Jabloň Ametyst střídavá plodnost



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.143 (?)
6.5.2018 8:46
183.116: Alternácia v plodnosti je pri niektorých odrodách daná do istej miery geneticky a ťažko s tým niečo spraviť. Včasná a dôkladná prebierka, letný rez, hnojenie, zálievka - tieto úkony často pomôžu len čiastočne alebo vôbec. U mňa alternuje napr. Jonagored, Prima, Boskoopské, kedysi (už ho nemám) Ontario, čiastočne aj Coxova reneta a Fuji. Ametyst nepestujem, alternáciu mohol zdediť po Nele (a tá po Prime). Ak by Ste strom chceli nahradiť inou letnou odrodou, tak môžem odporučiť Piros. Nealternuje, chuťovo je výborný, vzhľadovo atraktívny a na letné jablko má aj slušnú skladovateľnosť. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 183.116 (?), 6.5.2018 1:28, zobrazeno: 6837x

Dobrý den, prosím o radu. Mám 6.rokem zapěstovanou jabloň Ametyst na M26 ve tvaru štíhlého vřetene. Jabloň trpí střídavou plodností, prostě každý druhý rok sklízím pěknou úrodu a v dalším roce nic. Již jsem zkoušel několik možností jak strom alternaci odnaučit nic nepomohlo. Doslechl jsem se, že protrhávat se má do 1.měsíce po odkvetu, protrhávám, když je co. Protrhávám i po červnovém propadu, myslím, že je strom dobře hnojen i zaléván a udržován úhor. Výsledek, letos mám odkvetlé dvě květenství v loni jsem sklidil pomalu 15 kg ovoce. Jsem rozhodnut, že příští rok po sklizni, která bude, strom vykopu, nemohu si dovolit na malé zahrádce držet strom v alternaci. Prosím, co udělat jiného? Prosím poraďte odrůdu kde 100% není alternace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.62 (?), 6.5.2018 8:27

Neviem co pomoze Vasmu Ametystu ale rozhodne by som 6 rocny strom nevykopaval a necakal dalsie roky kym novy dorastie, prevrubloval by som ho na inu odrodu ked uz nic ine.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.143 (?), 6.5.2018 8:46
183.116: Alternácia v plodnosti je pri niektorých odrodách daná do istej miery geneticky a ťažko s tým niečo spraviť. Včasná a dôkladná prebierka, letný rez, hnojenie, zálievka - tieto úkony často pomôžu len čiastočne alebo vôbec. U mňa alternuje napr. Jonagored, Prima, Boskoopské, kedysi (už ho nemám) Ontario, čiastočne aj Coxova reneta a Fuji. Ametyst nepestujem, alternáciu mohol zdediť po Nele (a tá po Prime). Ak by Ste strom chceli nahradiť inou letnou odrodou, tak môžem odporučiť Piros. Nealternuje, chuťovo je výborný, vzhľadovo atraktívny a na letné jablko má aj slušnú skladovateľnosť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.116 (?), 6.5.2018 9:32

Děkuji za odpovědi. Přeroubování jsem zvažoval, dobře, přeroubuji cca ve 30 cm na kmínku za kůru, nebude mít ten zbytek staré odrůdy vliv na naroubovanou odrůdu a nepřenese mi vliv alternace i na naroubovanou odrůdu. Děkuji za odpověď. V.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.62 (?), 6.5.2018 13:46

Teraz je idealny cas na prevrublovanie, stacilo by mat nejake vruble alebo sa spytat tu na fore ci niekto nieco nema.Usetrili by ste tym rok.Alternacia sa neprenesie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.205 (?), 6.5.2018 21:24

Jestli máte u stromu dobře zapěstované kosterní větve, přeroubujte raději je než kmínek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.2 (?), 7.5.2018 19:48

Je možné si koupit dva Ametysty a vypěstovat je tak, aby alternovaly střídavě (každý rok jeden)???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.205 (?), 7.5.2018 20:13

Ta alternace, jako odrůdová vlastnost, se mi u Ametystu nezdá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 7.5.2018 20:29
Niekedy môžeme "postrčiť" stromček k alternácii, aj keď túto vlastnosť nemusí mať v génoch. Tým že ho necháme jeden rok v mladom veku neúmerne preplodiť. Prebierka plodov (zdôrazňujem - včasná!), prípadne aj prebierka kvetov rezom je agrotechnický úkon, ktorý je často podceňovaný, ba až ironizovaný. Starí skúsení praktici ale dobre vedeli, prečo sa s ňou oplatí paprať... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.62 (?), 7.5.2018 21:02

Tak nie zriedka sa stava ze clovek papierovo kupi to co chcel ale v reale je na stromceku nieco uplne ine.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika