jak udělat ze zákrsku čtvrtkmen



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
30.1.2009 9:52

Rada hosta 134 51 zní sice logicky, ale nedovedu si to úplně představit. Budu-li správně pěstovat klasický tvar zákrsku a po zapěstování koruny odříznu nejspodnější větve, odstraním vlastně celé první patro ramen, tedy většinu plodného dřeva.  Raději bych asi stanovil výšku kmínku co nejdřív po výsadbě, nehledě na velké řezné rány.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 246.18 (?), 27.1.2009 15:11, zobrazeno: 12188x

Dobrý den, na podzim jsem vysázela 3 jabloně ve tvaru zákrsek. Bohužel se mi to přes zimu rozleželo a zjistila jsem že bychom problematicky pod stromy sekali. Lze vhodným střihem vytvořit ze zákrsku čtvrtkmen? Domnívám se, že se spodní větve uříznou a koruna se začne tvarovat výš. Za předpokladu pozdější úrody. Děkuji Lucka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 27.1.2009 15:28

Předpoklad je v podstatě správný. Otázkou je, jaká je kombinace půdy podnože a odrůdy. U příliš slabě rostoucích může být problém.  Ne s výškou kmínku, ten si můžete určit, nýbrž s velikostí koruny, která pak může být menší než se pro čtvrtkmen hodí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 27.1.2009 15:31

Zkusit to můžete, ale záleží na vzrůstnosti konkrétní odrůdy. Lepší by bylo koupit jiné stromky a pro ty současné najít nějaké jiné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 27.1.2009 15:39

Nejsem až tak expert na podnože, ale se sekáním pod některými zákrskovými podnožemi si nemusíte dělat starosti, pokud totiž některé zákrskové podnože rostou v trávě, tak vlastně nerostou. Nezvládají konkurenční boj s trávou a stromek jen tak živoří a neroste. Aby rostl tak je nutné kolem kmínku udržovat prostor bez trávy, ať už rytím nebo mulčováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 27.1.2009 22:45

Zákrsek, čtvrtkmen, polokmen je dán pouze délkou kmínku. Klidně na jaře ořežte postranní výhony a zbývající hlavní pak zakraťte ve výšce, kde si představujete rozvětvení nové koruny. Podle podnože pak stromky vytvoří větší, či menší koruny. Ze své zkušenosti však vím, že i pod čtvrtkmenem se seče špatně. Navíc máteli stromky na málo vzrůstných podnožích nejsou schopny vegetovat v trávníku jak vám psal někdo přede mnou, ale potřebují minimálně obrytý kruh velikosti korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 28.1.2009 12:33

Namísto obrývání bych zvolil namulčovanou plochu (kůrou, posekanou trávou apod.)

Pro snazší obsekávání mezi stromky jsem koruny upravil tak, že jsem spodní větve ponechal jen ve směru řady - takže je volné širší meziřadí - takže takovou "polostěnu". Toto meziřadí je sekačkou posekat velmi pohodlně; zbylé plochy se sice sečou o něco hůře, ale také to jde (sekačkou zajíždím kolmo na směr řad a zase zpět).

Naše zahrádka je na chudém, písčitém, suchém podloží, bez zálivky a z těch stávající zákrsků by vyšší tvary těžko šly udělat - kořenový systém by to "neutáhl". (Pár stromků se slabými podnožemi již odešlo). Stromky jsem "zdědil" po předchozím majiteli.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 28.1.2009 23:55

Zákrsky mám pěstované jako p.Josef - v řadě a stříhané do oválu, abych se pod ně sekačkou dostala. Pod korunami mám mulč na vypleté zemině, pod stromky nereji, protože slabě vzrůstné podnože mají kořeny těsně pod povrchem půdy a rytím by se porušily. Pokud chcete stromky "pustit výš", klidně to udělejte, ale pokud mají slabě rostoucí podnože, tak tráva pod korunami sebere stromkům všechny živiny =museli byste tam mít mulč, ale zase byste tam nemuseli se sekačkou.                 Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 131.51 (?), 29.1.2009 14:56

Já bych prvních pár let navrhoval nedělat nic, jenom odstříhávat vlky uvnitř koruny, aby se příliš nezahustila, pustit stromek do příslušné výšky 3 - 4 metrů a jenom odstříhávat nevhodně vyrostlé větve. Pokud je podnož velice málo vzrůstná, tak třeba ten stromek ani tak vysoko nedoroste, zastaví se už dříve. Pokud je podnož trošku vzrůstnější, což prodej jabloně jako zákrsku nevylučuje, stromek doroste. Až teprve po pár letech, až bude korunka čtvrtkmenu víceméně hotová a vytvarovaná, bych doporučil oříznutí těch úplně spodních větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 30.1.2009 7:18

V zásadě máte pravdu, ale je zde ještě jiný úhel pohledu:

Pokud hned vysadíme vhodnější stromek, dočkáme se úrody dříve než bude zapěstovaná nová korunka u zákrsku. Vezmeme-li v úvahu životnost zákrsku, může se lehce stát, že třetinu či polovinu jeho života budeme pěstovat korunku a potom ho stejně dáme pryč...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.1.2009 9:52

Rada hosta 134 51 zní sice logicky, ale nedovedu si to úplně představit. Budu-li správně pěstovat klasický tvar zákrsku a po zapěstování koruny odříznu nejspodnější větve, odstraním vlastně celé první patro ramen, tedy většinu plodného dřeva.  Raději bych asi stanovil výšku kmínku co nejdřív po výsadbě, nehledě na velké řezné rány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika