Jak ostřihovat špičák?



host - 50.44 (?)
23.3.2008 17:11

Necítím se nejpovolanějším, ale:

1. odshora zastřihnout do vyzrálého dřeva, tzn. odstranit asi 1/4, ale záleží na tom jak vysoký kmen chcete vypěstovat

2. odpočítat a ponechat 5 oček (terminál a 4 ramena)

3. stejný počet oček pod nimi vyslepit

4. obrost z nižších ponechaných oček odstranit až v červnu

Mnoho zdaru safrataz@centrum.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 237.206 (?), 16.3.2008 15:33, zobrazeno: 9353x

Velice úrodná půda, u okapu a vsakovací jímky,350 m nm.,zastíněné na jaře přes poledne.Měla jsem požadavek vzrůstné jabloně,rezistentní.Byl malý výběr, koupila jsem špičák Resisty, na podnoži M9,letos na jaře zasazený(počátek března).Měl dole 3 slabé výhony- ty jsem odřízla.Dál pokračoval silný špičák, asi 120 cm.Ráda bych založila novou vyšší etáž příští rok na jaře.Prosím o informaci kolik pupenů nyní ponechat, Od shora nyní.asi 20.Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.44 (?), 23.3.2008 17:11

Necítím se nejpovolanějším, ale:

1. odshora zastřihnout do vyzrálého dřeva, tzn. odstranit asi 1/4, ale záleží na tom jak vysoký kmen chcete vypěstovat

2. odpočítat a ponechat 5 oček (terminál a 4 ramena)

3. stejný počet oček pod nimi vyslepit

4. obrost z nižších ponechaných oček odstranit až v červnu

Mnoho zdaru safrataz@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.48 (?), 23.3.2008 21:39

Nevím, čemu říkáte vrůstnější jabloň. Na M9 to bude spíš keř než strom. Musíte u ní mít pevný kůl, jinak se vyvrátí.

Pokud budete zakládat korunku, počítejte s tím, že ze dvou pupenů pod terminálním vyrostou letorosty v ostrém úhlu, které bude stejně potřeba odstranit. Já bych nechal požadovanou výšku kmínku +7pupenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.253 (?), 30.3.2008 20:58

Nebojte se mám také odrůdu jabloní na podnoži M9 žádný keř, ale pěkný stromek mám ho už třetí rok.Nechala jsem terminál a vyvázala k opěřě, aby byl pěkně rovný a postraní větve zakrátit o třetinu nad pupenem, který směřuje ven s pozdravem Hana Faltová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 30.3.2008 22:33

Záleží na vzrůstnosti odrůdy, poloze, klimatu a taky na kvalitě půdy. Mám na zahradě místa, kde je M9 s výhradami použitelná a jiná - těch je bohužel víc - kde jabloně  na M9 vyrostou asi jako stromkový angrešt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 237.206 (?), 29.4.2008 10:57

Děkuji moc, už jsem špičák přemístila na předzahrádku, tam není třeba velikost.Ještě mi prosím poraďte, co na uvolněné místo, Opakuji,jedná se o vlhké, zjara zastíněné místo, velice úrodné, kterého by byla škoda.Ráda bych hrušku, ale okolo jsou jalovce, které mi všechny hrušky zničily rzí.Nebo třešeň?Našla jsem si v knize odrůdu Burlat, Sam,Karešova, Kaštánku a Rivan.Budu vděčná za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 29.4.2008 11:03

A ty jalovce chcete zachovat? Pokud nejsou u sousedů, zvážil bych variantu  likvidace jalovců. Potom byste měla širší výběr...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 29.4.2008 11:18

Hrušně i třešně mají rády hodně sluníčka. Pokud je místo zastíněné, není ideální pro žádný ovocný strom, pro tyto dva druhy zejména. Záleží samozřejmě taky na míře zastínění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika