Hechingerova ovocná stena



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
15.2.2014 19:30

Pane Jakube,
Starkimson je charakterem růstu typická spurtypová odrůda. Krajové odrůdy patří k těm starším a já si marně vzpomínám, jestli je některá z nich spurtyp. Snad se ozvou další pamětnici či znalci.

Z novějších odrůd mám na zahradě spurtyp pozdně zimní Starkresu. Vyšlechtěna byla v Holovousích, zde jsem ji i zakoupil. Její plody vzhledově Starkimson připomínají, ostatně jednou z odrůd, která k šlechtění byla použita, je právě Starkimson.
Jestli si na nějakou další konkrétní odrůdu vzpomenu, tak se ozvu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 14.2.2014 15:05, zobrazeno: 9592x

Aké odrody by na túto stenu boli vhodné.

Ďakujem. JK

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.2.2014 10:52

Bohužel, žádné ovocné stěny jsem osobně nikdy netvaroval a podle štíhlých vřeten nelze úplně dobře vhodnou odrůdu poradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 15.2.2014 15:52

Zdravím pane Václave, na túto stenu som mal kedysi odrodu starkrimson, ale už je nepredávajú. Možno by sa otázka dala položiť takto: Aká odroda(najlepšie nejaká stará/kraová) má podobné rastové vlastnosti ako starkrimson. Najlepšie by bolo, ak by ste mi poradili kombináciu Odroda/podpník 

Ďakujem. JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.2.2014 19:30

Pane Jakube,
Starkimson je charakterem růstu typická spurtypová odrůda. Krajové odrůdy patří k těm starším a já si marně vzpomínám, jestli je některá z nich spurtyp. Snad se ozvou další pamětnici či znalci.

Z novějších odrůd mám na zahradě spurtyp pozdně zimní Starkresu. Vyšlechtěna byla v Holovousích, zde jsem ji i zakoupil. Její plody vzhledově Starkimson připomínají, ostatně jednou z odrůd, která k šlechtění byla použita, je právě Starkimson.
Jestli si na nějakou další konkrétní odrůdu vzpomenu, tak se ozvu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 16.2.2014 11:03

O Hechingerově stěně jsem nikdy neslyšel. Mohl byste ji popsat, nebo vložit obrázek?

Ze skupiny Red Delicious lze sehnat třeba Red Cap. Je ale hodně slabě rostoucí, proto bych ji narouboval na něco silnějšího (třeba MM106). V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 16.2.2014 12:18

"Pri tejto metóde sa sadia jednoročné výpestky, pričom miesto očkovania sa dáva 10-15 cm pod povrch zeme. Na týchto stromoch za bujne rastúce výhonky za zelena odstraňujú. Keď výhonky po skrížení prasahujú 75-100cm, čo býva obyčajne v 2 roku, vrcholové výhonky susedných stromčekov sa navzájom prepletú, takže vytvoria jeden oblúk. Takto sa pokračuje až do výšky 2,5m. Okrem hlavných výhonkov sa prepletajú aj bočné. Toto prepletanie bočných výhonkov sa robí do konca júla. Stena nepotrebuje oporu." (G.Čejka a kol. Radíme záhradkárom 1975)

Už chápem prečo je najvhodnešie(možno dokonca nevyhnutné) použitie spurtypov. Mal som takto zasadenú aj odrodu Golden Delicious, ale vyzeralo to ako zanedbaná bujne rozkonárená stena černíc. Len nechápem ako donútiť strom, aby nepokračoval rast terminálu, ale aby rástol (nahradil ho) bočný výhon.

Ďakujem. JK

Hechingerova ovocná stena
Hechingerova ovocná stena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 16.2.2014 12:37

Asi se počítá se zpravokořeněním, takže podnož asi nemá smysl řešit.

"Len nechápem ako donútiť strom, aby nepokračoval rast terminálu, ale aby rástol (nahradil ho) bočný výhon."

Stromek vždy dá největší růstovou energii do nejvýše položeného pupenu. Nový "terminál " vznikne na temeni oblouku a je ohnut jako při pěstování ruziňské palmety. Vám takto ohnutý terminál pokrašuje v bujném růstu?

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 16.2.2014 12:57

Malo by to tak byť, ale už si nepamätám. No a k podnoži asi by nebola najvhodnejšia A2?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 16.2.2014 12:58

Mně to připadá jen velmi pracné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 118.255 (?), 16.2.2014 12:55

Zdravím Vás p.Jakub!

Nechcel by ste radšej pestovať samonosnú stenu na Bouché-Thomasov spôsob popísanú na str.174,175? Pripadá mi menej komplikovaná a takisto ako samonosná Hechingerova stena či Delbardova palmeta na drôtenke uprednostňuje ohýbanie letorastov pred ich rezom. Ako podpníky by som- podľa bujnosti rastu kultivaru a úrodnosti pôdy- odporučil, M26, M7, MM106. Staré niekoľkoročné drevo však budete musieť aj tak nahradiť zapestovaním nových ramien zo záložných výmladkov pri báze ramien. Pokiaľ Vám záleží na veľkosti a kvalite plodov moderných odrôd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika