Co s tímto mladým stromkem?



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
7.4.2010 20:59

Souhlasím s panem Stanislavem i s p. Vysloužilem, že lze ještě z tohoto stromku zapěstovat rozumnou korunku, protože se mi zdá být stromek poměrně mladý a zřejmě na podnoži M9.

Otázka je, jestli má tazatelka nějaké zkušenosti s řezem jabloní, protože toto je práce na několik let. A pokud to je odrůda Golden Del., potom bez aplikace fungicidů mít dobrá jablka stejně nebude. Rozhodnutí jestli se pokusit stromek opravit, nebo vsadit jiný je na ní.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
na.sta - (2) - 149.13 (?), 7.4.2010 11:31, zobrazeno: 5929x
Po bývalém nájemci jsem dostala zahradu a na něm mladou jablůňku. Můžete mi poradit, jestli se dá ještě na něm něco změnit? Připadá mi dost nešikovně upravený.. Jsou na něm zelená jablka, snad Golden Delicius, rodí každý druhý rok, jablka jsou malé a strupaté, ale chu´tově výborné. Nevím, jak je stromek starý, bývalý nájemce umřel. Nejsem odborník, ale můžu dostat nějakou laickou radu? Děkuji
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 7.4.2010 15:17

Tak tady je každá rada drahá... Asi bych ho vykopal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.38 (?), 7.4.2010 15:26

Vzadu vidím fireplace, tak bych věděl co s tím.Ale vážně.Uřízl bych oba terminály cca10-20 cm.nad rozvětvením, a narouboval dvě rozdílné odrudy, které bych vedl mírně ze šikma vzhůru, které se budou dále větvit.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 7.4.2010 16:50

Doporučuji tak, jak řekl přeřečník to "fireplace" a posadit nový stromek, možná úroda přijde dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 7.4.2010 15:25

Dobrý den. Zkusím napsat svůj názor. Dle mého je to na podnoži M9 a asi to byl pokus o nějakou formu lepáže, což je název pro tvar ovocné stěny dnes už asi nikým nepěstovaný. Zkusil bych následující. Jednu větev bych zcela natvrdo odstranil a doufal bych, že na té další vyrazí nový letorost, který by šel dále zapěstovat s běžnou korunkou. Dokonce bych se nebál zkusit odříznout obě větve asi tak na 30cm od rozvětvení. Předpokládám, že tam bude pár spících oček, které vyraší. Je mi jasné, že by to byla pořádná šupa pro ten stromek, ale risknul bych to. Řezné rány bych samozřejmě zamáznul něčím vhodným. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 7.4.2010 17:34

Asi bych to udělal podobně, navíc bych dokola řezných ran nasázel rouby za kůru -  nejen kvůli získání nové(ých) odrůd(y), ale i pro lepší zahojení řezných ran. Z jednoho ramene bych vytvořil nový kmen a korunu, to druhé asi časem (pozesílení prvního) odstranil úplně.
   Druhou možností je smířit se s roztodivným tvarem a pokud plodí dobrá jablka, pěstovat jej dál. Osobně bych to ale neudělal. Stromek dík svému tvaru zabírá příliš velkou plochu na to, co je schoipen vyplodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 7.4.2010 20:59

Souhlasím s panem Stanislavem i s p. Vysloužilem, že lze ještě z tohoto stromku zapěstovat rozumnou korunku, protože se mi zdá být stromek poměrně mladý a zřejmě na podnoži M9.

Otázka je, jestli má tazatelka nějaké zkušenosti s řezem jabloní, protože toto je práce na několik let. A pokud to je odrůda Golden Del., potom bez aplikace fungicidů mít dobrá jablka stejně nebude. Rozhodnutí jestli se pokusit stromek opravit, nebo vsadit jiný je na ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
na.sta - (2) - 140.243 (?), 8.4.2010 17:02
Děkuji všem za rady, asi na tomto stromku už není co zkazit, možná se na něm naučím roubovat, ale pro případ si zasadím ještě nějakou jablůňku.o)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika