Ashmead's Kernel



Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?)
20.12.2014 16:59

Nebyl jsem si jisty, protoze nektere kvalitni stare odrudy ziskaly za tu dobu ceske pojmenovani (zelena renkloda, dekanka robertova). Ashmead's Kernel jsem v Cechach nenasel, tak me napadlo, ze u nas mozna bude pod jinym nazvem. Dekuju za odpoved smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?), 20.12.2014 13:12, zobrazeno: 6376x

Rad bych se zeptal mistnich znalcu, jaky ma cesky nazev jablko Ashmead's Kernel. Jde o starou odrudu puvodem z Anglie (1.pol 18.stol). Dezertove jablko, dobre i na mostovani. Nevabny vzhled, vyborna chut (trochu do hrusky). Prumer 83mm. Mirne zplostely tvar. Barva je zelenozluta s rezavym nadechem po cele plose, nekdy s hnedocervenymi pruhy. Po rozkrojeni ma bilou duzinu, ktera rychle hnedne.

V Anglii se sbira na konci rijna a vydrzi do unora. (zdroj Wikipedie)

Odkazy: odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.170 (?), 20.12.2014 16:08

Tato odrůda nemá český název. Používejte ten originální anglický.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?), 20.12.2014 16:59

Nebyl jsem si jisty, protoze nektere kvalitni stare odrudy ziskaly za tu dobu ceske pojmenovani (zelena renkloda, dekanka robertova). Ashmead's Kernel jsem v Cechach nenasel, tak me napadlo, ze u nas mozna bude pod jinym nazvem. Dekuju za odpoved smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.12.2014 17:16

Vzhledem připomíná Boskoopské, nebo nějakou koženou renetu.Podobnou celozelenou koženou renetu jsme měli.Plody byly nadprůměrné velikosti, tvrdé a výrazně kyselé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 20.12.2014 19:26

Synonyma se nejlépe hledají v Pomologickém klíči (Vlk 1947). Pak lze projít základní literaturu. Vaněk popsal v Lidové pomologii 300 odrůd jablek...

Docela dobrá pomůcka je i prográmek Pomologie jednou větou, který pro interná účely vytvořilo ČSOP Bílé karpaty. Je to zpracované Moravské ovoce, České ovoce, Lidová pomologie a Malá pomologie. Je to dobré pro rychlou orientaci v odrůdách. Jsou rozděleny podle zbarvení slupky a doby zrání.

Koukl jsem se i do EVIGEZu. V genofondových sbírkách v ČR není evidován.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 21.12.2014 21:19

Alois: Renetu mi to taky pripominalo, vzhled je opravdu dost podobny.

V.: Dekuju za vycerpavajici info, po te Pomologii jednou vetou se urcite podivam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 21.12.2014 22:36

Mam jeste jednu otazku. V lednu bych mel dostat od znameho z Anglie rouby teto jablone a rad bych si ji sam narouboval na podnoz mensiho vzrustu (treba M9, nebo M26). Zatimco v zahranici jsou podnoze k mani v internetovych obchodech, tady to vypada bez konexi na nadlidsky pocin. Mate nekdo tip, kde je sehnat (nejen jablone, ale i hrusne, slivone atd.)? Daji se vubec sehnat i v lednu, nebo pouze na podzim v dobe prodeje ovocnych stromku? Mam vubec sanci sehnat podnoze jednotlive, nebo max 10-15 kusu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 21.12.2014 23:14

V zimě někteří školkaři roubují v ruce. Tzn. pracují s vyoranými podnožemi. Chce to zajít do školky a zeptat se. Něco nabízela i Sempra.  Možná by vám ve školce prodali se slevou nestandardní stromky.

Můžete sehnat i jiné anglické odrůdy?

Odkud jste?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 22.12.2014 1:02

Jabloňové podnože a klouloň jsem loni nakupoval v Sempra Litoměřice. Při mém množství bylo poštovné a balné pomalu větší než cena zboží wink - žádná dolní hranice není, ale při třech kusech se vyplatí zajít do nejbližší školky a koupit "cokoliv k přeroubování".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?), 22.12.2014 8:19

Standa: Diky za tip, tu Sempru urcite zkusim. Postovne a balne je nutne zlo, s tim pocitam :) Myslim, ze pujde tak o 15kusu, mozna vic, tak se to urcite vyplati.

V.: jine anglicke odrudy by sehnat urcite sly (dotycny ma asi 80 odrud), takze pokud mate zajem o specifickou odrudu, muzu se poptat. Bydlim v Zidlochovicich

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika