloupávali slupky a až pak jsem je vysazoval do malých 4x4cm květináčků. A ty byly na pak na okenních parapetech a úžasně rostly. Přímo před očima... Nevíte, proč jsem to tak tehdy dělal, má to nějaké logické zdůvodnění? Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.6.2015 7:23

Uskladnění ve skruži s pískem smysl má. Semena bylo třeba stratifikovat, což se tímto způsobem dělá. (někdy udělají čáru přes rozpočet hniloba nebo myši). Sloupávat slupky jabloňových jader smysl nemá, jadérka klíčí snadno i se slupkou, ta sama po vyklíčení odpadne. Jiné je to u pecek. Ty je lepší po stratifikaci vylouskat, protože ne všechny puknou pouhým tlakem klíčku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.46 (?), 12.6.2015 13:31
Pane Vysloužile a nečetl jste v nějaké literatuře o tom loupání jabloňových jader? Pochybuji, že to bylo z mé hlavy nebo, že mi to "nějaký dobrák nakukal". Každopádně to nějaký smysl, aspoň diskutabilní, mělo. Malá jádra se nikomu loupat nechtělo a poškozená se hned vyhazovala. Tak díky této selekci vzešla skoro všechna, pokud si dobře vzpomínám, a vysázela se jen ta největší. Nicméně ta jádra jde před výsevem přebrat daleko efektivněji... Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 239.63 (?), 14.6.2015 18:03

Já bych z výsevu jader nedělal vědu. Každý rok potřebuji cca 10 semenáčků na obnovu a doplnění sadu. Proto vysévám  200 - 300 jader, které získám při konzumaci jablek  (nebo hrušek) po sklizni, nechám je 1 den ve vodě a vyseju je na záhon.

Na jaře vzejde asi polovina jader, v červenci nejsilnější očkuji, pokud jich není dost, štěpuji je příští rok. Při tom probíhá i třídění podle kvality. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.1 (?), 22.10.2015 21:03

Mám dotaz na pana Vysloužila jak je to se semeny jaderničky moravské.Jsou prý najlepší pro vypěstování podnoží-je to pravda?Mám starý asi 100letý strom jaderničky a nemá větvičky na rouby.Asi nejlepší bude když uříznu jednu větev aby vyhnala vlky.Nebo máte jiný nápad?Díky Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika