Jabloň Ametyst



host - 159.118 (?)
16.8.2018 15:22
Taky jsem dneska sklízela. Zralé tak akorát jsou moc dobré, ale strašně rychle moučnatí. Alespoň ty moje. Jana
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 97.158 (?), 5.11.2006 18:45, zobrazeno: 29870x
Zajímaly by mě veškeré informace o jabloni Ametyst, pěstování, rezistence, do jakých poloh se hodí, lze ji již zakoupit ? Zajímají mě vaše zkušenosti z touto odrůdou. Děkuji K.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 245.41 (?), 18.3.2008 16:48

Dnes jsem ji koupila a zasadila, údajně to má být červené letní jablíčko. Ráda bych věděla víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 18.3.2008 21:26

Dobrý večer.Jabloň Ametyst je původní české rezistentní novošlechtění z Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Střížovicích.Vznikla křížením letních odrůd Nela x Vista Bella.Plody jsou purpurově červené, dužnina je vynikající, křehká a šťavnatá.Zraje ve druhé polovině srpna.Je to nadějné, chutné letní jablko.Buďte ráda že ji máte.Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 245.41 (?), 19.3.2008 10:44

Děkuji za informaci, snad na Vysočině poroste a bude rodit. Mart.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 22.12.2013 18:04

Ametyst (bohužel)zraje v době, kdy začínají padat, nebo uzrávat jiné kvalitní sorty.Například chuťově lepší Rubín už je ke konzumaci vhodný koncem září, Smiřické ještě dříve, navíc vydrží do zimy.I jiné kvalitnější zimní jablka začínají padat, a je škoda padané nezužitkovat.Proto se kvalitní padané přednostně sní,nebo upotřebí v kuchyni,a na konzumaci třeba Ametystu místo v žaludku nezbyde.Všechno se zužitkovat nedá,proto se volí odrůdy,které déle vydrží.Nedávno se tady objevily informace, že u Ametystu převládá v chuti kyselost.Nevím,posuzovat budu později.Líbivý vzhled jistě přispěl k jeho pojmenování.Rezistence bude výhodou v lokalitách strupovitosti v hojné míře zabydlenou.

Co se týče časných jablek, mohu říci, že ty nejskořejší sorty jsou u nás vyhledávána, potom se poptávka po letních jablkách trochu snižuje-jsou jiné, lepší ov druhy.V mém případě jablka ocením až v zimě, kdy je jiného ovoce podmíru.Na tuto mou filozofii doplácí ranně podzimní sorty do které řadím i Ametyst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 57.166 (?), 16.8.2018 13:38

Letos měla poprvé plody moje letní jabloň Ametyst - mohu všem jen doporučit, plody jsou vynikající chuti, pěkný vzhled i odolnost. Alena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.118 (?), 16.8.2018 15:22
Taky jsem dneska sklízela. Zralé tak akorát jsou moc dobré, ale strašně rychle moučnatí. Alespoň ty moje. Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.135 (?), 16.8.2018 21:19
A porovnání třeba s Hanou, Juliou, Vista Bellou či jinou? Ametyst mě nelákal vzhledem - ojineni, ploše kulovitý tvar, fialová barva a dobou sklizní - pozdější, a kyselkavy jabka moc nemusím viz. Průsvitné letní - Aničky. Tak esli někdo může porovnat. :-) :-) K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2018 21:28

S Vista Bellou je Ametyst podobný vzhledem, ale sklizňově se nepřekrývají ani částečně. Hana mně chutná víc, ale je u nás trochu pozdnější. Julia je naopak skořejší, ale horší - tuhá slupka a málo šťávy.
   Ametyst doplácí na to, že se přednostně jí Krasavy a Discovery.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.8.2018 17:21

V popředí jsou jablka 3x Ametyst vlevo, 2x Hana vpravo. V pozadí 2 zcela přezrálé Julie a 1 Discovery. Chuťově jsou jak Ametyst, tak Hana velmi dobré, o kyselé chuti se nedá hovořit ani u jednoho.

Ametyst, Hana
Ametyst, Hana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika