Jak ostříhat tuto jabloň?



jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?)
11.3.2011 20:35

no je to jasny a jednoduchy po ostřihani jakymkoliv zpusobem se tu poradí je potřeba další narostle vlky i třeba 10 cm hned vylamovat a ne se na to koukat jak to roste jinak to bude te mít zavlčene pořád at to ostřihate jak chcete.. je to velky hezky strom plny síly a vlky bude delat vždy... ješte bych asi doporučil letni řez - vlku bude méně a podpoříte násadu kvetnich pupenu JN

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jitka*123456789 - (2) - 223.35 (?), 11.3.2011 14:08, zobrazeno: 20457x

Dobrý den, prosím o radu, jak ostříhat tuto jabloň. Jedná se o "sládě" staré 21-25 let. Bohužel nerodí pravidelně, ale když se urodí, chodí k nám na jablka všichni sousedé. Jsou opravdu výborná, byť letní. Nechci na stromě dělat žádný výrazný řez. V podstatě mě nejvíce trápí "vlky", díky kterým vypadá spíš jako vrba. Vlky údajně vysilují. Zkoušeli jsme je ostříhat, ale vyrostlo jich snad ještě víc. Taktéž rada vylamovat je nefunguje. Prosím poraďte, jak strom ošetřit a nezatěžovat. Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.2 (?), 11.3.2011 19:55

Vlky rostou, protože se strom sám chce zmladit. Po ostříhání jich vyroste víc, po vylámání za zelena méně, ale pokud neodstraníte příčinu jejich tvorby, poroste jich pořád dost. Jako možnost bych viděla částečné zmlazení stromu (převislých větví), ale zas nechcete dělat "výrazný řez". Tak jedině snad některé vhodněji rostoucí vlky ponechat a po zakrácení je použít jako základ pro vytvoření dalších větví (neoholit všechno), aby strom měl kam směřovat svou růstovou sílu. Ale počkejte ještě na radu p.Vysloužila, já nejsem žádný odborník, řídím se spíš citem.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 11.3.2011 20:35

no je to jasny a jednoduchy po ostřihani jakymkoliv zpusobem se tu poradí je potřeba další narostle vlky i třeba 10 cm hned vylamovat a ne se na to koukat jak to roste jinak to bude te mít zavlčene pořád at to ostřihate jak chcete.. je to velky hezky strom plny síly a vlky bude delat vždy... ješte bych asi doporučil letni řez - vlku bude méně a podpoříte násadu kvetnich pupenu JN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.249 (?), 11.3.2011 21:05

Problém je přesně opačný než tvrdí xxx.xxx.135.2, strom se nechce zmladit, chce naopak dorůst. Tento strom až donedávna někdo velmi silně řezal, strom by chtěl narůst víc, ale nebylo mu to kvůli nadměrnému řezu umožněno. Tím že se ho pokusíte zmladit problém ještě zhoršíte.

Vlky musíte odstranit, ale ne všechny. Některé nechte a nechte je vytvořit nové větve. jakmile strom doroste do velikosti která odpovídá jeho kořenům vlky růst přestanou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 11.3.2011 22:29

Já bych vlky probral. Ty silné musí pryč. Nechal bych jen slabší. Některé mohou být zakončeny květním pupenem a ohnou se.

Taky bojuju s jabloní, kterou předchozí majitel zahrady brutálně snížil. Vlky jsem probral. Ty co jsem nechal jsou dvouleté a pěkně obrostlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.2 (?), 11.3.2011 22:45

Pro 235.249 : Myslela jsem jen ponekud pokrátit ty větve, co visí až dolů k zemi, a jak jsem psala, nechala bych některé vlky na nové větve jako vy, snažila bych se tomu stromu trochu "zvednout" korunu, myslím si, že by pak bláznit přestal. Asi jsem se špatně vyjádřila - také jsem psala, že je vidět, že chce růst...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 11.3.2011 23:48

Strom reaguje tak jak může, protože má nadváhu kořenů a na jakékoliv nadměrné odstranění vlků bude reagovat stejně. Jsou dvě možnosti. Některých perspektivních vlků se ani nedotknout a ty "odsouzené" jenom mírně přikrátit a až v dalších letech zcela odstranit, když už ty perspektivní převezmou hodně zeleného olistění. Druhá možnost je vlků se vůbec nedotknout (řezat až v dalších letech) a ještě přikrátit hlavní kosterní větve, protože jsou už na konci růstu a taky neperspektivní a tím časem přeneseme rodivost na větve vypěstované z vlků a blíže ke kmeni. Radikální zmlazování na bujé podnoži je docela věda a někdy se ani nedá zvádnout. Zcela jina se zmlazují podnože slaběji rostoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.3.2011 0:23

Já myslím, že všichni diskutující se v podstatě velmi správně shodli v tom, že následný řez by měl být velmi citlivý a pozvolný. Radikálním řezem se "vlčí" problém jenom zaktivuje. Kořeny podnože mají velkou sílu a snaží se korunu stromu rozvinout do většího objemu. Ten strom chce být větším než je, a jeho majitel by mu měl umožnit. Doporučil bych proto nyní odstraněnit asi jenom 20-ti procent současných vlků rostoucích přímo vzhůru a nevhodným směrem (dovnitř koruny, křižně, a pod.). Dále vybrat ty vlky, které jsou vhodné pro založení budoucího plodonosného obrostu a tyto krátkým střihem zakrátit na vnější spodní očko. Další velmi citlivý a mírný řez provádět průběžně po celé vegetační období až do začátku podzimu za účelem usměrnění růstu a počtu letošních zelených letorostů. Uvedený postup aplikovat i v následujících letech až do fáze dosažení rovnováhy mezi kořeny a korunou a zastavení překotného růstu vlků. Celý tento dlouhodobý pozvolný střihací maratón je nutno směrovat k vytvoření cíleného tvaru koruny této bohatýrské jabloně. Při tom by bylo vhodné zapěstovat větvoví střední toušťky, které stromu téměř chybí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 43.70 (?), 12.3.2011 8:30
Mám tentýž názor, vybrat jen to nejnutnější a zvětšit korunu ať mají kořeny co vyživovat a také řezat spíš pozdějí, né teď v předjaří. Počkat až míza bude ve větvích a potom prořezat. Pokusit se oslabit růst i tímto způsobem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 54.208 (?), 12.3.2011 20:44

To co se přihodilo tomuto stromu je příkladem řezu za každou cenu. Já bych nechal strom v klidu alespoň jeden rok a pak pomalu obnovil korunu do původního stavu. Tato odrůda není převislá a tak je zbytečné pokoušet se o převislý solar. Budeme- li stříhat vlky pernamentně, tak budou usýchat postupně silné větve a strom odumře na houbovou chorobu. Podle mě je tento strom odsouzen k zániku. Na Třinecku se tyto praktiky velmi často dělají a výsledek za cca pět let se vždy dostaví. V průběhu nějaké doby dodám nějakou fotku. Doporučoval bych, aby rekonstrukci koruny dělal někdo jiný než tento řez. Pro záchranu tohoto stromu je ještě možnost ponechání jej jako dominantu bez úprav.     Vladislav          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika