Bilance 18.5 - mráz



host - 46.234 (?)
22.5.2012 20:56

Mám zahradu v Žamberku a v Sopotnici a můžu říct že to je katastrofa.Vlašské ořešáky, jasany spálené úplně, třešně,višně plody tak na 70%.Jabloně vypadají docela dobře, stejně tak i hrušně.U baráku mám čačanskou a ta je obalená a bez poškození.Ve čtvrtek večer po shlédnutí počasí jsem lítal po zahradě v Žamberku a přikrýval brambory a fazole PE plachtou a vyplatilo se to.Zapomněl jsem na víno u kůlny a malou višeň a mám po úrodě.Jestli je toto globální oteplování tak děkuju.Je mě přes padesát a tohle snad nepamatuju.Vašek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 75.62 (?), 22.5.2012 13:36

Zajimave je, ze u tchyne v Moravske Nove Vsi nezmrzlo na zahradce lautr nic, ani neprikryta zelenina. Bydli v centru obce. Tady u Lednice je vse pomrzle. V patek rano to byla doslova mrazova vlna, ktera se prohnala celym udolim Dyje od Znojma az po Breclav a smetla vse co ji stalo v ceste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 164.29 (?), 22.5.2012 11:44

Wimpi nedávno psal, že se o těch velikonočních mrazech se někomu podařilo zachránit mlžením květy nějaké starší meruňky někde na Brněnsku. Zajímalo by mě, jestli šlo jen o čisté mlžení, nebo tomu předcházel ještě nějaký další postřik např. Championem nebo Boraxem. Pokud jde o meruňku Bergeron, tak začínám opravdu věřit v její slušnou mrazuodolnost (předešlý příspěvek pana 21.1). Jelikož moje žhavé uhlí v kolečku pod stromem jistě dlouho "topit" nevydrželo. A hlavně pod VP bylo zase jiné a tam to nebylo nic platné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.5.2012 13:57

Byl jsem zde zmíněn a tak reaguji : Sám meruňky nepěstuji, neboť proto ně nemám vhodné podmínky. Petrova zmínka o záchraně meruňky se ale týká mého otce, bydlícího v Brně. O letošních Velikonocích zahájil protimrazový zásah na kvetoucí asi 20-ti leté meruňce při teplotě -3,5 °C. Pomocí postřikovače do její koruny postupně nastříkal přibližně 10l jemně rozptýlené vody (vodní mlhu), bez jakýchkoli přísad. Strom byl po zásahu obalen pouze lehoučkou ledovou krustou (řádově v desetinách mm), v žádném případě se nejednalo o "metrové" rampouchy. Nad ránem byla přesným digitálním teploměrem v bezprostřední blízkosti stromu ve výšce asi 1,5 m nad zemí naměřena teplota  -7°C! (Toto celé počínání mi osobně připadalo jako marnost a zoufalství, sám jsem se ho nezúčastnil a dal jsem přednost teplu postele). V poledne následujícího dne už okvětní lístky vykazovaly značné zahnědnutí, konstatovali jsme tedy totální zničení letošní úrody. O to větší bylo mé překvapení, když při návštěvě před 14-ti dny jsem na stromě uviděl standardní násadu zelených plůdků a žádné stopy po moniliovém úžehu. Bohužel, odrůda meruňky je neznámá. Tento záchranný zásah provádí prý otec skoro každý rok, avšak nikdy jej nedělal za tak velkého mrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 24.17 (?), 22.5.2012 16:05

Takže stačil jednorázový postřik z obyčejného postřikovače. Tvůj táta je teda kouzelník, Zdenku.  A Paľo mně zřejmě večer dá co proto, když se tady dočte, že to jde i bez Boraxu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.5.2012 16:27

Kouzelník? No nevím jestli kouzelník, spíš mu bylo jaksi shůry požehnáno. Občas se stávají věci mezi nebem a zemí, že člověk žasne.cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.234 (?), 22.5.2012 20:56

Mám zahradu v Žamberku a v Sopotnici a můžu říct že to je katastrofa.Vlašské ořešáky, jasany spálené úplně, třešně,višně plody tak na 70%.Jabloně vypadají docela dobře, stejně tak i hrušně.U baráku mám čačanskou a ta je obalená a bez poškození.Ve čtvrtek večer po shlédnutí počasí jsem lítal po zahradě v Žamberku a přikrýval brambory a fazole PE plachtou a vyplatilo se to.Zapomněl jsem na víno u kůlny a malou višeň a mám po úrodě.Jestli je toto globální oteplování tak děkuju.Je mě přes padesát a tohle snad nepamatuju.Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 16.250 (?), 22.5.2012 21:24

Tak ořešáky šustí jak na podzim, peckoviny jsou ze sta procent fuč, broskev ač tak nevypadá tak taky - plůdky jsou gumové, jabloně tak na 95% zmrzlé (nejlépe zatím vypadá spartan, naopak průsvitné dopadlo asi nejhůř), stejně jako hrušně, kdoule a mišpule, dále z poloviny rybíz (více červený) a angrešt (více resistent), hrozny a mini kiwi taky na pepř, u malin byly dost popáleny nové výhony a nyní pomalu rozkvétající květy na 90% zmrzlé a tedy černé, jinak omrzla řepa a přikryté dýně, mladé letorosty normandské jedle a tisu, zmrzly brambory a dost jiných rostlin má pokroucené letorosty,  jediné co přežilo byly kamčatské borůvky, zdáse že i muchovník. Jak dopadly kanadské borůvky, které už nějakou tu dobu kvetou, těžko říct. Rajčata a papriky jsme sadili až dnes a melouny snad zítra. Ještě bych se zeptal, pokud někdo pěstuje Paw-paw, na něho mám taky zálusk, jak ten odolává pozdnímu mrazu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 22.5.2012 22:31

Tak si taky pofňukám. Brambory jsme přikryli dvěma, místy třemi vrstvami netkané textilie, takže to obnesly jen připálenými okraji listů. Aktinidie byly taky přikryté a ještě jsem jim pod textilií svítil halogenkou, nicméně co bylo mimo, tak je na troud. Přikryté jahody OK, nepřikryté mají spálené květy. Přikrytý bob OK, nepřikrytý fazol mírně připálený, hrách to přežil. Višně 100% černé, švestky 99%, hrušky 25%, jaboně asi 20%, angrešt 30% ale možná je to všechno horší, jen to zatím není vidět. Obecně čím hladší (lesklejší) plůdky, tím hůř (jabloně jsou nejchlupatější). Kamčatské borůvky měly velký propad - shodily skoro všechny malé plůdky, je pod nimi naseto, zůstaly jen ty veliké. Kanadské borůvky a muchovníky vypadají OK. Jo, ještě černý angrešt (Neguš) vypadá, že se ho to netýká. Na rybízu jsem taky nenašel žádné škody. Vlašské ořešáky jsou odlistěné bez rozdílu odrůdy a náboženského smýšlení, černý jeřáb (Nero) byl v plném květu, tam se ještě uvidí. Nové výhony smrků jsou notně připálené. Asi si pořídím v e l i k ý skleník ;o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.96 (?), 22.5.2012 22:25

Myslím, že najpresnejšie správy o prichádzajúcom mraze mal Bredík, ktorý ma varoval už niekoľko dní pred osudným 18. májom. SHMÚ tradične nič netušil a spoločne s ostatnými inštitúciami a portálmi na internete vyhlasovali, že v našom meste neklesne teplota pod +1. V skutočnosti bolo miestami mínus 3. Napriek tomu som sa v predstihu pripravil a vysadené rajčiaky, šalát, papriku a vinič som postriekal roztokom boraxu a zmáčadla Silwet. Dosť mi nadránom pomohol susedov betónový plot od juhu. Jazyk mrazivého vzduchu sa prehúpnul cez okraj plného plotu a líznul akurát vrcholky viniča. Odniesol to 1 strapec Jupitera a pár viničových lístkov. Zelenina bez najmenšieho poškodenia. Na našej ulici viacerí plakali, že im mráz spálil aj fazuľu. Bór má protimrazové účinky vtedy, ak sa v dostatočnom predstihu stihnú saturovať rastlinné pletivá cez listy. Na Veľkú noc moja marhuľa ešte len rašila, takže borax sa do rastliny pravdepodobne dostal hlavne cestou zálivky ku koreňom. Je možné, že v kombinácii borax + ľad mala väčší ochranný účinok mrznúca voda. Vinohrad som teraz chránil boraxom na poslednú chvíľu- vo štvrtok ráno. Pozajtra sa idem pozrieť na to "božie dopustenie", možno budem mať tiež iba "oči pre plač". Namiesto boraxu si zoženiem kyselinu boritú. Neobsahuje sodík, ktorý rastliny nemusia a dávky sú oproti boraxu nižšie. Výhoda bóru oproti medi je v tom, že jeho ojedinelou aplikáciou, v porovnaní s pravideľnými postrekmi meďnatými prípravkami na jar a na jeseň u mnohých záhradkárov, nedochádza k záťaži pôdy. Neviem, do akej mínusovej teploty výrobca Championu garantuje protimrazovú ochranu, ale u zlúčenín bóru bola potvrdená ochrana až do mínus 6 stupňov Celzia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 23.5.2012 7:40

Když přijdu na zahradu tak stačí jen letmý pohled na révu a je mi na blití, ani ji nechodím kontrolovat, bo se mi žlůtko ještě nevtahlo a věnuji se raději výsadbě jiných plodin. Je to hnus velebnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika