Enterprise



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.123 (?)
24.3.2014 21:22

Údaje o cv. Enterprise vytiahol p.Petr z P. z môjho príspevku vo vlákne Pozdně zimní rezistentní odrůdy-hodnocení zo dňa 13.3., kde som upozornil na zaujímavú stránku. Neviem síce, do akej miery bude silnejšia šupka výborne skladovateľných plodov perspektívnej sorty Enterprise rušiť zážitok z konzumácie, zvyčajne človek sadí až to, čo predtým ochutnal, ale teším sa z novo vysadeného stromčeka a hlavne na jeho prvé plody. Rovnako sa teším na prvé plody odrôd Jazz (Braeburn x Gala), Sapora (Rubinette x Rafzubin x Fuji), General (Mira x Rubinola), Beni Shogun, Meteor, Karneval, Beforest... Rád o nich napíšem časom referencie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.211 (?), 22.10.2013 22:04

Tísíkrát vďaka, Martine! Na tieto informácie som túžebne čakal. Išlo mi o tvarovateľnosť na drôtenke a následnú úrodnosť či neúrodnosť. S Rajkou to po dobrom na drôtoch neišlo. Na jar musela ustúpiť odrode Blaník. Viem, že by bolo rozumnejšie pestovať vretena- trojrozmerná koruna dá viac plodov, ale miesta je málo. A potom, nepovažujem záhradku za dojnú krávu, z ktorej musím vytrískať maximum mlieka. To množstvo jabĺčok, čo sa urodí na 9 palmetách, nám bohate stačí. Skôr musím poriešiť systém ochladzovania pivnice tak, aby po zbere teplota postupne klesala k +5 st.Celzia. Potešilo ma, že Enterprise je v skutočnosti neskoro zimná odroda. O to mi práve ide. Pozajtra si idem do Uh.Ostrohu pre stromček. Som presvedčený, že ako náhrada za vykopaný Topaz bude spomedzi kultivarov Merkur, Shalimar a Enterprise práve ten posledný najlepšou voľbou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.216 (?), 26.10.2013 21:40

Tak stromček Enterprise na podložke M7 mám vysadený. Náhrada za vykopaný chorý 10- ročný Topaz na MM106 je vyriešená. Jamu o rozmeroch cca 1 x 0,7 x 0,6 som vyplnil novou ornicou a tmavou kyprou zeminou z krčincov v starých zanedbaných záhradách vzadu za plotom. Nezabudol som na kompost, granuľovaný hnoj + zásobné priemyselné hnojivá, vrátane bóraxu. Teší ma, že Enterprise je rezistentná neskorá zimná sorta vhodná na dlhodobé skladovanie. Databáza Šumperáček uvádza: "...dužnina je šťavnatá, slabě nažloutlá až krémová s kořenitou plnou chutí, její chuť se zlepšuje se skladováním." Bohužiaľ, s prvou úrodou- prvými signálnymi plodmi sa pochválim až ponabudúcu jeseň, nakoľko stromčeky na predajni boli zo škôlky málo vyrastnuté. Keď na jar odstrihnem bočné konárky na krúžok, začnem prakticky zo špičiaka pestovať budúcu palmetu. A to nepotrvá chvíľu... Ale nevadí, kto si počká, ten sa dočká.laugh Ešte raz všetkým ďakujem za kvalitné rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 173.180 (?), 26.10.2013 22:41

Gratulujem k novej odrode Palo.

Pripajam nemecke informacie - vyzera celkom dobre/papierovo ten Enterprise - podla hodnotenia svajciarov lepsi nez Rubinola! -  ak budes strihat a ostane vrubel naviac urcite neurazi cheeky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.216 (?), 26.10.2013 23:14

Zdravím Libor!

Môžeš sa spoľahnúť, bočný obrast musím na jar ošmykať. Pošlem vrúble spolu s rezkami viniča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.3.2014 17:06

A tohle hodnocení znáte?

Enterprize
Pozdně zimní odrůda, která není v ČR registrovaná, ale díky svým kvalitám se určitě rozšíří. Sklízí se v polovině října, lze ji skladovat do dubna. Plody jsou střední až velké, tmavě červené s ojíněním, mají silnou slupku, velmi dobře se skladují. Chuť je dobrá až velmi dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlí jsem u ní v mých podmínkách nezaznamenal. Plody jsou na stromě vzácně vyrovnané. Je to hodnotná náhrada za odrůdu ‘Idared‘.

Idared
Váhal jsem, jestli tuto zimní odrůdu mám do svého výběru zařadit. Sklízí se v polovině října. Vyniká dlouhou skladovatelností do června, není však výjimkou, že plody lze skladovat až do října, takže na výstavách ovoce se občas objeví ‘Idared‘ z loňské sklizně. Plody jsou velké, atraktivně červeně zbarvená. Chuť je však podprůměrná. Plodnost je vysoká a pravidelná. Růst bývá slabší, proto do středních poloh volíme raději podnože typu M26. Je odolná k nektriové rakovině. Odrůda je citlivá ke strupovitosti i k padlí, takže vyžaduje chemickou ochranu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mi_Nitra - (31) - 74.141 (?), 24.3.2014 18:06

Podľa mojich skúseností je Idared najviac úrodnou odrodou akú som kedy mal, pokiaľ nepríde mráz a nazmrzne úplne všetko tak Idared rodí vždy. Chuť hodnotím ako priemernú ale môže byť aj dosť rozdielna kvalita plodov z jedného stromu. U mňa aj pri nadúrode sú plody nadpriemerne veľké. Prebierku musím robíť vždy. Nevýhoda je tak ako píšete náchylnosť na choroby. Skladovateľnosť je u mňa kratšia, nemám kvalitnú pivnicu a som v teplej oblasti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.3.2014 18:40

To není moje hodnocení, pane Miroslave. Zaujalo mě zde dobré hodnocení Enterprise, ale s chutí jen dobrou až velmi dobrou. Některé jiné odrůdy jsou chuťově hodnoceny jako výborné, ovšem já bych s tím úplně nesouhlasil. Idared jsem tam vsunul náhodně, protože byl hned pod Enterprise a autor ho považuje jako možnou náhradu za Idared.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.123 (?), 24.3.2014 21:22

Údaje o cv. Enterprise vytiahol p.Petr z P. z môjho príspevku vo vlákne Pozdně zimní rezistentní odrůdy-hodnocení zo dňa 13.3., kde som upozornil na zaujímavú stránku. Neviem síce, do akej miery bude silnejšia šupka výborne skladovateľných plodov perspektívnej sorty Enterprise rušiť zážitok z konzumácie, zvyčajne človek sadí až to, čo predtým ochutnal, ale teším sa z novo vysadeného stromčeka a hlavne na jeho prvé plody. Rovnako sa teším na prvé plody odrôd Jazz (Braeburn x Gala), Sapora (Rubinette x Rafzubin x Fuji), General (Mira x Rubinola), Beni Shogun, Meteor, Karneval, Beforest... Rád o nich napíšem časom referencie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 27.3.2014 16:07

Zdravím Palo!

Taky budu řešit ochlazování pivnice a mám představu takovou :

Do odvětrávacích trubek (mají prům.100mm) dám malé a málowatové ventilátorky, co se prodávají do počítačů. Tyto se budou zapínat podle časovače na noc. Časovací hodiny stojí kolem 150kč (mechanické-ty doporučuju). Pokud je trubka dlouhá, tak dejte jeden na začátek a jeden na konec trubky.  V noci jak je chladno tak by to vhánělo studený vzduch do sklepa a ochladilo stěny, protože ty jsou jako největší akumulátor v tomto případě. Nevím jaké máte stěny místnosti a další podmínky ale tímto radím začít, protože je to nejmenší finanční záležitost a pracnost a věřím tomu. A ten kdo má elektřinu v tarifu noční proud... není co řešit... za pár kaček je provoz.

Tibor praktik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 27.3.2014 20:43

Mám jednodušší a lacinější nápad. Když je venkovní teplota nižší než teplota ve sklepě, tak na noc otevřete dveře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika