Jabloň - poraďte prosím jakou?



Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?)
5.3.2009 9:51

Selena je skoro po všech stránkách výborná. Jen ta chuť je (subjektivně) ve srovnání s Jonagoldem o několik tříd horší, jablko pro mne nezajímavé, i když úrodný plnič. Opět  - jen můj názor. Možná, že je v drsnějších podmínkách chutnější, či existuje více variant. V mém sortimentu prostě nemá místo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 8.206 (?), 4.3.2009 18:29, zobrazeno: 39730x

Dobry den,

nase zahrada je ve stredoceskem kraji (mezi Kladnem a Kralupama n/Vltavou), puda je spise jilovita, sussi, jizni strana. Predstavovala bych si asi spis podzimni odrudu, cervenou, aby nebyla moucnata, snadno udrzitelny tvar jablone a kdyby to slo, tak i rychly rust - bohate plozeni :). Chutna mi Jonagold (z obchodu) nebo jsem i tady v diskuzi cetla doporuceni na Rubin, Parmenu, Jadernicku..., ale vubec netusim :(.

+ dalsi dotaz - jak pripravit pudu pro jablon, resp. co v dalsich letech? Jak hnojit apod.? Muzete mi prosim poradit?

Predem moc dekuju za info. Katka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.44 (?), 4.3.2009 20:51

Dobrá pozdně letní je Red Melba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 5.3.2009 7:16

Jednoduchý dotaz, který se tady v různé podobě opakuje. Chutná Vám Jonagold, jste moje krevní skupina, tak zkusím poradit.

Dopoučuji Vám Rozelu na podnoži MM 106, čtvrtkmen. Červené jablko velmi dobré chuti, odolné proti chorobám, velmi úrodné, pěstitelsky bez mimořádných nároků. Vykopejte díru - doporučuji průměr 150 cm, hloubku 50 cm - čím větší, tím lépe, zaražte kůl asi 180 cm dlouhý, navezte kvalitní zeminu, do první vrstvy cca 30 cm můžete přidat zásobní hnojení - NPK, Cererit - dal bych asi litrový hrnek a do zeminy zamíchal. Pak dále zeminu, vše lehce ušlapávat. Stromek zasadíte ze severní strany kůlu, předtím odstříhnete jen poškozené kořínky. Hloubka - asi jako byl ve školce, neutopit moc hluboko. Zalít a dál zalévat. Zadejte si ve vyhledávači zahrada.zjev., jsou tam návody k řezu a další. Informace o dalších odrůdách - první orientace na stránkách Fytos, pak zde v diskusi. Preferujte odrůdy rezistentní, tj. odolné proti strupovitosti. Jonagold je velmi dobrý, ovšem není rezistent, vyžaduje postřiky a i plodnost - díky velmi silnému růstu - přichází později. Pěstitelsky odrůda nikoliv pro začátečníky. Poraďte se na místě s někým, kdo umí (to poznáte podle stromů a podle sklizně), nahraďte TV seriály studiem odborných příruček. Nebo to berte hákem, zasaďte strom a on si nějak poradí. Jen sousedé Vás budou pomlouvat. 

Pokud Vám bude někdo radit jinak, může mít také pravdu, není jen jedno řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.100 (?), 5.3.2009 7:34

Ta popisovaná díra má objem skoro kubík a dá to trouch námahy s manipulací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 5.3.2009 8:02

Námahu to dá, ale vyplatí se. Zejména, je-li jinak na zahradě půda nekvalitní.
   Jonagold bych asi taky nedoporučil, je citlivý na strupovitopst, triploid a není to taky podzimní odrůda. 
    Vděčná podzimní odrůda pro začínajícího ovocnáře je Selena. Roste zdravě, plodí brzy, hojně, jablka jsou červená, nestrupatí, sklízejí se relativně dlouho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 5.3.2009 9:51

Selena je skoro po všech stránkách výborná. Jen ta chuť je (subjektivně) ve srovnání s Jonagoldem o několik tříd horší, jablko pro mne nezajímavé, i když úrodný plnič. Opět  - jen můj názor. Možná, že je v drsnějších podmínkách chutnější, či existuje více variant. V mém sortimentu prostě nemá místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.46 (?), 5.3.2009 10:16

Super, přesně takhle "po lopatě" jsem to potřebovala :))

Jinak - různě jsem to tak studovala a nic mi nevyhovovalo, protože žádné dotazy nebyly z té naší oblasti, kde je ta zemina nic moc; v časopisech, co mám, jsem nic nenašla, takže jsem volila tu nejpohodlnější (tuhle) cestu :). Porady od sousedů moc možné nejsou, protože ti staří už to neřeší a mladí taky ne, protože je to neba :)

... a pro mě jsou ovocné stromy španělská vesnice, já spíš doteď okrasnou floooru :)

Takže za všechny názory moc děkuju :), k.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 20.3.2009 11:06

A jak to nakonec dopadlo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.17 (?), 28.3.2009 23:21

:)) dopadlo to šíleně!!

Jak tak pořád brouzdám s kočárem po vesnici, tak neustále šmíruju jabloně sousedů!! :) Ale je to děs, nikdo to už neřeší a když už řeší, tak po svém - řežou, kde se dá a hlavně skoro všechno. Ale co mě zarazilo - už několikrát jsem viděla strašně šikmé řezy?? U nás doma jsme vždycky stříhali rovně, ale místní tu vytváří hroty???  Co je správně?? :-o

Každopádně jsem se řídila přesně podle vašich rad, pročetla jsem Jeromeho rady (super!!), vykopala kráter, navozila novou zeminu, prohnojila a nakonec koupila Rozelu. A protože jsem se teda ještě na střih necítila, tak mi ji v místním zahrádkářství i sestříhli. Představovala jsem si, že domů přijedu se stromečkem a místo toho jsem přijela s kůlem!! :))

No... a nakonec uvažuju, že musím koupit ještě nějakou zelenou jablůňku. Takže začínám bádat a pročítat, co by se jako asi hodilo. Takže se těšte na moje další superinteligentní dotazy :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 28.3.2009 23:32

Žlutozelený rezistent Goldstar  :-))??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika