hnojení ovocných stromů



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
6.1.2012 12:39

Horní konce vyčuhujících hadic jsou trochu problém. Mám je uzavřené víčky z plastové střešní krytiny. Manželka, která mé nadšení pro hnojení stromů nesdílí, mi občas některou vezme sekačkou, třebaže vykukují jen kousek a těsně u kmene. angry Jinak hadice jsou zasunuty až 1 metr hluboko.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.1.2012 23:02

Způsob, jak se neforemná hromada zbytků změní ve vonící sypkou prsť, považuji za jeden z největších přírodních zázraků. Nemoci být u toho, cítil bych se dost ochuzen. A že to rostliny umí ocenit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 6.1.2012 8:09

Chtěl bych po létech diety poskytnout svým vzrostlým stromům něco dobrého k snědku. Už jsem se v této diskuzi dozvěděl co by to mohlo být a proč jim to dát. Zajímalo by mě, jak jim to naservírovat, když rostou v zatravněné ploše a kolem kmene mají jen mísy o průměru cca 1,5 m.Máte někdo zkušenosti s hnojením do otvorů v místech okapového obvodu koruny stromů?

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.1.2012 10:36

Moje stromy nemají vesměs ani ty mísy nebo jen prvních pár roků po výsadbě. S hnojením do otvorů mám proto zkušenosti bohaté. Používám 3 způsoby:
1. zahrocenou 1"trubku, nahoře s držadlem tvaru T a ve výšce kolen navařený nášlap. Do těžké půdy se hodí upravit hrot tak, aby usnadnil vytahování nástroje (podtlak a pístový efekt). Do jednoho otvoru se vejde cca litr hnojivého roztoku (používám zkvašené slepičince). Lépe to jde po delších deštích.
2. Půdním vrtákem 8-10 cm po odrýpnutí drnu lze vyvrtat otvor libovolné hloubky, na dno se nalejí zmíněné slepičince, dosype kompostem s pískem a drn se vrátí na místo. Tento dříve hojně používaný postup jsem pro velkou pracnost a ubývající síly opustil.
3. Výše zmíněným vrtákem se vyvrtá otvor při patě stromu co nejhloubší, do otvoru se vsune o něco užší drenážní hadice a ta se obsype pískem.  Do hadice se leje hnojivý roztok konví, jedna pojme asi 5 litrů. Tento způsob je výhodný pro svou bezpracnost v dalších letech, na druhé straně na rozdíl od předešlých způsobů nezlepšuje půdu v sadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 6.1.2012 11:16

Jako bod 3 používám 2 litrové pet flašky s uříznutým dnem zahrabané hrdlem dolů kousek od kmene. Tak asi 2 cm nad povrch, nepadá tam moc hlíny a vyžínačem se to neusekne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.1.2012 12:39

Horní konce vyčuhujících hadic jsou trochu problém. Mám je uzavřené víčky z plastové střešní krytiny. Manželka, která mé nadšení pro hnojení stromů nesdílí, mi občas některou vezme sekačkou, třebaže vykukují jen kousek a těsně u kmene. angry Jinak hadice jsou zasunuty až 1 metr hluboko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 6.1.2012 12:45

Není to moc hluboko? Aby nešla většina hnojiva mimo kořeny... Nebo máte dolní konec zaslepen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.1.2012 14:12

Dolní konec je otevřený, ale v podstatě zaslepen naprosto neprostupnou jílovicí, která se nachází již poměrně blízko pod drnem. Když jsem ještě vyvrtával otvory (bod 2) a lil do nich rozkvašený trus, musel jsem počkat 2 i více dní než se tekutina pomalu vsákla a teprve potom vsypal kompost.
  Věřím, že pokud je tekutina schopna protéct dolů, dostanou se tam chemotakticky i kořeny stromů (jabloně na semenáčích, slivoně na myrobalánech). Samozřejmě zdaleka ne všechny hadice jsou metr dlouhé (ale 70cm většina), když vrták narazil na kámen, tak končil, i když byl motorový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 6.1.2012 12:15

Děkuji moc, četl jsem o tom v jedné knížce a zajímalo mě, zda to někdo používá. Ještě jednou díky.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.55 (?), 6.1.2012 13:22

...tiez mam drenazky. 5 cm priemer do hlbky 40 cm. 40 cm je dost aby hnojivo nezvetralo alebo nesluzilo nejakej burine. Koniec je s uviazanou netkanou textiliou. Drenazky trcia zo zeme, su zakryte nejakym kamenom. Ked je treba hnojit zarobi sa vela tekuteho a naleje do drenazok. Na jeden stromcek su styri, takze sa pohnoji z kazdej strany. Ked bola sucha jesen, tak som pred likvidovanim cerpadla pred zimou riadne polial stromky cez tieto drenazky. Myslim, ze je to dobra vec, i ked skoda, ze som ich tam nedal uz pri sadeni stromkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 6.1.2012 15:05

Já jsem při sazení stromu dala dovnitř kolem vykopané jámy "husí krk, kde jsem nahřátým hřebíkem udělala otvory. Konec jsem zatavila na kamenech z ohně. hadice mi trčí 10 cm nad povrchem země a slouží i na zalévání stromů. Uzavřela jsem ji korkovým štuplem. Hadice sice časem nad zemí povolí, ale slouží svému účelu nejméně 4 roky. Použila jsem tento způsob i na zavlažování růží od kořenů, ale hadice je pouze podél řadu, ne kolem každého kořene. Zatím to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika