Jablone na skladovanie - doporucene odrody



Zehnálek Petr - (33) - 47.229 (?)
29.3.2017 8:37

K té rezistenci. U Topazu, Siria i Rozely už byla prolomena. Alespoň u nás ve východních Čechách. Nejvýrazněji se projevila na Siriovi. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 29.3.2017 7:58

ahojte,

s vyberom odrod davam na rady skusenejsich, takze admiral, topaz, sirius, rozela. podla pomologie by mali byt rezistentne na chrastavitost.

k zavlahe, neni to extenzivny sad, je to zahrada pri rodinnom dome, ale neni studna, dazdova voda sa minie hlavne na zeleninu. stromy nepolievam (mlade su samozrejme vynimka), len sa treba zmierit s tym ze nie vzdy bude top uroda. ani do buducnosti neplanujem polievat, takze m9 isto nie, poucil som sa na hruskach na duli..

k palmete, rozostupy medzi stromami je 4m v rade, vysadzam kazdy druhy rad cize 4.4m vzdialenost radov, pre mm106 hadam aj moc :)

mam 11 jabloni, vacsina jesenne, jedna novorocna a par jablcok z jednej je v pivnici este stale. To je dovod preco chcem jablone konzumovatelne co najneskor.

mimo temy, hrusky z Lidla, Doyenne - cize dekanka robertova, tvrda repa bez chuti, jeden kosik rozlozeny v dome, druhy v pivnici, uvidime ci to bude dakedy jedle :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zehnálek Petr - (33) - 47.229 (?), 29.3.2017 8:37

K té rezistenci. U Topazu, Siria i Rozely už byla prolomena. Alespoň u nás ve východních Čechách. Nejvýrazněji se projevila na Siriovi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 29.3.2017 12:07

Pán Zehnálek: Áno, správna pripomienka, rezistencia na chrastavitosť je už dlhšie lokálne "prelamovaná" niektorými kmeňmi Ventúrie.U nás zatiaľ chvalabohu nie, ale je to len otázka času. (Keď píšem o rezistentoch, tak mám vždy nutkanie dať ten výraz do úvodzoviek, len sa mi to väčšinou nechce). Inak - u Admiralu a Rozely hrozí aj pehovitosť plodov, najmä v prvých rokoch plodenia, pri nich treba šetriť dusíkom a nešetriť vápnikom. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 243.253 (?), 29.3.2017 8:29

Suhlasim s Vam, aj ja som skusil M9 na zapadnom svahu v Bratislave a musel som ist do vzrastnejsich podnozi, takze ani ja by som M9 bez zavlahy neodporucal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.166 (?), 14.6.2018 20:18
Jablko, ktoré sa v obyčajnej pivnici (takú mám) dožije polovice júna, si zaslúži pestovateľov rešpekt. Už len za to, že odmietlo podľahnúť hnilobe. Na fotke č.1 je posledných 7 statočných (odrôd), fotené dnes - dolu zľava Braeburn, Red Chief, Florina, Jonathan a Shalimar, hore zľava Admiral a Idared. Okrem zvráskavenej Floriny ostatné jablká vyzerajú ešte celkom dobre. Kvalitatívne (výzor, chuť, konzistencia dužiny a šťavnatosť) jednoznačne dominujú Admiral a Idared. Víťazom v tejto kategórii "shelf-life" je u mňa Admiral (je na foto 2-5), predovšetkým boduje aj v tomto pokročilom čase chuťou. V ostatných parametroch je Idared za ním vo veľmi tesnom závese. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 18.6.2018 7:10

admiral 5ks na jesen vysadene, niektore "navyse" konariky som zatazil a ohnul dolu, tak mozno bude buduci rok aj prvy vlastny :)

...tento rok som mal par admiralov (nie vlastne), ale s tou skladovatelnostou to az take dobre.chutovo super, opticky krasny, optimizmus ze v pivnici vydrzi dlho ma opusta :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 18.6.2018 8:34

TomNR: Nitra je od nás nejakých 30-35km. Keď sa to dá u mňa, prečo by to nemalo ísť aj u Vás?  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.154 (?), 18.6.2018 9:35

Skladovatelnost Admirála je bezkonkurenční (snad Idared...). Podle první úrody z malého stromku ovšem nelze dělat závěry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.199 (?), 25.4.2020 17:46

Páni pestovatelia, chcel by som sa opýtať, som študent VŠ a začali ma zaujímať ovocné stromy, zhruba rok brázdim fóra, zasadil som už pár ovocných stromov na jar, v jeseni a tento rok som opäť pridal na jar niečo.

Záhrada na severnej strane, približne 430 m.n.m., okolie Žiliny, vraj výskyt ílovitej pôdy.

Čo sa týka jabloní, máme dlhé roky na záhrade tzv. Jakubku, ktorá pokiaľ zarodí, má výborné jablká, bližšie informácie o nej neviem, starý otec ju proste volá Jakubka a chvália ju. Ďalej máme na záhrade 4 ks neskorších jabloní, ktoré sú malého vzrastu, niektoré majú aj rany na kmeňoch, ktoré boli zatierané latexom, žiaľ jablká som osobne nekonzumoval a starí rodičia hovoria, vraj sú dobré ale nejaký bližší popis žiadny. 

Chcel by som tento rok na jeseň vysadiť 1 ks jablone, keďže nieje viac miesta na rôzne experimenty a po prechádzaní odrôd ovocnej škôlky Vajda, fóra zahrada.cz si tak povediac ako mladý nadšenec nemôžem vybrať, odrôd je nespočetné množstvo. 

Keďže máme zatiaľ pomerne úspešnú letnú jabloň, tomuto obdobiu dozrievania sa zatiaľ nechcem prikláňať, chcel by som jesennú, prípadne zimnú jabloň, ktorá by bola nadnesene,,špica", medzi hlavné požiadavky môžem zaradiť chuť, slušnú dobu skladovateľnosti, no keďže severná strana a 430 m.n.m. tak aj odolnosť voči mrazom, neviem, či má zmysel výber zamerať na neskoro kvitnúce odrody, aby sa čo najviac eliminovalo poškodenie neskorými jarnými mrazmi...

Z odrôd som našiel nespočetne veľa, z tých najviac,,ospevovaných" ma zaujali napr. Admiral (neviem, či by mu vyhovovala vyššia poloha, či by spoľahlivo dozrieval), Rubín, Rubinola, Bohemia, Topaz, Rajka a mnohé ďalšie...

Vopred ďakujem za užitočné rady a skúsenosti, osobne by som chcel poprosiť o názor Pána Hlavatého a ďalších pre mňa skúsených...

Prajem pekný deň

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika