Jabloň - jakou podnož?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
14.9.2009 16:20

Nu, letním řezem se nerozumí jen ostříhání všeho, co narostlo počátkem léta. Celkovým pokrácením stromků po sezóně situaci spíš zhoršíte. Bujný růst lze tlumit naopak omezením předjarního řezu, ohýbáním, aj.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 13.9.2009 14:44, zobrazeno: 12120x
Dobrý den, mám nasazeny jabloně odrůd Idared, Golden Del., Melrose a Bohemia. Všechny jsou na drátěnce a všechny, kromě tří stromků odrůdy Idared, mají extremně bujný růst. Stáří stromků je cca. 6 let. Jsem laik a potřeboval bych poradit jaké podnože zvolit aby jabloně nerostly více do zeleného než do plodů. Jak jsem již uvedl, tři Idaredy téměř nerostou, ale rodí hodně a pravidelně. Jsem z Břeclavi a stromky jsou vysazeny v těžké půdě asi 150 m od koryta řeky, kde bývá spodní voda i jen několik cm pod povrchem, pokud nejsou přímo záplavy. Jak "dobiju" foťák přidám ještě několik snímků pro upřesnění. Děkuji Mirek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.9.2009 9:09

Melrose i Bohemia rostou poměrně bujně, Golden středně až slaběji, Idared slabě. Logicky by ty bujnější odrůdy potřebovaly slaběji rostoucí podnož M9, J-TE-E, aj.
   Je otázka, jestli není škoda 6leté stromy měnit za jiné, zda by nešlo bujný růst omezit - třeba letním řezem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 14.9.2009 9:33
Děkuji za odpověď. Na počátku léta jsem stromky ostříhal a k dnešnímu dni mají letorosty již téměř půl metru, u některých i více. Zkusím ještě po sezóně celkově stromky pokrátit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.9.2009 16:20

Nu, letním řezem se nerozumí jen ostříhání všeho, co narostlo počátkem léta. Celkovým pokrácením stromků po sezóně situaci spíš zhoršíte. Bujný růst lze tlumit naopak omezením předjarního řezu, ohýbáním, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 14.9.2009 17:20
Zde je slíbené foto. Budu muset pozvat odborníka na zkulturnění mých stromků. Chce to určitě, tak jak píšete, něco víc než jen nůžky. Ale na Idaredech je vidět že i podnož udělá hodně a některá je vhodnější i pro takového jabloňového "machra" jako jsem já.
Idared
Idared
...Idared...
...Idared...
...také Idared
...také Idared
Golden Del.
Golden Del.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 14.9.2009 18:58

Místo očkování musí být nad zemí, jinak strom zpravokoření.

Omezit růst lze ještě kroužkováním, zářezy do kmenu, obrýváním kořenů.

Zimní řez je dobré odložit na březen, čímž stromu odeberete přebytek mízy.

Letní řez provedený koncem srpna až začátkem září nesmí být příliš hluboký. Pokud odstraníte příliš mnoho dřeva proraší pupeny a namrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 54.27 (?), 14.9.2009 22:42

Mně připadá jako nejpřirozenější řešení ty stromy pustit metr, dva metry výš, typuji, že nejsou na slabě vzrůstné podnoži, ale na středně vzrůstné, zatímco výška stěny je na slabě vzrůstnou podnož.  Naštěstí to nevypadá na silně vzrůstnou podnož - semenáč, jak se mně kdysi stalo s jabloní koupenou jako zákrsek a já jsem potom musel jít na 6 metrů výšky stromu, aby vůbec začal plodit...

Umělé snížení vzrůstnosti mně připadá nepřirozené a snižující životnost stromu, jejich vykácení a nasazení slabě vzrůstných stromečků zase jako ztráta času, zatímco takhle přiděláte na stěnu ještě jedno patro a můžete mít plno jablek už za dva roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 15.9.2009 7:12

Stromky jsou ve skvělé kondici, zřejmě ve výborných podmínkách. Tak rostou. O něčem takovém tady na Vysočině jen sním. Omezte hnojení dusíkem a zkuste to s letním řezem, jak je uvedeno. Hledejte: dlouhý letní řez, krátký letní řez, Lorettův řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.50 (?), 23.9.2009 17:40

Já by jsem vyřezal některé kolmo rostoucí výhony celé probrat je a zbývající vyvázát do vodorovné polohy ale to už chtělo dříve alespoň o měsíc vyvázat směrem do meziřad rozšířit stěnu výhony neskracovat až další rok až vytvoří květní pupeny odplozené odříznout až na nejníší výhon nebo plodonoš aby se obměnilo plodné dřevo jinak by se muselo za zelena několikrát skacovat jako na starých kordonech které se pěstovali v minulém století.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika