Fuji



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?)
6.10.2019 12:56
FUJI - táto odroda sa pánom z Japonska naozaj vydarila. Na fotkách je tohtoročná úroda z 9-ročného zákrpka na MM106 (obraté dnes). Ak mám zhrnúť stručne svoje deväťročné skúsenosti s Fuji, tak sú nasledovné: Veľkou prednosťou je vynikajúca chuť, jedna z najkvalitnejších spomedzi všetkých odrôd jabloní. Výborná je aj dĺžka skladovateľnosti. Fuji vyniká skvelou konzistenciou dužiny a šťavnatosťou. Plody v mojej záhrade nebývajú napádané hmyzom ani vtákmi. Rodivosť je vysoká, aj keď s istým sklonom k alternácii. Strom veľmi dobre obrastá rodivým obrastom. Plody veľmi dobre držia na strome, nepadajú ani pri silnej víchrici, nemajú ani sklon k predčasnému opadu pri dozrievaní. Nedostatkom klasického Fuji (sú aj krajšie vyfarbené mutácie) je nevýrazné sfarbenie, ktoré naozaj nie je príliš lákavé. Fuji je tiež výraznejšie citlivé na chrastavitosť, pestovanie bez fungicídnej ochrany v mojich podmienkach nie je možné. Alternáciu úrody som už spomínal, tá je čiastočne ovplyvniteľná dôkladnou prebierkou. Istou nevýhodou odrody Fuji je potreba dlhého vegetačného obdobia, dozrievanie vo vyšších nechránených polohách môže byť problematické. Na záver ešte pridám zvyčajnú skúsenosť ak niekomu darujem jablká Fuji - najprv sú to rozpačité pohľady nad nevábne vyzerajúcimi plodmi, potom nadšená reakcia po ich ochutnaní. IH






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 6.11.2018 19:24
Fuji nepadá. Zvyknem ponechať na niektorých stromoch po niekoľko jabĺk na zimu pre vtáky. Fuji zostáva na strome aj v januári, aj počas silných mrazov. Podobne pevný "držiak" je Rubinola, niekedy jej plody vyzobané až po šupku odstraňujem až pri predjarnom reze. Lucy bude zdá sa odroda ktorá takisto nepadá zo stromu (napokon, je to predsa potomok Fuji). Opakom je napr. Melodie či Rosana, ktoré pri dozrievaní opadávajú a treba ich včas otrhať. Z iného súdka sú odrody ktorých plody majú krátku stopku a plodia v zhlukoch, pričom nemajú tendenciu k samoregulácii násady. Rastom plodov sa potom tieto navzájom vytláčajú a časť z nich skončí na zemi. Typické je to pre Jonalord, ale sklon k uvedenému má aj Topaz či Admiral. Na foto 1 je extrém - 7 rovnomerne sa vyvíjajúcich plodov Jonalordu v jednej ružici (1 plod na fotke nevidno). Na foto 2 je Admiral - síce menší konglomerát, ale takto by tiež nedozreli - vytlačia sa vzájomne. Na foto 3 vidno, že ak ponecháte 2 plody Admiralu aby sa "bozkávali", tak v pohode dozrejú. V mieste dotyku sa ale patrične nevyfarbia, ak by ste chceli jablko na výstavné účely, treba z ružice ponechať len jedno. Prebierka je dôležitá, o tom niet pochýb. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 6.11.2018 20:22

Nestáva sa Vám pri zbere plodov, ktoré tesne priliehajú ku konáriku (ako napr. Admirál na poslednej foto), že odtrhnete jablko bez stopky? Lebo mne áno. A možno za to nemôžu jablká, ale moja nešikovnosť sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 6.11.2018 20:37
MarekTT: Ale áno, stáva sa. Pri Admirale ani nie, skôr pri Jonalorde, Karnevale či Topaze. Niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Ak je plod mimoriadne pekný a rátam s ním na výstavu, tak jeho stopku opatrne oddelím od konárika úzkymi nožnicami. Inak sa s tým moc nebabrem a plody bez stopky potom uložím zvlášť na prednostnú konzumáciu. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?), 6.10.2019 12:56
FUJI - táto odroda sa pánom z Japonska naozaj vydarila. Na fotkách je tohtoročná úroda z 9-ročného zákrpka na MM106 (obraté dnes). Ak mám zhrnúť stručne svoje deväťročné skúsenosti s Fuji, tak sú nasledovné: Veľkou prednosťou je vynikajúca chuť, jedna z najkvalitnejších spomedzi všetkých odrôd jabloní. Výborná je aj dĺžka skladovateľnosti. Fuji vyniká skvelou konzistenciou dužiny a šťavnatosťou. Plody v mojej záhrade nebývajú napádané hmyzom ani vtákmi. Rodivosť je vysoká, aj keď s istým sklonom k alternácii. Strom veľmi dobre obrastá rodivým obrastom. Plody veľmi dobre držia na strome, nepadajú ani pri silnej víchrici, nemajú ani sklon k predčasnému opadu pri dozrievaní. Nedostatkom klasického Fuji (sú aj krajšie vyfarbené mutácie) je nevýrazné sfarbenie, ktoré naozaj nie je príliš lákavé. Fuji je tiež výraznejšie citlivé na chrastavitosť, pestovanie bez fungicídnej ochrany v mojich podmienkach nie je možné. Alternáciu úrody som už spomínal, tá je čiastočne ovplyvniteľná dôkladnou prebierkou. Istou nevýhodou odrody Fuji je potreba dlhého vegetačného obdobia, dozrievanie vo vyšších nechránených polohách môže byť problematické. Na záver ešte pridám zvyčajnú skúsenosť ak niekomu darujem jablká Fuji - najprv sú to rozpačité pohľady nad nevábne vyzerajúcimi plodmi, potom nadšená reakcia po ich ochutnaní. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 5.102 (?), 6.10.2019 15:42
Uvádí se, že chuť je bez kyselinek. Je opravdu jen sladká?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.110 (?), 6.10.2019 16:28
hugovotr: Chuť Fuji sa ťažko dá popísať slovami. Je najmä sladká, ale je to úplne iný typ sladkosti ako má napr. Gala. Pri Fuji je to taká 'harmonická' sladkosť s mohutným aromatickým akcentom. Myslím si, že každý kto jedol Fuji tak si tú chuť navždy zapamätá a 95%-ám jednoznačne vyhovuje. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.170 (?), 29.9.2022 22:47
Gratulujem ku krásnej úrode pán Hlavatý, pozerám staršiu diskusiu. My máme Fuji na mm106 sadenú v r 2019 z Veselého. Tiež sa trápim s rezom ako ste spomínali. Strom vyháňa dlhé tenké haluze. Je to štíhle vreteno, ale nedarí sa mi vybudovať kostru. Robila som aj letný rez, lebo boli dosť vošky. Prosím Vás o radu, je Fuji Kiku skutočne tak náchylný strom a vyžaduje postreky? Som z TN. Zatiaľ nám stromček ešte nekvitol, uvidíme na jar, používam v záhradke len bio postreky, aj proti voškám, ale už som to nechala na lienky v polke leta. Na jar som robila predjarný postrek Rock effectom a potom ešte Darina listové hnojivo a Neem azal na vošky / Rock effect, ten je aj na múčnatku. Ďakujem za tipy a veselú oberačku želám! Na foto je naša Fuji, na ďalšom obr. je v popredí aj Luna M116 vľavo a Rubinola M9 vpravo. Jana Polakovičová, TN
Fuji, Luna, Rubinola
Fuji, Luna, Rubinola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.10.2022 9:25

Zdravím svátečního čtenáře. Nebevzetí pana Hlavatého probíhá už bohužel jinde. Stejně tak zbytečné je vyvolávání ducha MV a jiných zde "zesnulých" pisatelů. Děkujeme za pochopení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 5.10.2022 11:33

Fučí ze strnišťcheeky, nastupuje tereziánské létowink. S tím zesnutím mně natanulo na mysl když vidím na parte napsáno, že zemřel syn, otec, děděček, pradědeček, bratr, strýc, švagr, zeť, synovec, bratranec, vnuk, druh, přítel a kamarád, tak okamžitě vím, že možná byl...cool? SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.127 (?), 5.10.2022 13:35
Tak proč se o to vyvolávání duchů pořád pokoušíte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika