Co na zahradu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?)
7.10.2012 14:08

Že hryzci vyhledávali přednostně typové podnože jabloní byl jeden z důvodů, proč jsem je přestal používat a nahradil semenáči. Dokonce jsem si myslel, že semenáče nežerou vůbec. V posledních letech ale vidím, že se to naučili.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 63.230 (?), 6.10.2012 19:35, zobrazeno: 17170x

Vlastním rodinný domek se zahradou 2300m2.v blízkém okolí Šternberka směr Břidličná n.v zahrady 490m.Expozice zahrady jiho východní celý den slunce.Srážkový stín.Půda nekvalitní, bramborářská oblast, profukuje vítr, v zimě tuhý mráz.Po nastěhování jsem vysadil 20 ov.stromku švestky, hruška,jabloně, třešeň merunky, hroz víno, a bobuloviny.Stromky začaly růst i rodit.Na jaře vykvetou, příjde mráz a je po úrodě, jediné cemu se daří jsou hrušně a švestky i třešně.Ale bohužel jsou zde hryzci, takže jsem 11 stromku v průběhu 6 let vyměnil.Nové sázím do pletiva.Porˇaďte jake odrudy (podnož)a co z hryzci.zoufalý pěstitel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 82.212 (?), 6.10.2012 20:29

Hryzci nejraději napadají slabě rostoucí vegetetivně množené podnože, z toho podnož M9 přímo milují.

Do Vašich podmínek bych doporučoval podnož A2, nebo semenáč. Co se týče odrůd, nedávno zde proběhla diskuse na téma Jaké odrůdy do vyšších poloh. Hledejte zpětně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.142 (?), 6.10.2012 20:43

Hryzci napadají všechny podnože jabloní. Protože M9 mají slabý kořenový systém, tak si to dřív všimnete, že ožírají kořen. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.70 (?), 7.10.2012 12:41

Hryzců máme také požehnaně a mám vyzkoušené, že semenáče napadají nejméně a pak silně rostoucí podnože např. A2. Zatím nenapadají hrušně ať jsou na kdouloni nebo semenáči, třešně a višně. Ze švestek jim u nás chuná nejvíce myrobalán. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.230 (?), 7.10.2012 13:54

No skoro za vše ty bestie mohou, co na ně nejvíce platí.U nás není ani potok, říká se že jsou v blízkosti vodotečí.Má někdo zkušenost s tím pletivem? jak veliký koš má být, a jaký druh pletiva.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 7.10.2012 12:45

Pořiďte si kočky. Ty naše nám hryzce vychytaly a už pět let jsem hryzce na zahradě neviděl. Největší úspěch mají větší plemena (Turecká, Mainská ap.). Prý pomůže i pes špic, ale zahrada je pak samá jáma.

Jinak semenáček opravdu odolá hryzci lépe, než podnož M9, mám to vyzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.142 (?), 7.10.2012 13:31

Hryzcům je jedno jaká je to podnož, ožerou všechno.

Tak ješte jednou: Protože M9 mají slabý kořenový systém, tak si to dřív všimnete, že ožírají kořen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.147 (?), 7.10.2012 13:55

Najdite si prosím niekde charakteristiku koreňov podnoží. Pokiaľ sa dobre pamätám u semenáča kôra na koreni tvorí 18% plochy prierezu. U podnože M9 kôra na koreni tvorí až 42% plochy prierezu. Jednoducho M9 má hrubú kôru na koreni a teda hryzci sa majú čoho nažrať. Blbosť to nie je, hryzci naozaj mylujú M9. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 7.10.2012 14:08

Že hryzci vyhledávali přednostně typové podnože jabloní byl jeden z důvodů, proč jsem je přestal používat a nahradil semenáči. Dokonce jsem si myslel, že semenáče nežerou vůbec. V posledních letech ale vidím, že se to naučili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.10.2012 14:54

To o hryzcích a podnoži jsem napsal já. Omlouvám se, z nějakého důvodu mi vypadlo přihlášení.

Samozřejmě, že hryzci, když nemají co, ožerou téměř všechno. Ale typové podnože přednostně a M9 obzvláště, to není zkušenost pouze má, ale spousty dalších sadařů. M9 má převážně minimum silnějších kořenů a velké množství kořenového vlášení, to hryzcům chutná nejvíce.

Když jsem asi před 8 lety zakládal zeťovi na zahradě štíhlá vřetena, volil jsem M9, J-TE-E a dvě odrůdy jsem musel koupit pouze na MM1O6. Při nákupu jsem si neuvědomil, že mu nedaleko této výsadby protéká potůček a hryzci v jeho okolí mají ráj. Navíc v této části zahrady suší seno, takže je zde po delší dobu vysoká tráva.

Do tří let všechny 4 stromky na M9 byly pryč. Vytáhl jsem jakési kůly. Také na J-TE-E začaly chřadnout, tak nezbývalo než nasadit ne běžnou chemii. Nemůžu zde uvést jakou. Za uhynulé stromky jsem vsadil slaběji rostoucí odrůdy na MM 106 a i ty původní nejsou dosud napadeny.

Jak píše p. Vysloužil, na semenáče jdou hryzci až když nemají na výběr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika