Desert



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
31.7.2018 22:53

Desert asi nikdy nepronikne do produkčních sadů. Jeho doba konzumní zralosti je krátká a i když je konzistence dužiny příjemná, nepatří k příliš tvrdým jablkům. Ovšem podobně je na tom Šampion a ten do tržních sadů proniknul, byť spíš díky polským pěstitelům. Tak nevím.
   Předevčírem se mi ulomila větev s Merkurem a na Admirálech jsem uviděl první hořkou pihovitost. Tak jsem střížovickým směrem musel ukázat zdvižený prst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2017 15:59

Nevím, kdy byl Desert vyšlechtěný a jak dlouho se prodává. Já ho koupil na podzim 1994 v obchodě se zeleninou ve Svitavách. Ukázalo se, že barevně poměrně nenápadné plody (tak vybarvené jako I.H. je nemám) jsou v době zralosti chuťově bez konkurence. Škoda jen, že ta zralost netrvá déle a že podtržené a ve sklepě dozrálé plody té kvality nedosáhnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.153 (?), 20.8.2017 16:45
Tak som vygúglil, že Desert bol zaregistrovaný v r.1993. V predaji mohol byť ale možno už skôr. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.233 (?), 31.7.2018 20:12
DESERT (Coxova reneta x Golden Delicious). Jeho rodičovské odrody sú chuťové legendy, nie vždy ale potomok skvelých rodičov naplní očakávania (poznajú to napríklad aj psíčkari, platí to ale aj pre Homo sapiens, všakže). Na fotkách je môj Desert na MM106, vysoký 2,5 metra, raz z neho bude polokmeň, zasadil som ho v okt.2014, po tom ako som si bol preň v Uh.Ostrohu (na Slovensku z nepochopiteľných dôvodov je Desert takmer neznámou odrodou). Pár nepodstatností: vyšľachtený v Těchobuzicích, nie je takzvaný rezistent, do LRO bol zapísaný v r.1993 - teda žiadna novinka. To podstatné: je to chuťovo extrémne kvalitné jablko, neobyčajne lahodné, aromatické, šťavnaté. V tomto prípade sa rodičovské gény rozhodne nestratili. Skladovať sa nedá, treba po obratí čím skôr skonzumovať. V predchádzajúcich 2 rokoch som ho oberal koncom augusta, teraz to vyzerá tak v priebehu 7-10 dní. Na fotkách vidno ako sa plody začínajú vyfarbovať, pričom sú aj primerane veľké. Bez toho aby som robil Desertu reklamu - naozaj stojí za vyskúšanie. Možno sa niekto pridá so svojimi skúsenosťami. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.7.2018 20:30

O Desertu tu bylo mnohé řečeno, v tomto vlákně povětšinou námi dvěma. U nás zatím jablka ještě nestojí za fotku, na vybarvení teprve čekají. Strupovitost se letos vyhla obloukem všem odrůdám, takže plody jsou čisté. Kdyby přišlo krupobití, tak bych část úrody oželel, aspoň by byla nějaká voda. Jinak chuťově je Desert extratřída, ale dotahuje se na něj Dione ze stejné těchobuzické líhně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.233 (?), 31.7.2018 21:09
Miloš: Krupobitie radšej neprivolávaj, to je najväčšia pohroma aká sa môže záhradkárovi prihodiť. A v týchto horúčavách to reálne hrozí, poobede u nás bývajú búrky. Radšej nech už nespadne ani kvapka a do októbra budem polievať, ako krúpy. Späť k Desertu: Je ťažko pochopiteľné (pre mňa), že taká kvalitná odroda je tak málo pestovaná. Pritom v ČR predpokladám nie je problém ho zohnať. Ale to je osud viacerých chuťoviek, nielen Desertu. Naopak, mnohé (pod)priemerné odrody idú v predajniach stromčekov na dračku (nebudem radšej menovať). IH (P.S.: Teraz tu vyzeráme ako těchobuzickí/holovouskí agenti, a my sme predsa střížovickí, čo si zabudol 😉?).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.7.2018 22:53

Desert asi nikdy nepronikne do produkčních sadů. Jeho doba konzumní zralosti je krátká a i když je konzistence dužiny příjemná, nepatří k příliš tvrdým jablkům. Ovšem podobně je na tom Šampion a ten do tržních sadů proniknul, byť spíš díky polským pěstitelům. Tak nevím.
   Předevčírem se mi ulomila větev s Merkurem a na Admirálech jsem uviděl první hořkou pihovitost. Tak jsem střížovickým směrem musel ukázat zdvižený prst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.27 (?), 1.8.2018 11:06

Nabízí se otázka zda to byl palec nebo prostředníček(nemohl jsem si pomoct, kontext je jasný:))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.8.2018 11:13

Byl to ukazovák - kýval se a dělal:  ty, ty, ty!  K palci v té chvíli nebyl důvod a ukazovák si ÚEB zatím nezaslouží... Ostatně zlomená větv i pihovitost jsou víc dílem pěstitele než šlechtitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 3.8.2018 10:22

Tajný střížovický agent Jiří II hlásí, že těchobuzický "Milošův Desert" ukázal letos na roubu první přiměřeně velký plod, tzn. že v testu na moje podmínky obstál a dostane se mu za to odpovídající umístění na trvalém stanovišti. Zklamání překvapivě připravila Rozela, popisovaná jako pěstitelsky nenáročná odrůda. První plody svojí velikostí nedosahují ani velikosti plodů Cherry Cox.

Desert
Desert
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.193 (?), 3.8.2018 20:44
Jiří II: Vidím že Ste opatrný a novú odrodu si najprv otestujete na naštepenej vetvičke, až keď presvedčí že zvláda Vaše podmienky tak si vyslúži svoje miesto v záhrade. Desert Vás určite nesklame, aj u Vás by sa mal zaradiť k absolútnej chuťovej špičke. U mňa sme s dozrievaním Desertu trochu popredu (viď foto - dnes). Plody Desertu zrejú na strome postupne a tak ich (priebežne) treba aj oberať, čo je pri vyslovene konzumnej odrode ktorá sa nedá dlhšie skladovať výhodou. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika