Bažantí odrůdy



host - 192.253 (?)
25.1.2015 12:55

Plně se připojuji k názoru p.Vysloužila na odrůdu Denár.Sám jsem ji asi po 5 letech zlikvidoval.Na to, abych mněl na zahradě žlutou odrůdu podobnou Goldenu, ale chuťově spíše podprůměrnou za to mně nestojí.Je dostatek žlutých odrůd chuťově, některé i vzhledově lepších, na příklad Gold Bohemia, Orion Opal, Luna,Sirius, v některých ohledech i Heliodor.K dalším odrůdám v tomto vlákně zmiňovaným.

Andego, Andera,Benet-vzhledově pěkná jablka v chuti lepší průměr, letos tak jako u ostatních odrůd je chuť horší.Primadela barevně nevýrazné jablko u nás na jihových.Moravě do února, chuť průměrná.Starkresa pěkné jablko, méně šťavnaté, chuť velmi dobrá.Včera jsem dělal kontrolu ve sklepě a porovnával jednotlivé odrůdy.Výborné v chuti i vzhledu Kanzi, Nicoter/Rembrant/,Red Topaz, Topaz,Gold Bohemia, Opal,Orion, Sirius,Jonagold a jeho mutace.Další odrůdy později.Jihovýchodní Morava 180m.n.m. Tonda

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 24.1.2015 17:22

Měl jsem dojem, pane Kamile, že od svých Denárů na Vysočině, ani od těch Milošových, už nic lepšího čekat nelze, proto ten názor. Takže myslíte, že třeba zde by se jejich kvalita výrazně zlepšila? Jinak, zdravím krásné České středohoří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 24.1.2015 19:05

Pane Petře, Denár (MM106) jsem dal např. mamince na chalupu (okres Tábor, klim. zóna podle BPEJ 7, 530m.n.m.) a sklízí malé, rzivé, fádně navinulé plody. U nás zraje již počátkem září (prozradí se cihlovým líčkem a prvními spadlými plody), má výbornou mírně navinulou aromatickou chuť, slupka je bez rzivosti a plody jsou velikostně vyrovnané okolo 170g. Na podnoži MM106 roste pomaleji, plodí hojně a pravidelně. Je to odrůda, která prostě všude prospívat nebude. Do teplejších oblastí určitě stojí za vyzkoušení jako dobré podzimní jablko, náhradou za Golden Del. pro vyšší polohy není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.1.2015 19:15

Diskutabilní je u něj dřívější doporučování pro vyšší polohy, protože v těch nedosahuje té nejlepší chuti.

To je docela zajímavá myšlenka a možná vysvětluje rozdílná hodnocení odrůdy. Denár měl být jakousi alternativou za Goldena v místech, kde se mu nedaří. Kyž jsem pěstoval Goldeny, byly plody malé, strupaté, rzivé - ale chuť byla velmi dobrá, snad jen trochu kyselejší. Denáry vždy narostly velké krásně žluté a čisté - jenže chuť ani ne průměrná. Logicky jsem si myslel, že když jsou jablka tak krásná, tak jim tato poloha svědčí a ta chuť prostě lepší být nemůže. A možná že může.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 24.1.2015 21:53

Mé dosavadní zkušenosti s touto odrůdou to potvrzují. Také není bez zajímavosti, že je odrůda nejvíce rozšířena v teplých oblastech (Litoměřicko, Ústecko, Děčínsko, Lounsko). Ona tehdejší myšlenka náhrady za Golden Del. do vyšších poloh byla asi smělá a zůstala spíš přáním. Přes velmi dobrou chuť Denár aroma Goldenu nemá, kořenitost Coxky také ne (tatínka bychom opravdu nepoznali). Z teplých oblastí vydrží na skládce jen pár týdnů. Ze všech "náhradníků" je Denár Goldenu pomologicky nejpodobnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.1.2015 9:31

Pak se ovšem   vkrádá otázka, k čemu je taková náhrada dobrá?
1. Aroma a kořenitost Goldenu nemá
2. Do vyšších poloh se nehodí
3. Na skládce vydrží (oproti trvanlivému Goldenu) jen pár týdnů.
To máme Denár pěstovat jen proto, že plody se na pohled podobají (a míň strupatí)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 25.1.2015 12:55

Plně se připojuji k názoru p.Vysloužila na odrůdu Denár.Sám jsem ji asi po 5 letech zlikvidoval.Na to, abych mněl na zahradě žlutou odrůdu podobnou Goldenu, ale chuťově spíše podprůměrnou za to mně nestojí.Je dostatek žlutých odrůd chuťově, některé i vzhledově lepších, na příklad Gold Bohemia, Orion Opal, Luna,Sirius, v některých ohledech i Heliodor.K dalším odrůdám v tomto vlákně zmiňovaným.

Andego, Andera,Benet-vzhledově pěkná jablka v chuti lepší průměr, letos tak jako u ostatních odrůd je chuť horší.Primadela barevně nevýrazné jablko u nás na jihových.Moravě do února, chuť průměrná.Starkresa pěkné jablko, méně šťavnaté, chuť velmi dobrá.Včera jsem dělal kontrolu ve sklepě a porovnával jednotlivé odrůdy.Výborné v chuti i vzhledu Kanzi, Nicoter/Rembrant/,Red Topaz, Topaz,Gold Bohemia, Opal,Orion, Sirius,Jonagold a jeho mutace.Další odrůdy později.Jihovýchodní Morava 180m.n.m. Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 25.1.2015 14:18

Věta: plně se připojuji k názoru pana Vysloužila, může vzbudit další projevy chorobné žárlivosti u dvou pánů tohoto fóra vůči této osobě. Já si však myslím, že svoboda projevu spočívá i ve svobodné volbě s někým souhlasit. Jak je vidět, tak Denár zůstává rozporuplnou odrůdou a velice by mě zajímala jeho chuť u pana Kamila. Jeho chuť tak nějak něčím odpuzuje, protože na některých jiných průměrných odrůdách, jako například u Produkty a Zuzany, toto neshledáváme. Mluvím za sebe a za Miloše, i když u jiných pěstitelů je tomu naopak. U nich je na odpis pro změnu Produkta a Zuzana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 25.1.2015 18:43

Denár je pro mě skvělé podzimní jablko. Spolehlivě plodné, odolné chorobám, s příjemně navinulou chutí, která Golden trochu připomíná. V teplých polohách chutná hned po utržení a přes říjen také vydrží. Pro vyšší polohy bych ho po zkušenostech jako náhradu za Golden Del. nedoporučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.230 (?), 11.2.2015 22:33

Která odrůda jabloně je vůbec nejstarší?
O absolutní prvenství se pere hned několik odrůd, ale horkým favoritem je určitě „api hvězdovité“, na které bychom se štěstím narazili v několika moravských zámeckých parcích. Jméno jabloň získala podle atypického hvězdovitého tvaru plodu, o kterém referoval už ve čtvrtém století před naším letopočtem Apius Claudius Caecus (340-273 př. n. l.), jenž první exempláře přinesl z Peloponésu do Říma. Tento římský státník mimochodem proslul i latinským výrokem „Fabrum esse suae quemque fortunae“, který spíše známe jako „Každý svého štěstí strůjce“. Jeho konec nebyl právě hezký, ale s jablky to rozhodně vyhrál. Podle písemných zmínek se na našem území pěstovala už ve 12. století. Jde o velmi dobře skladovatelnou odrůdu, která je typická mírně navinulou chutí.
Zdroj: idnes.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 22:32

Někde v diskusi je upřesněno, co tím názvem "bažantí" chtěl "básník říci, ale stejně tak jako bažanti byli chlapci před přísahou, tak pro mne jsou odrůdy bažantí ty před dokončením registračního řízení, nebo tak 4 roky po něm, kdy vlastně školky mnohým prodávají "zajíce v pytli".

Tedy v mnoha případech odrůdy které tady představuje M.Fiala zakládáním vláken a nikdo o nich moc nediskutuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika