Co proti hnilobě jablek na stromě a uskladněných



host - 143.74 (?)
22.11.2011 23:03
Pane Vlastimile, tiež som písal o chrastavitosti na svojích citlivých sortách v minulom roku a o svojom rozhodnutí prevrúbľovať tieto mladé jabloňky rezistentmi. Zrejme ste moje príspevky nečítal. Nevadí. Výraz ocajchovanie je výstižný, ale platí pre tých, čo používajú chémiu bezhlavo, bez toho aby sa zamysleli, či je výhradne chemická cesta naozaj nutná.. Nie som zastánca extrémov- na obidvoch stranách. Ale predstavte si, keby boli všetci takí "hrdinovia" a všetko riešili najťažšími kalibrami syntetických pesticídov. Ako by sa nám v záhradkách dýchalo a žilo? Jasne, že by postreky priniesli okamžitý efekt, ale v prírode nie sú iba nepriatelia, ktorí nám ničia úrodu. Sú tam aj nepriatelia týchto škodcov, ktorých elegantne zničíte Vašimi pohodlnými postrekmi. Keby neexistovali ľudia, ktorým nie je ľahostajné, či sa utopíme v chémii alebo ochorieme na CA, nemohol byste testovať ekologické prípravky, ktoré tak kritizujete. Že ľudia nemajú čas na zanedbané záhradky, lebo sa v súčasnom nepodarenom systéme snažia v prvej rade uživiť rodinu, s tým Vám nepomôžem. Ak niekto blízko Vás pálil PETky, nie je to ekológ a Vy ste ho mal namiesto písania do netu pekne hnať svinským krokom. Ak Vám záležalo na čistote vzduchu, ktorý dýchate. Na záver pár slov k tomu, čím ste začal: Chrastavitosť a padlí na jabloniach som mal v čase, keď som pestoval Golden Del., Spartan, Idared... Teraz ich nemám nie preto, že bývam v 206 metrovej n.v., ale pestujem ako viete prevažne rezistenty, na ktorých k počudovaní nie je ani padlí. O tom, že namiesto postrekov je dobré zmeniť odrody, som p.Zuzane už písal. A že máme z čoho vyberať a testovať, to dobre viete. Stači si nalistovať v ponuke predajcov ovocných noviniek. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 161.61 (?), 22.11.2011 21:40

Pane Paľo dlouho jsem se rozmýšlel jestli Vám jako ocejchovaný chemik odpovědět.Vaše poloha, co jsem vyčetl je výšce 206 m.To se to radí, strupovitost skoro neznáte a padlí lze eliminovat mechanickým odstraněním napadených letorostů.Jenže naše zkušenosti jsou z dvojnásobné výšky a více.Tam se bez základní chemické ochrany neobejdeme.Vše má své zákonitosti.Nelze cejchovat zahrádkáře jen podle Vašich zkušeností z ideální polohy.Jak napsala paní Zuzana, nikdo to nedělá s potěšením ale z nutnosti.O svých postupech ošetření jsem už psal ale bez Vaší odezvy.Jen pro doplnění:květopasa neřeším-udělá mě probírku.Pilatku odchytávám na bílé lepové lapače.Obaleč-druhou generaci ekologickým postřikem Madex 3.(matení samců nelze v zahrádkách využít).Problém je strupovitost.Ekologické přípravky jako Alginure lze použít pouze do konce květu.Potom mohou způsobit rzivost plodů a nedoporučují se.Tyto postřiky mají krátkou dobu účinnosti.To bych lítal po zahradě jen s postřikovačem.To jen na okraj ke způsobu myšlení bezohledných chemiků.Oni hledají jiné způsoby ale ne všechno mohou použít.Zato často kolem sebe vídám neošetřené zahrady.Semeniště chorob a škůdců.Tito ekologičtí pěstitelé svůj vypěstovaný odpad každoročně vyváží a nejlépe před sousedovu zahradu.Jak to na vlastní oči vidím každý rok.Listí, pokud něco shrabou zapálí aby nám zpříjemnili podzimní práce.Pak se přijdou pochlubit, jaké mají 2 bedýnky ekologického ovoce.A aby dokončili úklid, rozdělají v sudu oheň a přikládají PET lahve a další svinstvo nashromážděné během roku.Ta rychna co se line se nedá ani popsat.Nás už jste ocejchoval a co říkate na tyto ekology.A že jich je požehnaně. ekochemik Mičurin II.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.74 (?), 22.11.2011 23:03
Pane Vlastimile, tiež som písal o chrastavitosti na svojích citlivých sortách v minulom roku a o svojom rozhodnutí prevrúbľovať tieto mladé jabloňky rezistentmi. Zrejme ste moje príspevky nečítal. Nevadí. Výraz ocajchovanie je výstižný, ale platí pre tých, čo používajú chémiu bezhlavo, bez toho aby sa zamysleli, či je výhradne chemická cesta naozaj nutná.. Nie som zastánca extrémov- na obidvoch stranách. Ale predstavte si, keby boli všetci takí "hrdinovia" a všetko riešili najťažšími kalibrami syntetických pesticídov. Ako by sa nám v záhradkách dýchalo a žilo? Jasne, že by postreky priniesli okamžitý efekt, ale v prírode nie sú iba nepriatelia, ktorí nám ničia úrodu. Sú tam aj nepriatelia týchto škodcov, ktorých elegantne zničíte Vašimi pohodlnými postrekmi. Keby neexistovali ľudia, ktorým nie je ľahostajné, či sa utopíme v chémii alebo ochorieme na CA, nemohol byste testovať ekologické prípravky, ktoré tak kritizujete. Že ľudia nemajú čas na zanedbané záhradky, lebo sa v súčasnom nepodarenom systéme snažia v prvej rade uživiť rodinu, s tým Vám nepomôžem. Ak niekto blízko Vás pálil PETky, nie je to ekológ a Vy ste ho mal namiesto písania do netu pekne hnať svinským krokom. Ak Vám záležalo na čistote vzduchu, ktorý dýchate. Na záver pár slov k tomu, čím ste začal: Chrastavitosť a padlí na jabloniach som mal v čase, keď som pestoval Golden Del., Spartan, Idared... Teraz ich nemám nie preto, že bývam v 206 metrovej n.v., ale pestujem ako viete prevažne rezistenty, na ktorých k počudovaní nie je ani padlí. O tom, že namiesto postrekov je dobré zmeniť odrody, som p.Zuzane už písal. A že máme z čoho vyberať a testovať, to dobre viete. Stači si nalistovať v ponuke predajcov ovocných noviniek. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.11.2011 20:22

Je řada rezistentních odrůd jabloní, které jsou dosti citlivé na padlí. Nejvíce na to naříkají střední pěstitelé, s kterými se občas pracovně potkávám. Do menších sadů si vysadili převážně rezistenty a naříkají, že musí ošetřovat proti padlí. A tržby za sklizeň jsou pro ně důležité. Nůžkami se to zde řešit nedá.

 O rezistentech i jejich " rezistencích " zde na fóru bylo za poslední roky řečeno mnohé. Týká se to především těch odrůd, jejihž rezistence spočívá na jediném genu, tedy Vf. Mám např. 2 leté vřeteno Svatavy, ještě nezaplodila, ale strupovitost na jejich listech byla letos nepřehlédnutelná. Navíc trpí také padlím (je teprve dvouletá, a tak u mě zatím ne).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.140 (?), 23.11.2011 21:55
Pane Václave, pestujem Florinu, Melodiu, Topaz, Rajku, Orion, predtým aj Vandu, Nabellu, Produktu, Angold, ale za celé roky som na nich nevidel jediný lístoček biely od padlí. Prirodzene, že striekať fungicídy by bolo zbytočné. A prečo? Padlí na Idaredoch som zvládol odstrihnutím konárkov s napadnutými bielymi rúžicami listov. Netvrdím, že rezistenty sú šľachtené na odolnosť proti padlí a rád verím tomu, čo píšete. Podobné problémy sú aj u odrôd viniča. V jednej lokalite rastie niektorá odroda bez príznakov hubových chorôb, v inej lokalite tá istá odroda zlyháva. Možno, že svoju úlohu zohrávajú aj rezistentné kmene padlí jabloňového v rôznych lokalitách. Nové odrody jabloní je treba otestovať v rôznych podmienkach. Každá z nich prirodzene nebude stopercentná. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 161.61 (?), 23.11.2011 22:06
Pane Paľo, jsem nezodpovědné chemické čuně a travič, o čemž vypovídají moje příspěvky na ochranu ovocných stromů.Zkuste si je přečíst znovu.Zahradě zdar!!! - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.140 (?), 23.11.2011 22:55
Zdar všetkým, pane Vlastimile, ktorí vkladajú do záhradkarčenia okrem lásky k prírode aj kus logického rozmýšľania a ohľaduplnosti k ostatným. Spomínam na časy, keď ľudia nemali existenčné starosti a volný čas po práci a o víkendoch trávili v novozaloženej osade. Aj ja som patril medzi travičov striekajúcich na stromy rôzne svinstvá- od Arborolu, Nitrosanu až po Bayleton a Metation. Keď som začiatkom 90.rokov objavil prvé rezistenty z Holovous, pochopil som, že týto ľudia (šľachtitelia) rozmýšľajú celkom inak a že neustála chemická ochrana nie je to pravé orechové. Tejto myšlienky sa držím stále a zatiaľ ma nezradila. Kúsok od bydliska postupne preočkovávam starý vinohrad modernými rezistentnými odrodami dávajúcimi kvalitné a chutné víno- bez nutnosti striekať organickými pesticídmi. Istotne viete, že existujú aj iné spôsoby ako sa vyhnúť chemizácii- napr. šľachtenie geneticky modifikovaných rastlín odolných proti škodcom. Táto cesta je stále v štádiu testovania, ale zatiaľ sa nepriaznivé účinky na ľudské zdravie neprejavili. Nepíšem z pozície veľkopestovateľa, ktorý je na chemizácii pestovaných plodín existenčne závislý. Ale nehovorte mi prosím, že ten kto sa môže v záhradke piplať so stromčekmi a uhrabávať pod nimi do rovinky pôdu, nemá čas na to, aby rozmýšľal, či sa náhodou nedá problém riešiť inak ako chemickým postrekom a čo všetko zničím, keď záhradku "asanujem" chemikáliami? Alebo ste presvedčený, že všetky huby v záhradke sú škodlivé a zaslúžia si riadnu spršku fungicídmi? Máte predstavu, koľko užitočných plesní je napr. v komposte? Nepochybujem že máte a preto Vám prajem veľa zdaru v ekologickom pestovaní. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika