Pomoc pri reze hrušky Clappova a Boscova flaša



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.225 (?)
1.4.2018 15:33
Súhlasím s tým, že 4-ročný stromček hrušky by mal vyzerať úplne inak. Pre porovnanie pridávam fotky: Nojabrskaja na duli Adams, 4-ročná (foto 1,2), Mramornaja na P.pyriaster, 3-ročná (foto 3) a Bieloruskaja pozniaja na P.pyriaster, 2-ročná (foto 4). Keďže nepoznám všetky okolnosti, nedovolím si robiť závery či je príčnou chabého rastu stromkov zadávateľa nekvalitný výpestok, starostlivosť alebo faktor lokality. IH




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 31.3.2018 19:46
Ja ju skúsim presadiť vykopem poriadnu jamu. Ale čo mám nasypať do jamy, ake hnojivo ku koreňom? PS. Písal som do vlakna třešne a višne. Vysadil som čerešnu burlat na podpníku vtačnica, a potrebujem poradiť. Tiež som napisal do vlákna slivone. V jeseni som vysadil čačanskú lepoticu. Minule som sa pokúsil urobiť výchovný rez, ale neviem či som to urobil dobre. Skúsite sa na to pozrieť a vyjadriť svoj názor?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.191 (?), 31.3.2018 20:27

Priamo ku korenom by som nedaval ziaden cerstvy hnoj ani hnojivo ktore by mohlo poskodit korene.Skor pod korene kde rokmi strom korenmi dorastie pripadne do stran kde korene casom prerastu.Aj mate vyzrety kompost mozete ho pridat k hline dobre premiesat a zasypat korene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 31.3.2018 21:11

Vážený tazateli, nic nepřesazujte je to po 4 letech evidetně zbytečné.Pokud vysázím kvalitní výpěstek (bezvirózní nebo nenapěchvaný urychlovačí růstu)pak není problém po zakrácení letorostů vúči kořenovému systému aby neměla slušné povýsadbové přírustky.Je naprosto neuvěřitélné pokud se tady tvrdí že je to po výsadbě norma pokud po dobu 4÷5 let stromek sedí.Je to obrovská lež.Slouží to pouze podpoře školkařskému šlendriánu.Svalení viny na důvěřivého pěstitele.Zvažujte komu nasloucháte. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 31.3.2018 22:55
Čo teda navrhujete? Ja ju chcem presadit kvoli tomu ze mi to nesedi z ostatnými stromami v rade, a je blízko ku clappovej. Clappovu nemôžem dalej posunuť lebo by bola uz zase blízko ku dalsiemu stromku. Totiž to boscova je na konci záhrady no este sa dá posunúť trochu dalej? Myslíte že boscova ma virózu že nechce sa jej rásť?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.224 (?), 1.4.2018 8:13

No iba ak vážne nesedí vzhľadom na vzdialenosť ostatných stromou, tak presadte (z Clappovej na plánke bude veľký strom ak sa jej začne konečne dariť). Urobte veľkú jamu, tak ako tu jeden poznamenal že tam kam sa ešte len koreň v budúcnosti dostene, čiže dakých 5 -10 cm dole a do strán od koreňa hnoj môže ísť. Ja by som tiež neváhal zo zeminov pomiešať substrát alebo kompost. Zalievať počas minimálne prvého roku a hneď po vysadbe výchobný rez, ktorý by podľa mňa v tomto VAŠOM špecifickom prípade mal vyzrať nasledovne: odstrihnúť tie spodné dva konáre a ešte zastrihnúť tesne pod tou hornou vidlicov kde chcete zapestovať korunu. Hoci sa obyčajne takéto malé rany nevoskujú proti schnutiu, v tomto prípade kľudne aj štepársky vosk naneste.    Pôvodne som hnojením a zalievaním, myslel to že okolo stromkov, (čo u Clappovej stále tak aj spravte), môžete podávať trochu hnoja či kompostu a polievať, živiny ku koreňom sa doplavia. Neviem o tom že by u stromov existovala choroba menom viróza. Aj keď isté virusové ochorenia u hrušiek asi existuju, ak mala vaša Boscová v poriadku listy, tak z tohto hľadiska je určite v poriadku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 1.4.2018 14:50

to boscovu chcem presunuť o čosi dalej. Má 4 roky má zmysel robiť vychovny rez? Ak ano, tak tu "vidlicu" na boscovej vystrihnuť a tak isto aj spodne dve konariky? ešte keď sa tak pozriete odborným očkom na fotku stromku tej boscovej flase, može sa jednaj o boscovu? keďže ešte neurodila ani jeden plod tak to nemôžme podla podlu zhonotiť.  PS.- Clappova je momentálne hrotiak minule som ju vysadil, nemá bočné výhonky. Má veľa púčikou od spodu až hore, no urobil som nejaký ten základny rez a skratil som vrchol z hora dole asi o 4 púčiky na vonkajši púčik. Čo s tými spodnými odlomiť ich a nechať hore tie z ktorých chcem aby vyšli výhonky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.225 (?), 1.4.2018 15:33
Súhlasím s tým, že 4-ročný stromček hrušky by mal vyzerať úplne inak. Pre porovnanie pridávam fotky: Nojabrskaja na duli Adams, 4-ročná (foto 1,2), Mramornaja na P.pyriaster, 3-ročná (foto 3) a Bieloruskaja pozniaja na P.pyriaster, 2-ročná (foto 4). Keďže nepoznám všetky okolnosti, nedovolím si robiť závery či je príčnou chabého rastu stromkov zadávateľa nekvalitný výpestok, starostlivosť alebo faktor lokality. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 234.226 (?), 15.4.2018 22:19

Pán Peter,

že vám Boscova ještě nerodila vás nemusí znepokojovat, na semenáči tato hrušeň začíná rodit 7. až 9. rok a jak psáno v jiném příspěvku, může trucovat několik let ale jednou se rozjede, zvlášť když ji rozumně přihnojíte a obryjete.Pokud jde o řez, jako začátečníkovi bych poradil sehnat starší knížku Československých nebo Česko-Slovenských autorů- "Řez ovocných stromů" a k tomu starší a obsáhlejší knihu-ing. Radoslav Šrot "1000 dobrých rad zahrádkářům",v ní najdete naprosto vše potřebné o pěstování stromů, drobného ovoce, zeleniny atd.Také jsem na této knize svého času začínal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 27.4.2018 23:11
Na boscovke mi odchadzaju vetvycky a nove vyhonky... listie obsycha respwktive za neotvara a schne... vody ma dostatok Čo by to mohlo byť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.216 (?), 28.4.2018 21:52

Napadá ma či tam nieje problém práve z chrastavitosťov na tych listoch. (Ak sa z chrastavitosťov nemýlim) tak by to trebalo postriekať prípravkom proti chrastavitosti. Presadil ste ju? Či nie? Niekedy to z hruškami tiež takto vypadá ak sa nedarí zo začiatku po presadbe, vysadbe. Clappová vypadá lepšie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika