Jablko prince Albrechta



host - 206.35 (?)
21.2.2012 14:30

Ještě jednou děkuji všem za reakce, díky nim jsem si projel několik internetových obchodů,  Albrechta snad sehnal, ale navíc objednal dalších cca 14 stromů. A to jsem si myslel, že jedna jarní objednávka u Basíka bude pro letošek stačit. Až to zjistí moje drahá polovička, asi mne zabije.

Asi na mne už leze jaro.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 206.169 (?), 20.2.2012 14:11, zobrazeno: 13097x

Dobrý den,

snažím se někde sehnat jabloň prince Albrechta, syn. Prinz Albrecht.

Jedná se o jablko vyšlechtěné již v roce 1865 v Německu, u nás rozšířené hlavně po II. svět. válce. Chuťově výborné, částečně trpí strupovitostí.

Bohužel u žádné české školky zabývající se starými odrůdami, ba ani v Německu jsem ji nenašel. Některé ji sice mají v sortimentu, bohužel ne na skladě.

Za případnou zprávu nebo informaci děkuji.

Zdeněk Ptáček

ptacekcd@seznam.cz


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.2.2012 14:27

Myslím, že u nás se mu říká Albrechtovo. Je to v minulosti hojně pěstovaná odrůda, sám ji mám na zahradě. Předností je velikost a vzhled žíhaných plošších plodů, malé nároky na prostředí a teplo, v optimální zralosti vcelku dobrá chuť.
   Nevýhodou je poměrně bujný růst (což já považuji spíš za výhodu) a kratší skladovatelnost.  Strupovitostí sice trpí, ale poměrně málo. Plody na fotografi jsou přesné. Typický je široký otevřený kalich plodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 194.226 (?), 20.2.2012 16:05

Našel jsem to v jedné školce i jako Kníže Albrecht Pruský. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 20.2.2012 16:47

Mám stejnou zkušenost jako p. Vysloužil. Albrechtovo je velmi úrodná odrůda, u mne typický plnič, ovšem chuť (pro mne) jen dobrá a skladovatelnost stěží do Vánoc. Nově bych ji nevysazoval, ale tím nechci nikoho odradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.64 (?), 20.2.2012 18:40

Pěstuji Albrechtovo v Polabí. U mě podřadné chuti. Používám ho pro sklizené množství v kombinaci se Spartanem na mošt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.2.2012 19:34

Chuť jsem popsal trochu eufemisticky. Ale je pravda, že jablka vypadají krásně zrale hned při sklizni, že člověk se do nich s chutí zakousne - a ony jsou nepříjemně nakyslé. Po dvou týdnech pěkně  dojdou a zesládnou, i když těm nejlepším se nevyrovnají. Tedy v Polabí bych Albrechtovo asi nepěstoval, zato na  vysočině a v mrazových kotlinách se  umí svojí nenáročností odvděčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 130.159 (?), 20.2.2012 22:04

Pane Zdeňku, skúšal ste sa opýtať aj v ovocnej škôlke Stanislava Bočka? Albrechtovo tam majú v zozname odrôd hneď na prvom mieste. Pozrite na tuto stránku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 206.169 (?), 21.2.2012 7:52

Děkuji všem za reakce. Tuto jabloň pěstoval můj otec před cca 30ti lety, plody byly vždy na pohled nádherné a přímo ze stromu nebo hned po sklizni chuťově výborné. I do moštu byly příjemné. V současné době mám sad cca 70 stromů většiny současných odrůd jabloní, třešní a švestek (dokonce i meruňky a 3 hlavy hrozna) a rád bych doplnil i starší odrůdy pro potěšení rodičů. Vzhledem k poloze zahrady na Chebsku, cca 600 m.nm musím volit právě nenáročné odrůdy, neb zima je tu delší, mokrá a půda převážně jílovitá. Ale přesto se zatím vcelku daří. (tedy včetně slimáků, vos a hryzců v loňském roce).

S pozdravem Zdeněk Ptáček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 206.35 (?), 21.2.2012 14:30

Ještě jednou děkuji všem za reakce, díky nim jsem si projel několik internetových obchodů,  Albrechta snad sehnal, ale navíc objednal dalších cca 14 stromů. A to jsem si myslel, že jedna jarní objednávka u Basíka bude pro letošek stačit. Až to zjistí moje drahá polovička, asi mne zabije.

Asi na mne už leze jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 21.2.2012 15:48

Pochlubte se, co jste vybral.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika