Bilance 18.5 - mráz



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?)
22.5.2012 11:55

Mikulčice jsem neprojížděl ale za Hodonínem to vypadá taky špatně, mladé ořešáky černé jak bot, kukuřice, nemluvě o vinohradech, brambory... na polích z Mikulova směr Novosedly pomrzlá kukuřice, vinohrady u Březí jak který, vypadá to snad že je to spálené i podle odrůd, jeden vinohrad zelený, hned vedle spálený, přitom se nacházejí na mírném jižním svahu.

Přikládám snímek z Mikulova, jedná se o Kodrjanku, tažně jsou z jedné rostliny; výhon nezmrzlý, pod ním zmrzlý, pod ním další nezmrzlý, jeden tažeň v pořádku, druhý omrzlý... a včíl babo raď...



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1625) - 73.141 (?), 21.5.2012 9:46, zobrazeno: 36833x

Páteční ráno bylo pro většinu Třebíčska naprostá pohroma.Sousedi na zahradě uváděli mínus 3÷4 *C, někde i více.Loňský lehký mrazík z 5.května způsobil jen lehkou rzivost hrušně.Letos je to katastrofa.Často se tu dohadujeme o způsobu obdělávání půdy pod stromy.Nebýt černého úhoru, který pod stromy udržuji byl bych stoprocentně i bez jablek.A nebylo to poprvé.Takto obdělávaná půda vyzařuje mnohem více tepla než zatravnění.
Jablka - poškozeno cca 40% výsadby.Naštěstí bohatě kvetly.Úroda snad bude normální.Záleží jestli se budou plody vyvíjet bez deformací a rzivosti.Obě palmety na západní zdi chaty bez poškození.
Hrušeň - Bohatě kvetla, poškození cca 70% (Lucasova).V korunce naroubována Williamsova červená-snad něco zůstane a Charneuská - 100% spálená.
Švestka - Dolanka-100% spálených plůdků.
Bluma - po šesti letech porvé zakvetla-100% spálených plůdků.
Réva - Zničeno 50% jen díky tomu, že je na jižní zdi se skleněnými boky.U zemně nezmrzlo nic, v horním patře 100%.
Broskvoň zázraky se dějí-vypadáto, že plůdky přežily bez úhony.Pak hladejte logiku. (Favorita Morettini 3).
Už chápu, proč letos jabloně tak dlouho a bohatě kvetly.To nám příroda chystala překvapení.Doufám, že jste dopadli lépe. - Mičurin II

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6530) - 14.199 (?), 21.5.2012 9:58

Je to podobné i u mne. na max min teploměru -5. A stejně jako v předchozím postu čekal jsem na první úrody z nových švestek, ryngle, třešně a višně které krásně odkvetly. Vše černé.  A taky zajímavost s broskví. Loni zjara vysazená Fairhaven zmrzla v zimě. Zůstal jeden prut s dvěma rašícími očky. A i když okolo bylo vše na prach, těm lístkům nic není. Nechápu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10156) - 88.248 (?), 21.5.2012 22:41

Tady vůbec nemrzlo, přitom na Mikulovsku a Břeclavsku mají značné škody a to je ještě příznivější lokalita, než tady. Velikonoční mráz byl horší. Naopak všechno krásně roste, zatím bez chorob a škůdců. Jen sem tam nějaké mšice. A jak bylo Kuky v HK?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 21.5.2012 23:23

N Svitavsku podobné. Fatálně postižené slivoně, ořechy. Broskve taky nevím, jestli vydržely, nebo jejich poškození není na první pohled tolik vidět (zatím nezčernaly). Jablka to patrně ustojí. Překvapilo jen povrchové poškození třešní. Velké rozdíly byly v jednotlivých lokalitách i v rámci jedné obce.
   U nás dopadly hůř stromy nad obdělanými záhony než v zatravněné části

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.1 (?), 22.5.2012 7:58

Lokalita Jičínsko - mráz mi zničil švestky, hlavně domácí, co se týká čačanských a ringlí, tak tam něco bude, hlavně nahoře v koruně. President je totál na sr... Meruňka to ustála, třešně to ustály, višeň Vackova částečně vydržela, Ederi Böterme v pohodě. Hrušky mi letos kvetly jen Dicolor a Jana. Z toho teda Dicolor nevydržela, Jana se zdá být OK. Jablka asi vydržela jak která. Rozdíl byl velký i u mě na zahradě, protože třeba švestka co mám u baráky bez poškození, ta samá dole u plotu je černá jak uhel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10156) - 70.240 (?), 22.5.2012 8:32

O větším vyzařování tepla z nezatravněných ploch se psalo v kdejaké publikaci o pěstování ovoce, to není výmysl pana Polehly. Otázka je, jestli by to opravdu bylo něco platné. Z laického pohledu se celý ten soubor opatření (nezatravněná půda pod stromy, Champion, Borax atd.), zdá málo účinný. Ověřit by se to dalo jen pokud bych to aplikoval na jedné meruňce stejné odrůdy, např.VP a na druhé ne. Stejně starých a vedle sebe stojících. Vypadá to, že nejůčinější způsob záchrany meruňky před mrazem nám předvedl Paľo, svým celonočním mlžením. Já jsem měl kdysi podobné rampouchy na meruňce také, ale z úrody nebylo nic. To nebylo ovšem mlžení, ale jednorázový noční postřik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6530) - 14.199 (?), 22.5.2012 8:48

Nutno vzít v úvahu, že toto byla opravdu vyjímečná situace. Mráz byl velmi vysoko, co vidím do korun do 3,5 - 4 metrů vše zmrzlo, i vysoké ořešáky jsou zcela. Takový úder není obvyklý, vždy šlo spíše o přízemní mráz. Hledal jsem něco na stránce CHMU ale žádný komentář tam není, oni radši rozebírají povodně i když toto zničilo ovoce v celé republice. Pokud jde o mlžení, opravdu to musí být mlžení a to jemné, ne postřik, nebo polití. Jen tak se kapičky vody rozptýlí ve vzduchu a předají mu své teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 21.1 (?), 22.5.2012 9:20

Moje zkušenost je taková, že mám dva stromy u hromad se dřevem a ty působí jako akumulátor tepla a je to opravdu znát. Obtížnější je pak pirozeně česání ovoce. Jinak jako naschvál jsem v průběhu května jednu hromadu pod ringlí rozebral a nařezal a je o poznání horší, než ta druhá, co u sebe to dřevo měla... Chtěl bych ještě podotknout, že vedle sebe stojící meruňka Bergeron absolutně bez poškození a plody rostou před očima, kdežto zelená ringle viditělně poškozená a z velké části plody vadnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 22.5.2012 9:53

Mrazové škody jsou lokální, u mě na Hané jsem škody na jabloních, švestkách a meruňkách nezaznamenal, ale kolegyně o 15 km na jih má černé vše, takže bude bez ovoce. Co jsem slyšel, tak i jihomoravské Mikulčice budou bez ovoce, překvapivě rajčatům se tam mráz snad vyhnul. Mráz řádil i v Maďarsku, na jih od Balatonu u hrachu opadaly květy a zelené lusky zčernaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 22.5.2012 11:55

Mikulčice jsem neprojížděl ale za Hodonínem to vypadá taky špatně, mladé ořešáky černé jak bot, kukuřice, nemluvě o vinohradech, brambory... na polích z Mikulova směr Novosedly pomrzlá kukuřice, vinohrady u Březí jak který, vypadá to snad že je to spálené i podle odrůd, jeden vinohrad zelený, hned vedle spálený, přitom se nacházejí na mírném jižním svahu.

Přikládám snímek z Mikulova, jedná se o Kodrjanku, tažně jsou z jedné rostliny; výhon nezmrzlý, pod ním zmrzlý, pod ním další nezmrzlý, jeden tažeň v pořádku, druhý omrzlý... a včíl babo raď...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika