Dvouleté rouby



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
26.12.2011 11:38

Je to možné. Jak starou požíváte při kopulaci podnož? Jedno nebo dvouletou? Přesněji řečeno - v jak starém dřevě vedete řez na podnoži?Zkoušel jste to i s peckovinami?
   Já jsem to zatím řešil zmlazením mateřského stromu nebo jsem použil případné vlky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 171.155 (?), 25.12.2011 10:55, zobrazeno: 11606x

Prosím o radu- podařilo se mi s obtížemi sehnat rouby starší odrůdy Oldenburg, o kterou jsem měl velký zájem. Jelikož se jednalo o přestárlý strom, tak známý mi přinesl rouby na dvoletém dřevě (s jednoletými malými trnovitými přírůstky). Mám se pokusit na jaře tyto dvoleté rouby naroubovat? A mám zvolit klasický postup? Díky za rady!

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 25.12.2011 12:03

U jabloní není problém s ujímáním dvou a víceletých roubů. Není důvod vymýšlet nějaké speciální způsobu roubování,  zůstal bych u kopulace. Problém by ale mohl být s uchováním roubů do jara. Letos ještě nebyl pořádný mráz a strom nemusel být v době odebírání roubů v hluboké dormanci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 25.12.2011 13:02

Pane Lucasi jedl jste někdy Oldenburgovo?  Jestli ne, tak věřte, že by bylo lepší tuto odrůdu neroubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 25.12.2011 13:14

Souhlasím, v Oldenburgovu se sešlo příliš mnoho nectností.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 179.75 (?), 25.12.2011 13:15
Dobrý deň pane Lucasi! O sorte Oldenburgovo sme tu písali viacerí. Na jeseň je šťavnaté s mastnou šupkou a typickou chuťou. Cez zimu kvalita chuti výrazne klesá. Jedol som už horšie odrody. Krátke výrastky sú rodivé drevo. Po ujatí vrúbľov odporúčam kvety odstrániť. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.155 (?), 25.12.2011 18:06

Pánové děkuji za reakce- právě proto, že v dětství jsem Oldenburgovo jedl a moc mi chutnalo , tak bych chtěl alespoň 2-3 větve zákrsku /Rubínu/ přeroubovat. O jeho necnostech vím, ale i Rubín musím ve své poloze proti strupovitosti pár krát stříknout.Šlo mi hlavně o ty dvoleté rouby a po Vašich kladných ohlasech to s roubováním zkusím!

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.12.2011 9:39

Na Oldenburgu, krom plodnosti a dobrého obrůstání, taky příliš kladů nevidím.
   U dvouletých roubů bych spíš než kopulaci (dvouleté na jednoleté?) zkusil roubování za kůru. Ale zkušenost nemám ani s jedním.
   Zvažte taky, jestli roubovat právě na Rubín. Charakter růstu obou odrůd je dost odlišný. Spíš bych volil James Grieve nebo jinou podobně rostoucí odrůdu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.183 (?), 26.12.2011 11:31

Pane doktore, s ujímáním víceletých roubů mám zkušeností dost a největším problémem bývá doba roubování. Za kůru se roubuje později a výsledky jsou horší než při roubování kopulací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.12.2011 11:38

Je to možné. Jak starou požíváte při kopulaci podnož? Jedno nebo dvouletou? Přesněji řečeno - v jak starém dřevě vedete řez na podnoži?Zkoušel jste to i s peckovinami?
   Já jsem to zatím řešil zmlazením mateřského stromu nebo jsem použil případné vlky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.203 (?), 27.12.2011 8:04

Jako podnož se snažím využít vlky, ale ani dvouleté dřevo není problém. U peckovin (meruňky) jsem tuto metodu využil ještě dříve než u jádrovin, k mé plné spokojenosti.

U starých stromů jednoleté dřevo prakticky neexistuje, ujal se mi i 3-4 letý roub jabloně na jedno a dvouleté podnoži. U peckovin je to horší, ale dvouletý roub na 1 -2leté podnoži je kopulací v pohodě (tak 2 ze tří). Za kůru mám výsledky výrazně horší, možná kvůli pozdnějšímu termínu roubování (?).

Připadá mi, že nejlépe se ujímá dřevo z časného roubování - podle průběhu zimy u peckovin třeba už koncem ledna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika