Podnož pre hrušku



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
12.5.2012 22:39

Letos jsem si pořídil rouby odrudy Dione.Je to radiomutant GD, s větší odolností proti houbovým chorobám oproti mateřské odrudě, a údajně "velmi málovzrůstná".Hodí se na středně, až bujně rostoucí podnože.Už jsem se tady na foru ptal, zda s ní má někdo zkušenosti, ale nikdo se neozval.Moc pěstitelu ji nepěstuje, nevím proč se o ní nepíše, asi bude mít nedostatky o kterých nevím.Zaujala mě v pomologiích.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 176.27 (?), 11.5.2012 23:15

Dobrý večer. Nemusíte se omlouvat za rychlost odpovědi. Rozumní lidé určitě chapou, že nikdo z nas nevysedává neustále u počítače a hypnotizuje forum.  Já si važím lidí, kteří umí rozumně poradit a přiznají své mouchy a nebo dokážou varovat před chybami. Dlouho jsem nečetl názory p. P. z Pardubic a p. Mičurina II. Jsou to dobří oponenti a mají zkušenosti z Čech . Náš stat je malý, ale klima je ůplně rúznorodé. Mame to štěstí, že se nacházíme na hranici klimatických vlivů a tak můžeme pozorovat jak se jednotlivé odrudy chovají v rozličných klimatech. Čechy ještě ovlivňuje oceánské klima, Morava je přesně na hranici klimatu oceanského a pevninského. Zde záleží jaké klima převládne. Proto jsou na Moravě neustále výkyvy počasí a teplot. Slovensko už je ovliňováno pevninským klimatem. To je vidět i na synoptické mapě v předpovědi počasí. Vždy tlakové utvary, které se zdržují nad Ukrajinou mají hranici vlivu nad Moravou a zase Tlakový utvar, který se zdržuje nad Atlantikem má konečný vliv nad Moravou. Proto mame každý jiné zkušenosti, které zase obohatí zkušenosti druhych, pokud je přijmou. Když už jsme spolu zmínili citrusy neni problém vést diskuzy o citrusech. Zajímam se o ně od dětství a beru je jako " mikroovocnářství " Učil jsem se je pěstovat podle pomologie a knížek napsaných vynikajícím odborníkem p. Šamlou.Pěstuji je do kmenného tvaru čtvrtkmen.

Měl bych dotaz na to Vaše přeroubování. Měl Topaz díky Melodii zkrácenou skladovatelnost a byl více kyselejší než je obvyklé?  Je to zajímavé, že Melodie díky Topazu zdivočela. Přitom roste jako Šampion. Zkuste na Melodii přiroubovat nějaky strupáč. Zajímalo by mě jestli míza z rezistentu nějak ovlivňuje jeho odolnost na strupovitost

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 12.5.2012 10:42

Dobrý deň! Zo "strupáčov" som si v záhradke ponechal už iba Galu a Braeburn. Táto jar tiež nevyzerá ako tá z r.2010, takže aj bez fungicídov je zatiaľ všetko OK. Navrúbľovať strupáč do Melodie je dobrý nápad, ale skôr to dopadne tak, že budem musieť Melodiu + Topaz na MM104 vykopať a nahradiť inou jabloňou, lebo už teraz má kmeň hrúbku mužského stehna. Namisto Topazu som mal do Melodie navrúbľovať radšej Rozelu, ale tú som vtedy nemohol zohnať. Takisto ma z hľadiska rodivosti sklamala vynikajúco rezistentná Florina. Do steny je absolútne nevhodná, neznáša rez. Postupne ju prevrúbľovávam- najprv Angoldom, teraz Rozelou. Posledné roky zarodí Florina iba niekoľko plodov- sladkých a voňavých. Jednotkou v rodivosti je Pinova. Tú by som použil ako vložku medzi podpník a naštepenú sortu. Udržiavala by pravideľnú a vysokú rodivosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 68.134 (?), 12.5.2012 13:44

Zdravim. Podnož MM 1O4 je malo používána a já jsem se s ní jěště popravdě nesetkal. Podle staré literatury se podnože řady MM čísel kolem 100 pohybují ve tříde bujnějších podnoží. Akorát 106 je univerzální. V dobré půdě je bujná a v horších půdách nahrazuje M9 a je doporučena do púdní únavy. U nás se začíná znovu objevovat MM 111. Prodejci tvrdí, že je jako 106, ale staré knihy ji uvádí jako bujnou. V nových ovocnářských knihách se o podnožích řady MM vůbec nezmiňuje vyjma 106.  Tak to bude i ten Váš problém. já bych Melodii nekácel, ale přeroupujte ji na baleríny a nebo na zakrslou odrudu z Holovous PIDI - sestra Seleny.  Budete mít stromek jak 30 let propagovaný p. Vaňkem - víceramenný svislý kordon a to bez práce. Florina je bujná odruda a silně alternuje, když bude na M9 je to stromek obsypaný plody a rust je v mezích normy. Jestli Vám můžu radit, tak nedávejte Pinovu jako vložku. Určitě Vám bude ovlivňovat odrudu. Vždyť podnož M9 je zakrslá a když ji necháte růst jako originál tak uvidíte jak bohatě kvete. Florina plodí na dlouhem dřevě. Zkuste ji krotit jenom letním řezem jako Rubin. To ji určitě bude zeslabovat a více další rok pokvete.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 12.5.2012 21:34

Dobrý večer pane Vladislave! Odrody Melodie, Topaz a Pinova na MM104 som kedysi kúpil vo Veselom- do suchšej ílovitej pôdy. Neskôr som ich presadil do lepších podmienok- do novej záhradky a rozhodol sa pre palmety v ovocnej stene. Možno preto majú taký bujný rast. Preštepiť všetky ramená Melodie namiesto likvidácie celého stromu ma tiž napadlo. Ale akú neskorú, zimnú, málo vzrastnú, chutnú a rezistentnú sortu zvoliť? Selena je jesenná, Rozela bude v nížinách tiež skorá, ale som rád, že som vlani zohnal vrúble chutnej Rozely. V tomto roku už vrúble ukážu prvé plody. Použiť Pinovu ako vložku bola iba úvaha pre prípad zapestovania novej jabloňky. Často sa ako vložka zabezbečujúca pravideľnú rodivosť používa Golden Delicious, Pinova je oproti G.D. navyše tolerantná, aj keď na odrodu naštepenú na nej to nemusí mať výrazný vplyv. Ak by ju ovplyvnila aj po chuťovej stránke, bolo by to istotne v tom pozitívnom zmysle. Florinu krotím zimným aj letným rezom, či skôr vyväzovaním letorastov k drôtenke. Napriek tomu v predjarí pred rezom pozorujem len veľmi málo kvetných očiek- aj na staršom dreve. Zdá sa mi, že v porovnaní s ostatnými sortami si Florina dáva s vývojom kvetných pukov na čas. Je to zaujímavý kultivar. Ale ceľkové hodnotenie nie je v mojích očiach priaznivé. Verím, že vo veľkosadoch ako voľný tvar dáva lepšie úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 12.5.2012 22:39

Letos jsem si pořídil rouby odrudy Dione.Je to radiomutant GD, s větší odolností proti houbovým chorobám oproti mateřské odrudě, a údajně "velmi málovzrůstná".Hodí se na středně, až bujně rostoucí podnože.Už jsem se tady na foru ptal, zda s ní má někdo zkušenosti, ale nikdo se neozval.Moc pěstitelu ji nepěstuje, nevím proč se o ní nepíše, asi bude mít nedostatky o kterých nevím.Zaujala mě v pomologiích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 180.27 (?), 13.5.2012 15:48

Zdravím.  mé doporučení je, zkuste přeroubovat ramena Melodie rouby baleriny ruzných odrud. Hned budete mít dost místa a baleriny vyžadují silnější podnože. Já jsem Vám psal o Seleně jenom to, že je to sestra zakrslé odrůdy PIDI.  Já nevím jestli se u Vás už dá PIDI sehnat, ale u nás ji zasílají Holovousi. Je to pravý trpaslík v jabloních a to i bez vlivu podnože.

K Seleně jenom to, že je to odruda se zdravím růstem a s typickým vybarvením plodu. U nás je Selena zatím vánoční odrudou se silnou alternací po Primě.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.252 (?), 14.5.2012 21:02

Ďakujem pane Vladislave za dobrý tip. Budem teda zháňať vrúble chutných zimných balerín a naštepím je do ramien mohutnej Melodie, takže porastnú netypicky- vodorovne? S ošetrovaním plodonosného obrastu by nemali byť problémy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 200.28 (?), 14.5.2012 23:49

Zdravím. Naroubované balleriny Vám neporostou vodorovně, ale naopak. Porostou strmně jako svislý kordom a to bez řezu a jenom s odstraňováním konkurenčních výhonů na terminálu.  Stromek bude vypadat jako víceramenný svislý kordom. výhony na osách nezaberou více jak 40cm v pruměru. Rouby balleriny se na Melodii budou chovat stejně jako na podnoži. Pokud plodonosný obrost víjmečně bude přerůstat tak mu letní řez stačí. To bude. ale vyjímka. Jedině netipicky co roste je PIDI - odrůdový čarověník, nebo FONTANA - nová převislá  (smuteční) odruda a nebo stará převislá odruda starking. tipu ESICE RATHKE.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 12.5.2012 11:17

Priznám sa, že sledovať vplyv kyslejšej Melodie na chuť a skladovateľnosť naštepeného Topazu ma nenapadlo. Vlani Topazy odpočívali. Tento rok skúsim obidva Topazy porovnať a dám vedieť. Rozdiely budú minimálne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
thedy - (24) - 29.133 (?), 9.5.2012 13:21

Nuž, ja neviem, hrušku plánujem vysadiť asi 2km od najbližšej dedinky.Tak snáď tá hrdza nebude až v takom rozsahu aby to zničilo strom.Ale rád si nechám poradiť.Ak sa smiem spýtať, ake sorty máte na mysli?Teda tie, ktoré sa podobajú Boscovke?

Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika