Degustace jablek v roce 2011



host - 169.237 (?)
15.12.2011 20:00
Umožniť čo najväčšiemu počtu návštevníkov degustovať vystavované odrody a vyplniť hodnotiaci hárok považujem za objektívnejší prístup, ako keď jablká hodnotí stále tá istá komisia znalcov. Kiež by bolo takýchto výstav čo najviac. Dostali by sa do povedomia laickej verejnosti aj nové odolné a chutné kultivary. Čiastočne už k tomuto pozitívnemu javu dochádza. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 15.12.2011 11:56

Ještě jsem na žádné degustaci nebyl, ale mám určité podezření co se týče rospoznatelnosti vzorků.Degustace bývají anonymní, kdy najde poznat na první pohled o jakou odrudu jde, tzn,nejsou přiděleny jmenovky.

Podle mě složení členů takové degustace bude obsahovat velké procento lidí obeznámených s odrudami, nebo lidí kteří se pohybují okolo problematiky.Tudíš si myslím, že část degustátorů rozpozná anonymní vzorek podle velikosti, barvy slupky, dužiny,konzistence, i chuti, míry napadení strupovitosti, a jiných znaků.To by museli mít zavázané oči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.12.2011 12:00

Ještě k předešlému mému příspěvku. Samozřejmě, že i u mě se někdy objeví nostalgie po starých odrůdách. Začal bych dětstvím, kdy pro nás bylo Top jablko Nonetit a Limburské, až po ten Spartan a Šampion (to zas mladší členové rodiny). 

Protože jsem letos téměř bez úrody, tak jsem jim ty posledně jmenované nakoupil u velkopěstitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 15.12.2011 18:45

...nakoupil u velkopěstitele... Pane Vinšálku, také jsem řešil deficit nákupem u velkopěstitele. Co mě dojalo, když jsem nahlédl do padavek, určených na mošt, že tam byla jablka, konkrétně bezvadné Goldeny, beze skvrny či poškození ale : byla vyřazena do "moštu Fruty" proto, že na každém z nich zůstala bílá mapa od postřiků..Jinými slovy : to, co by spotřebitel nevzal v I.a třídě,  se odsoudí ke spotřebě v moštovně velkovýrobce.Tam z toho vyjde často "100% jablečný mošt". Děkuji, nechci.Takto nelze dál!    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.100 (?), 15.12.2011 11:57

Chápu, že je degustace anonymní - tj. bez cedulek a nápisů.

Ale pokud je její součástí hodnocení vzhledu, slupky, atd.. tak to až tak anonymní být nemůže.. nebo se pletu (?)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.12.2011 17:30

Možná se trochu pletete, stejně jako p. Slavík. Degustované vzorky jsou rozkrájeny na tenké měsíčky, takže stěží poznáte, jestli jde o jablko žluté nebo červené. Věřte, 45 celých jablek by za půl dne snědl málokdo.
   Pokud je u degustace rovněž hodnocen vzhled a barva plodů, děje se tak až dodatečně, až se k anonymním vzorkům přiřadí jména. Pak zkoušející vstanou od degustačních stolů a jdou k vystaveným plodům s cedulkami a doplní kriterium "Vzhled". Pokud je vzhled zohledňěn v celkovém hodnocení, je to jen jeden z cca 10 ukazatelů, takže s minimálním vlivem na celkové umístění.
   S čím ovšem souhlasím je, že výsledek degustace je mimořádně závislý na datu a tedy míře zralosti jednotlivých odrůd. Proto se některé degustace (tuším v Horní Bělé) dělají i 4x v průběhu podzimu až jara.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.15 (?), 15.12.2011 12:57

Připojím se do diskuze. Bude to něco jako kaviár X zelo-vepřo-knedlo. Znalci považují kaviár za delikatesu, ovšem většina z nás by jistě dala přednost Z-V-K. Bylo to tu zmiňováno častokrát - řada starších odrůd má charakteristickou kořenitou chuť, která nesedí většině, ale je výtečná (pro někoho), většině dnes nejspíše sedí chuť modernějších odrůd (viz výsledky řady degustací). Samozřejmě vždy se najdou výjimky... Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.237 (?), 15.12.2011 20:00
Umožniť čo najväčšiemu počtu návštevníkov degustovať vystavované odrody a vyplniť hodnotiaci hárok považujem za objektívnejší prístup, ako keď jablká hodnotí stále tá istá komisia znalcov. Kiež by bolo takýchto výstav čo najviac. Dostali by sa do povedomia laickej verejnosti aj nové odolné a chutné kultivary. Čiastočne už k tomuto pozitívnemu javu dochádza. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.12.2011 21:58

Pro hosta AB,

nevím, u kterého velkopěstitele jste se setkal s takovýmito jablky " skvrny od postřiků". A od jakých postřiků?

Občas k některým opravdu velkým pěstitelů jezdím pracovně, ale už se i v minulosti stalo, že jsem u nich musel nějaká jablka nakoupit pro sebe. Ti žádné lisovny na ovoce neprovozují.

Nikdy se mi však nestalo, že bych viděl skvrny na jablkách po postřicích pesticidy, ani u velkopěstitelů a ani u těch pěstitelů drobnějších.  Razantní postřik insekticidy či fungicidy může na některých plodech vyvolat nehezké rzivé až korkovité skvrny. Ale bílé skvrny? Snad po vápně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 15.12.2011 22:10
Pane Pal'o a Mittwochu to myslíte vážně?Já bych Vás doplnil.Zrušit jakékoli jiné vzorky odrůd mimo těch moderních a vyhovujících pro většinu.Aby laičtí degustátoři mohli objektivně posuzovat jen ty správné odrůdy.To se mi snad zdá - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 16.12.2011 9:29

Vážený pane Mittwochu. Oceňuji váš smysl pro humor (kaviár a Z-V-K) a to opravdu a bez ironie. Stejně např. i humor pana Novosada v příspěvku, kolik je možno sklidit plodů ze zákrsku. Humor je koření života a je ho málo. Omlouvám se, ale je mi jedno, jak se která odrůda umístí na nějaké degustaci, protože pokud si chci opravdu pochutnat, tak se stejně musím vždy obrátit na oranžové křížence pana Coxe a je to už po mnoho let stejné. Tak to platí pro mě a nikomu nic nevnucuji. Tyto odrůdy budu nekompromisně bránit, ať už se umístí jakkoliv. Panu Vlastimilovi se tohle slovo nelíbí, ale nám se to na něm právě líbí. Posílám pozdrav do Jeseníků a zajímalo by mě kam přesně. Bláhově oranžové renetě ZDAR. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika