Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Jestli chcete využít jablka z většího stromu a máte malou zahradu, kde se vejde jen jeden strom a nemáte dobrý sklep nebo chladírnu, kde ty jablka můžete přes zimu a jaro skladovat, tak nepotřebujete co nejpozdnější odrůdu. Protože v teple a suchu se vám přes zimu i  zimní jablka rychle zkazí a současně pozdní odrůda jablka bude k jídlu a dobrá až později na podzim, i delší dobu po sklizni. Neboli hodně pozdní jablka v době sklizně obvykle ještě  nebudou dobrá, mošt z poškozených,. spadaných a špatně rostlých taky nebude stát za moc. Navíc nemá cenu se chutí skladovaných jablek a kvalitou přetahovat s klimatizovanými sklady jablek pro supermarkety, pozdní jablka v zimě a na jaře je lepší kupovat. Spíš je lepší se soustředit na jablka, která jsou co nejdelší dobu k jídlu, aby je bylo možné z velkého stromu postupně po měsíce konzumovat. Bohužel se tato vlastnost u jablek obvykle moc nesleduje a neuvádí. Spousta jablek, ať už podzimních nebo vysloveně zimních, je chuťově velice perfektních, ale jen u podzimních na stromě po dobu 14 dnů. měsíce, případně zimní jablka tak 2 - 3  měsíce, ale pouze v kvalitním sklepě.Podle mně tuto vlastnost mají spíš starší odrůdy.

Z hodně starých odrůd se mně osobně osvědčila Parména zlatá zimní. Ta je k jídlu už někdy od druhé poloviny srpna, kdy padají trochu větší  jablka "shozená" červivostí, která urychluje zrání. Dají se použít na kompot, na rosol a na koláče, trochu později i na štrůdly. Od zhruba poloviny září už se dají konzumovat jablka přímo trhaná ze stromu. Optimální zralost pro sklizeň a nejlepší chuť a nejlepší mošt je někdy na konci září,  na stromě vydrží někdy do poloviny října, než úplně spadnou. Skladovaná trochu v chladu vydrží do prosince, skladovaná v dobrém sklepě nebio nad vodou ve studni vydrží v dobré chuti až do vánoc. Pak už se musí spotřebovat. Za lepších  podmínek skladování je tak Parména zlatá zImní k dispozici k spotřebě víc než 4 měsíce. Za tu dobu se může zkonzumovat i velká úroda z většího stromu a zbytek zavařit do kompotů či polotovarů na pečení. Podobnou dobu použitelnosti, jen trochu slabší, má odrůda Spartan. Spartany ke konci dost hnijí., to je dáno asi tím, že jsou hodně sladké.

Na zahradě o 100 metrech čtverečních, pokud je čtvercového charakteru, by byl optimální cca jeden polokmen o výšce 4 - 5o 5 metrů. Tomu se musí přizůsobit hlavně podnož, měla by být cca středně vzrůstná až víc vzrůstná. To je zhruba optimální velikost jabloně, co se týká kvality plodů, protože obecně bývají větší tvary odolnější a jablka z nich kvalitnější než z malých tvarů. Souvisí to s tím, že přirozená přírodní  velikost jabloně je vysokokmen, zákrsky a podobně jsou velmi zjednodušeně řečeno, vytvořeny genetickým omezením výživy málo vzrůstnými podnožemi. 4 - 5 metrů vysoká jabloň je současně ještě poměrně snadno celá skliditelná cca 2 metry vysokým A žebříkem a obírákem na cca 2 metrové tyči. U vyššího tvaru už nejvyšší větve nemusí být snadno přístupné.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika