"Dženzgrív"? James Grieve



Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?)
17.5.2017 11:03

Žíhanout variantu mají na zahradě mí rodiče ve 400 mnm již padesát let. Jde o menší stromek (max 3 metry výšky) s kompaktní korunou. Od dětství si ho pamatuji stejný. Taťka tvrdí, že když stromy v roce 1967 sázel, byly na podnoži M4 (i ostatní jabloně ze stejné výsadby - Idared, Průsvitné, Jonathan - mají kolem čtyř metrů výšky). 

Plody jsou před dozráním kyselejší, ale v plné zralosti výborně vyvážené. Padá, pravda, trochu víc, ale pořád jich zůstane na stromě dost k jídlu pro celou rodinu. Švára rád kyselejší, děti (a já) vyzrálejší a ty moučnatější má v oblibě moje mamka :o) 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 58.26 (?), 27.7.2014 10:42

U mne tedy JG trpi strupovitosti, rozhodl jsem se s nim rozloucit. Jakou byste mi doporucil rezistentni nahradu za podzimni JG? Loni jste psal, ze Dolores zklamala, ale ja nejsem tak narocny na chut (ani si narocnost ve sve poloze nemohu dovolit). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.7.2014 13:21

Chuťově lepší náhradou za JG je Lord Lambourne, ale má menší plody. Z rezistentů pak nepatrně pozdnější Vanda a Lipno. O něco ranější a málo trpící strupovitostí je i Krasava. Nic se ale JG nevyropvná v kompaktním růstu a velikosti sklizně.
   Myslím, že ti co pozorují považují červenou  mutaci za kyselejší, zkoušeli červenoplodou žíhanou variantu  (Erich Neumann Rote JG).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 17.5.2017 11:03

Žíhanout variantu mají na zahradě mí rodiče ve 400 mnm již padesát let. Jde o menší stromek (max 3 metry výšky) s kompaktní korunou. Od dětství si ho pamatuji stejný. Taťka tvrdí, že když stromy v roce 1967 sázel, byly na podnoži M4 (i ostatní jabloně ze stejné výsadby - Idared, Průsvitné, Jonathan - mají kolem čtyř metrů výšky). 

Plody jsou před dozráním kyselejší, ale v plné zralosti výborně vyvážené. Padá, pravda, trochu víc, ale pořád jich zůstane na stromě dost k jídlu pro celou rodinu. Švára rád kyselejší, děti (a já) vyzrálejší a ty moučnatější má v oblibě moje mamka :o) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.21 (?), 27.7.2014 12:54

Ohledně rozdílnosti chutě J.G.  a J.G.Red souhlasím s 216.228, také mi nechutnal - až tolik, že jsem ho zrušila...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.61 (?), 13.3.2015 21:22

James Grieve mi vždycky chutnal a tak jsme si ho předloni koupili a vysadili na zahradu. Až později jsem zjistila, že je na slabé podnoži M9. Letos chceme stromek přesadit. Myslíte, že by pomohlo, kdybychom ho vsadili níž a tak zpravokořenili? Nebo na to není tato odrůda vhodná? Pokud ano, o kolik hlouběji? A co Jonagold a zpravokořenění? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 13.3.2015 23:04

Já bych to nedělal. Před 34 lety nám zpravokořenil jeden, který jsem předloni kácel jako 7 m vysoký (kdybychom ho nesnižovali na délku žebříku byl by vyšší) a s průměrem kmene 40 cm (lišta 15" byla kratší než průměr v prsní výšce). Radši se koukněte po vhodné podnoži a pokuste se zapěstovat si stromek druhý. Jinak nyní mám J_G na M9 už 12 letý a ze stromku vysokého 2,4 m sklidíme pro 6 člennou rodinu právě tolik, abychom nemuseli nic moštovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.61 (?), 14.3.2015 13:40

četla jsem o podnoži M9, že není moc odolná a málo se dožije. Ani by mi nevadil menší stromek. Ale bojím se, že mi stromek za pár let odejde.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 14.3.2015 17:37

U mně v 350 m.n.m. měl hodně neduhů. Hodně velký propad těsně před dozráním, někdy i více než 50 %. Přitahuje snad všecky živé škůdce. I když je chuťově velmi dobrý, už ho sadit nebudu. S pozdravem, wtom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 14.3.2015 22:06

No, ona jabloň je strom dlouhověký. Největší co jsem kácel měla 80 let stáří a obvod v prsní výšce byl 190 cm. Musela se rozebírat odshora, protože byla vysoká 12 m a pozemek měl k hranici s plotem jen 6 m. To krátkověký u M9 znamená, že vám vydrží asi "jen" 15-25 let podle toho jak budete umět ji řezem udržet v kondici a hnojením v plné síle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika