Jak na šlechtění nových odrůd



host - 226.194 (?)
2.2.2012 17:39

Přátelé mne by spíš zajímalo, jak postupovat dále, semena jsem vysel, a rostliny vzešly, jsou staré dva roky, jak udělat první výběry? Podle čeho. Co když budou i trnité bujné odrůdy mít chutná jablka?  Jak postupovat se selkcí dále? Materiál sledovat jen na původní rostlině nebo ho i rozroubovat na typové podnože?

Za podnětné nápady a typy děkuje

Juraj Kafka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.1.2011 13:29

Je to možné, že v Angliia Francii jsou v moštových odrůdách dál. Však Cider a Calvados jsou tam oblíbené. Pro naše podnebí by možná byly bližší odrůdy středoevropské.  Četl jsem ve staré německé knize o odrůdách, ze kterých se připravovaly jednodruhové kvasy. Jmenovány byly 4 odrůdy, znichž jsem znal jen jednu - Grávštýnské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 12.1.2011 18:06

Šlechtění zahradnických rostlin, Lužný 1965 - Moc pěkná skripta
Příběhy slavných odrůd - Chobotský

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.194 (?), 2.2.2012 17:39

Přátelé mne by spíš zajímalo, jak postupovat dále, semena jsem vysel, a rostliny vzešly, jsou staré dva roky, jak udělat první výběry? Podle čeho. Co když budou i trnité bujné odrůdy mít chutná jablka?  Jak postupovat se selkcí dále? Materiál sledovat jen na původní rostlině nebo ho i rozroubovat na typové podnože?

Za podnětné nápady a typy děkuje

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.194 (?), 2.2.2012 17:40

Případně, prosím, doporučte nějakou odbornou literaturu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 2.2.2012 19:18

Nic Vám nebrání vyhlédnuté semenáčky roubit (zkušebně, pokud mají afinitu ) na méněvzrůstné ponože, abyste urychlil dobu k výkvětu geneticky nové odrůdy.Život člověka je vůči vzniku nových generací ovocných druhů dost krátký.Je to víceméně možné nazvat štěstím, když se za krátký život člověka něco podaří. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 3.2.2012 19:08

Pane Kafko, to je právě kouzlo zlaté ruky šlechtitelů. Skutečně, při selekci vycházejí ze staleté empirie, že semenáčky připomínající pláňata, tedy s trny a drobnějšími světlými listy nepřinášely kvalitní plody. Proto je vyjednocují již v prvním roce po vzejití.  Jestli se mohli mýlit a vytrhnout křížence, který vzdor planému habitu přinese skvělé plody? Možná ano. Je to asi stejné, jako kldybyste hledal mezi malými dětmi ty,  jejichž kůže snese nejvíc slunce a nespálí se. Asi byste předem vyřadil všechny blonďáky. Ale jistotu, že mezi nimi bude některý s odolnou pokožkou, byste neměl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.1 (?), 3.2.2012 11:59

Skúste odrodu v nedávno mnou zadanom vlákne identifikovanú ako "hontianska končiarka", je na mušt výborná: vysoká cukornatosť, dobrá chuť na priamy konzum, veľké plody, vysoká rodivosť bez akejkoľvek údržby (v minulosti na vysokokmeňoch, samozrejme), i bez postrekov odolná prakticky všetkému, odskúšaná v 600m n.m. A samozrejme, mizerná skladovateľnosť; nič iné ako mušt z toho rozumne robiť nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika