Díry v kůře na jabloních a třešni



host - 251.161 (?)
20.4.2011 13:56
Dobrý den mám podbný případ na mých jabloních.Proto jsem pátral.V zahrádkaří jsem našel následující radu.Je-li to na větvi -odříznout větev pod defektem(spíš níže, ne těsně).Je-li to na kmenu pokus záchrany je doporučeno vše odříznout, očisti na zdravé dřevo, desinfikovat octem a zamazat stromovým balzámem.Náter je nutné po čase obnovovat.Mé výsledky? Většinou se to podařilo.Ale někdy jsem byl neúspěšný.Proč, to nevím asi příznivá konstelace. sadař amatér Rudolf
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr87 - (2) - 8.225 (?), 3.4.2011 21:55, zobrazeno: 12812x

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Na více jabloních se mně vytvářejí takové jako by díry v kmeni stromu, vytvořilo se to i na třešni. Nemám tušení o co se jedná, proto jsem to zde nafotil. Zkoušel jsem třešen potřít i včelařským voskem, ale nevím jestli se to na to zrovna hodí.

Pokud jste se někdo z Vás s tímto problémem setkal nebo víte o co se jedná, budu vděčný za každou radu.

jabloň
jabloň
třešeň s voskem
třešeň s voskem
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 78.10 (?), 4.4.2011 15:58

Zdravím

Tak na jabloni se jedná o netriovou rakovinu, což je houbová choroba, která se vyskytuje hlavně na jabloních, které rostou na zamokřených , či těžkých půdách půdách. Je to problém, v případě že se jedná o napadení kmínku, povede postupně k odumření stromu, doporučuje se ránu vyřezat žabkou do zdravého dřeva a zatřít ně¨jakým fungicidním přípravkem, nicméně pokavad roste jablon na nevhodném stanoviěšti, problém to nevyřeší, nemoc se znovu objeví. Takže rada asi takováto, nesadit jabloně na půdy s vysokou hladinou spodní, pokavd není na výběr zkuste jabloně na semenných podnoží, popř. odolnější odrůdy k této nemoci.

U třešně se jedná o klasický klejotok, způsobený zřejmě mrazovým poškozením kmene, popř, i nějakým mechanickým poškozením. Těžko s tím něco dělat, určitě neprohloupíte, když ránu zatřete směsí jílu s kravincem, to mi přijde možná lepší než voskem. A doufat v léčivou sílu matky přírody:)

           Wolfi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr87 - (2) - 8.225 (?), 7.4.2011 12:40

Děkuji za odpověď, dám na Vaše rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.220 (?), 9.7.2011 12:37

Vážení, poraďte, po sousedovi jsem zdědila velkou letní asi 40tiletou jabloň.Je v koruně zdravá a se svým postižením žije již řadu let. po ulomené velké větvi zůstala zahojená "díra" v kůře.10cm nad zemí   díra tvoří  "jámu" do dřeva a ta RONÍ a RONÍ, prakticky kape míza.Když jsem jabloň dostala, chtěla jsem to vyčistit, jamka je až pod úroveň země a uvnitř jsou nevyzdvižitelné drobné střepy. Vyčistila jsem to kartáčkem, vydezinfikovala hypermanganem, založila drenáž, a pokusila se to zalít betonem.Ale brzy tekutina prorazila i mimo drenáž. Tak jsem to zalila přírodní pryskyřicí, kterou jsem náhodou měla doma. Zase to vydrželo několik dní.Další útok jsem vedla vápnem (to mi u třešně zcela vyléčilo klejotok prasklinami v kůře). Několik dní to vypadalo velmi slibně . Po prvním dešti ale síla vztlaku tekutiny zcela převládla a teď už je pod kmenem miniaturní potůček. Smějete se mé nestandardní péči? Chci stromu pomoci, aby neplýtval tekutinami. Co jiného můžete čekat od blondýny, byť už letité.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 9.7.2011 17:22

Hodnotím co vidím na obrázku a tam vidím, že kdysi dávno někdo "amputoval" 2 větve, tedy neuřezal na větevní kroužek a pak toto vystupující dřevo odumře a je vstupní branou všech nákaz do hlobky kmenu. Kdby to udělal správně už je to zavaleno a zahojeno. Zde pomoci není a je vhodné vysadit někde novou a tuto nechat dosloužit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 4.4.2011 17:28

Ať je příčinou ran cokoli, i ta jabloň mohla být poškozená následkem mrazu, zdá se mi, že rána na jabloni se hojí, zatímco třešeň bude zřejmě odsouzena k zániku. Souvisí to i s obecně lepší hojivostí pletiv jádrovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.161 (?), 20.4.2011 13:56
Dobrý den mám podbný případ na mých jabloních.Proto jsem pátral.V zahrádkaří jsem našel následující radu.Je-li to na větvi -odříznout větev pod defektem(spíš níže, ne těsně).Je-li to na kmenu pokus záchrany je doporučeno vše odříznout, očisti na zdravé dřevo, desinfikovat octem a zamazat stromovým balzámem.Náter je nutné po čase obnovovat.Mé výsledky? Většinou se to podařilo.Ale někdy jsem byl neúspěšný.Proč, to nevím asi příznivá konstelace. sadař amatér Rudolf
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.4.2011 21:35

S tím octem nemám žádné zkušenosti. Mně se osvědčilo po vyčištění rány postříkat nějakým přípravkem na bázi hydroxidu měďňatého (Kocide, Champion, Funguran a pod.) a poté zatřít stromovým balzámem, nebo hustým venkovním latexem.

Proti těmto nekrozám je dobré ošetřovat měďnatým přípravkem na podzim při opadu listů a zopakovat na jaře na počátku rašení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika