Jabloň Lucy



host - 205.204 (?)
2.1.2018 19:57

Ďakujem za recenziu, p. Hlavatý.

Nemusí byť každá odroda hneď top chuťovka, čo sa týka použitia na priamy konzum. Významná časť úrody zvykne ísť aj do koláčov, na sušenie, na výrobu šťavy či detskej výživy. Tam potom mnohokrát vynikne aj jablko napr. s horším shelf-life, ale zdravé, dlhodobo skladovateľné, dopestované s výrazne menším úsilím, než napr. nejaké Fuji. Lucy by som podľa toho popisu predbežne zaradil do kategórie "na sušenie neskôr v zime/ na jar". 

Ja osobne by som momentálne vyhradil takýmto odrodám rozhodne viac ako polovicu výsadby, lebo väčšina rodiny nejakú chuťovku ocení v zásade rovnako ako kdejaké priemerná jablko. Vraj jablko ako jablko... Keby som to vedel dávnejšie, vysadím to inak a mám násobne menej roboty :-)

Trnavsko 145 mnm 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 205.204 (?), 2.1.2018 19:57

Ďakujem za recenziu, p. Hlavatý.

Nemusí byť každá odroda hneď top chuťovka, čo sa týka použitia na priamy konzum. Významná časť úrody zvykne ísť aj do koláčov, na sušenie, na výrobu šťavy či detskej výživy. Tam potom mnohokrát vynikne aj jablko napr. s horším shelf-life, ale zdravé, dlhodobo skladovateľné, dopestované s výrazne menším úsilím, než napr. nejaké Fuji. Lucy by som podľa toho popisu predbežne zaradil do kategórie "na sušenie neskôr v zime/ na jar". 

Ja osobne by som momentálne vyhradil takýmto odrodám rozhodne viac ako polovicu výsadby, lebo väčšina rodiny nejakú chuťovku ocení v zásade rovnako ako kdejaké priemerná jablko. Vraj jablko ako jablko... Keby som to vedel dávnejšie, vysadím to inak a mám násobne menej roboty :-)

Trnavsko 145 mnm 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.36 (?), 23.1.2018 21:35
Lucy - kontrolná degustácia koncom januára. Treba oceniť výzor - Lucy stále pôsobí veľmi dobre, šupka si drží tonus, nevráskavie, tmavočervená farba sa tiež nemení. Imidžovo niet čo vytknúť, výzor je svieži, lákavý (foto). Veľkým kladom je zdravotný stav - jablká sa vôbec nekazia, ani jedno nepostihla skládková choroba. V tomto smere tiež výborné hodnotenie. Konzistencia a šťavnatosť dužiny sa oproti začiatku januára nezmenili, sú na dobrej úrovni. Chuť je nadpriemerná, ale nie skvelá, je harmonická (Lucy nie je presladená, ale prítomné kyselinky zasa tiež netrieskajú dverami, je to tak trochu šedá myška, ktorá Vám nespôsobí extázu, ale ani neurazí). Vzhľadom na rodičov (Fuji x Topaz) som asi čakal trochu viac, ale - ako som už napísal - sklamanie to zďaleka nie je. Zdá sa že máme ďalšiu pomerne kvalitnú odrodu, zdravotne excelentnú, chuťovo nadpriemernú. Skladovateľnosť ešte treba odsledovať, zatiaľ sa ukazuje byť sľubná, ale to ešte len uvidíme. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 23.2.2018 7:13

Lucy - kontrola po uplynutí jedného mesiaca. Je to ešte pomerne nová odroda, takže každá skúsenosť s ňou sa ráta (dalo by sa povedať že je ešte "v štádiu overovania" hobíkmi). Moje poznatky: teraz ku koncu februára plody vyzerajú stále výborne, nevädnú, nemúčnatejú ani nehnijú (viď foto - dalo by sa povedať že celkom atraktívne jablko, však?). Šťavnatosť aj konzistencia dužiny sa oproti koncu januára nezmenili. Chuťovo mi Lucy pripadá dokonca o niečo lepšia než pred mesiacom, je akoby aromatickejšia (čo však môže byť len subjektívny dojem). Je iná než jej rodičia Topaz či Fuji, ale to je len dobre (zaplavovanie trhu kópiami nepotrebujeme). Priebežným "šelf-lajfom" s nimi zatiaľ drží krok.  IH 





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.2.2018 10:57

Díky Ivane za průběžné hodnocení Luciny. Jsou to vlastně pilotní informace, protože dlouhodobé zkošenosti s ní nikdo nemá. Já do ní vkládám naděje, podle autorů by neměla patřit k odrůdám mimořádně náročným na teplo.  Tedy ani jeden z rodičů u nás ideální podmínky nemá. Ale to může být zavádějící, ostatně mnozí kříženci např. Coxovy a Goldenu jsou nenároční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 23.2.2018 12:11

Lucy má - možno - potenciál aby prerazila aj v zahraničí, podobne ako to z českých odrôd už dokázali napr. Rubinola, Topaz a najmä Opál. Samozrejme, môžem sa mýliť, toto sa nedá jednoznačne predpovedať, ale predpoklady na to Lucy podľa mňa má. Je to pomerne príťažlivé jablko peknej tmavočervenej farby, s dobrou (zdá sa) skladovateľnosťou a nadpriemernou chuťou. Dobre zvolené je aj jej meno, krátke, pekné a ľahko zapamätateľné. Výhodu vidím aj v tom, že plody nie sú veľké, majú strednú veľkosť, čo veľmi oceňujú konzumenti napr. v Anglicku (tam dokonca na nimi pestovaných stromoch Opálu schválne robia len suboptimálnu prebierku, aby boli plody skôr menšie). Kariéra komerčne úspešnej odrody u Lucy nie je vylúčená. Nám hobíkom to ale môže byť jedno.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 10.3.2018 17:10
Ešte jeden návrat k Lucy: máme za sebou síce iba tretinu marca, ale už teraz sa dá predpovedať že skladovací potenciál Lucinky bude siahať až do apríla. Jablká z vôbec prvej úrody tejto odrody mám v úplne obyčajnej pivnici. Stav plodov z hľadiska výzoru i chute je pre mňa príjemným prekvapením (fotky nech sú dôkazom že nekecám). Cenným bonusom je absolútna odolnosť skládkovým chorobám - aspoň zatiaľ. Je možné, že v ELO-skladoch by Lucy vydržala až do leta. Spolu s príjemným vzhľadom a nadpriemernou chuťou to pre túto ešte stále novú odrodu vytvára potenciál, ktorý ťažko odhadnúť. Nebol by som ale prekvapený, ak by sa už teraz "piekla" licencia na jej pestovanie v krajinách na západ od ČR. Otázkou môže byť, či takéto atraktívne celoplošné tmavočervené sfarbenie dosiahne aj v teplotne menej priaznivých polohách. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.62 (?), 27.3.2018 19:41
Lucy na konci marca (foto 1,2) - naďalej príjemne prekvapuje. Výzor, chuť a konzistencia dužiny stále bez straty kvality. Zdravotný stav úplne výnimočný, dá sa povedať že excelentný - počas celej doby skladovania nepodľahol hnilobe ani jeden plod. Lucy práve degustačne porovnávam s Braeburnom, ten je svojou takmer dokonalou vyváženosťou cukrov a kyseliniek predsa len o stupienok vyššie, ale Lucy mu je viac než dôstojným súperom. Na foto 3,4 je vizuálne porovnanie Lucy s niektorými odrodami z jej "hmotnostnej kategórie", zľava postupne na fotkách Red Chief, Shalimar, Heliodor, Lucy, Braeburn a Jonathan. Apríl už môžeme považovať za mesiac, ktorý oddeľuje dlho skladovateľné odrody jabĺk od tých ostatných, a zdá sa že Lucy nonšalantne prekĺzne do tej prvej skupiny. Pravda, sú odrody ktoré čo sa týka "shelf-life" hrajú úplne inú ligu (napr. Idared a A... - pssst, nemenujme 😉). O tých ale ešte bude reč, v máji-júni. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.50 (?), 12.8.2018 7:34
LUCY - ešte stále ju môžeme považovať za novinku českého šľachtenia (Fuji x Topaz). Na foto 1,2 je Lucy ako vyzerá dnes. Plody budú tento rok väčšie než vlani. Zatiaľ sa nevyfarbujú, čo je dobre - rád by som mal nejaké jablká aj na zimné uskladnenie. Na porovnanie ako vyzerá teraz Bohemia - foto 3,4. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 1.9.2018 22:44
Plody českej odrody LUCY sa pomaličky-potichúčky začínajú vyfarbovať (foto 1,2). Podobne aj ďalšia neskorá odroda - nemecká Pinova (foto 3,4). Novozélanďan Braeburn si ešte dáva načas (foto 5), tak ako je preň typické. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.232 (?), 22.9.2018 19:42
Česká zimná odroda LUCY (Topaz x Fuji) - deklarovaná ako nová, moderná, rezistentná. Po párročnej vlastnej skúsenosti môžem dodať, že aj kvalitná. Myslím si, že Lucy má perspektívu a postupne bude súčasťou čoraz väčšieho počtu záhrad. U mňa sa vyfarbuje do peknej tmavočervenej farby. Po prezretí fotiek asi uznáte, že vizuálna stránka jej slabinou nebude, skôr naopak. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika