Blenheim?



dismas - (18) - 212.230 (?)
13.2.2013 11:14

Váš odhad veku ma veľmi zaujal, tie plody som mal totiž zo stromu s objemom kmeňa 2,5 m, pred rokmi bol špatne obrezaný, už presychá ale ešte stále rodí.   Len tak na porovnanie koľko meria váš?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
dismas - (18) - 203.129 (?), 10.2.2013 16:40, zobrazeno: 9651x

U nás v okolí je ešte dosť starých stromov s takými plodmi, ktoré som podľa atlasu určil ako Blenheimskú renetu, ale na overenie sa pýtam vás ostatných. Plody sú väčšie, trváce a nápadný je veľký otvorený kalich.        Foto prikladám, mám aj viac. Ďakujem.




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 10.2.2013 17:00

Plody skutečně tak vypadají. Typické pro Blenheimskou renetu jsou taky nádory na kmeni a silných větvích

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.10 (?), 11.2.2013 8:08

Připojuju se rovněž k tomuto názoru. Dle mě je Blenheimská jedna z těch odrůd jež byly neprávem zapomenuty. Vzhledem opravdu neupoutají, ale chuť je výborná. odolnost ke strupovitosti poměrně velice dobrá. Vyčítá se jí nižší plodnost, což mi ale tak nikdy nepřišlo, možná že tomu kdo ji stále řeže, tak plodit přestane. Na plodech z fotek je zajímavý silný výskyt sazovitosti, zřejmě pocházejí z nějaké vlhčí lokality?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.2.2013 9:28

K nedostatkům odrůdy patří i její vadnutí ve sklepě a skutečnost, že dospělý strom zabere půl zahrady.
   Chut je výborná, přesto ji mnozí zrušili právě pro špatnou chuť. Myslím si, že je to tím, že na špatnou výživu strom nereaguje zmenšením plodů ani snížením plodnosti, nýbrž zhoršením kvality dužiny a křenčením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.10 (?), 11.2.2013 10:55

Špatnou výživou myslíte nadměrné dusíkaté hnojení? To bych potom chápal to křenčení, viděl jsem pár brutálně seřezaných Blenheimek, plody sice měly aspoňpůl kila, co to ale bylo platné, když na každém bylo tak 50 dolíků od hořké pihovitosti. Jinak si moc dobře nedokážu představit že by tahle odrůda měla mít problém s nějakou špatnou vyživeností. Snad na nějakých extrémně chudých půdách, otázka je zda u nás takové jsou:) když nepočítám extrémy, ale na toto téma už tu proběhla rozsáhlá diskuse. Je ale pravda že se píše, že Blenheim snáší i drsnější polohy, ale chce lepší půdy, jakkoliv tyhle údaje beru se značnou rezervou.

Značná velikost stromu je neoddiskutovatelná, na druhou stranu nějaká ta dominanta by neměla chybět v žádné zahradě.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.2.2013 12:04

Špatnou výživou myslím obojí. Staré stromy na chudých půdách nesly (podle slov přítele od ČM vysočiny) plody chuti "řepy s moukou". Zmlazené a a jednostranně přihnojené měly plody pihovaté, hnijící a neskladovatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.10 (?), 11.2.2013 16:38

Těžko zpochybňovat takovouto osobní zkušenost. Osobně jsem ale viděl stromy Blenheimek vždy s poměrně pěknými plody. Je to odrůda, která nebrakovatí ani v pokročilém stáří, vzhledem k bujnosti víceméně pořád přirůstá. Samozřejmě průklest a lehké zmlazení není na škodu, problém dnešní doby je v tom, že lidé absolutně nedokáží poznat onu hranici, kdy říznout hlouběji a kdy spíš jen prosvětlit. Pak tu všude máme podivně seřezaná torza, jimiž se majitel často ještě chlubí, jak kvalitně je seřezal.

Horší kvalitu Blenheimek bych čekal třeba na písčitých půdách a možná i jak pěkně píše pan Říha, ve vysychajícíh, krutých jílech...

          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 11.2.2013 10:20

Tento rok si plánujem odrodu navrúbľovať, snáď mi to vyjde.

Prikladám obrázky z Nemeckých stránok pre (Goldrenette von Blenheim).

Myslím, že by to mohla byť spomínaná Blenheimská reneta. 

Bajas.

Goldrenette von Blenheim
Goldrenette von Blenheim
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.234 (?), 11.2.2013 18:54

Mám blenheimskou renetu na zahradě po dědovi, je to vysokokmen o výšce 12m a průměr koruny je zhruba 15m a stáří asi 90let.Pravidelně rodí asi tak 4 metráky jablek a nikdy nebylo nic prořezáno.Mám tak zaručenou úrodu na mošt a uskladnění.Tato jablka na obrázku jsem teď vytáhl ze sklepa a jsou jak čerstvá.Roste v 500m na žlutě jílovité půdě vespod s opukou a nestříkám, je to extensivní sad v bio kvalitě a vůbec mi nevadí nějaké drobné vady na kráse.Vašek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
dismas - (18) - 212.230 (?), 13.2.2013 11:14

Váš odhad veku ma veľmi zaujal, tie plody som mal totiž zo stromu s objemom kmeňa 2,5 m, pred rokmi bol špatne obrezaný, už presychá ale ešte stále rodí.   Len tak na porovnanie koľko meria váš?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika