Podnož hrušně - kdoule



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?)
26.10.2019 18:24

K tomu jen poznamenám (třeba tuto informaci nějak využijete) - v tom sadu mám všechny druhy ovocných stromků. Pěkně rostou, až právě s výjimkou hrušní, které jen velmi pomalu. Doufám, že třetím rokem už budou pořádně prokořeněné a trochu se rozjedou... Nicméně k té plodnosti - všechny stromy mám na podnožích vhodných do této suché půdy - MM106, A2, jablkové semenáče, hrušňové semenáče, kawkazské, myrobalány, mahalebky atd. A všechny stromky bez výjimky (včetně těch hrušní na semenáčích) už druhým rokem ovoce měly. Naopak hrušně na kdouloních dole na zahradě měly pouhé 2 plody poprvé až po 5 letech od výsadby. sad Proto bych údaje, že semenné typy podnoží oddalují plodnost, a kdouloňové urychlují, bral s rezervou. Čímž se vracím ke kdouloňovým podnožím a chci jen říct - nástup do plodnosti bude ovlivněn především podmínkami pěstování (půda a klima, jak jsem si sám ověřil), rozdíly typů kdouloňových podnoží určitě nebudou to, co by vám uspíšilo či oddálilo plodnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 12:58

Pane Petře, já sice nejsem opravdu žádný odborník, ale rajčata a jahody už pěstuji asi 15 let. Několik let jsem teď neměla na zahradu moc čas, neřešila jsem třeba hnojení, postřik, pletí jenom když už to byla moc džungle a zalévala také jenom občasně (když je záhon zaplevelený, tak tolik nevysychá), no jahody přežívali, i nějaká úroda byla, ale žádná sláva. Když jsem se teď o ně začala starat trochu víc, hnojím je, pleju a zalévám, tak se mi také odvděčili a měla jsem krásné, velké a sladké jahody, to samé rajčata. Pokud bych ve 35 stupňových vedrech 14 dní nezalila jahody, tak už po těch 14 dnech nemám co zalévat. Tady při velkých horkách a suchách schnou i borovicové lesy (a jak hluboko koření borovice proti broskvoni), loni i předloni v létě tu většina listnáčů shodila 2/3 listí, jak by asi ta tříletá broskvoň nebo dokonce rajčata vypadaly, kdybych je nezalila. Máte pravdu, že je asi zbytečné zalévat strom každé 3 dny, ty starší také zalévám až když neprší týden, je přes 30 a nevypadá to na změnu (broskvoň, meruňku, rybíz), ale holá půda kolem té mladé broskvůňky je v takových podmínkách za 3 dny už jako troud i do hloubky a broskvoň koření mělce, bála jsem se, aby neshodila těch pár broskví, co už letos měla. Hrušeň na semenáči je asi jediný strom, který nezalévám ani za velkého sucha, ale okolní ano.

Co se týká podnože, pokud by druh kdoulové podnože neměl žádný vliv na pěstování hrušně, tak proč by se jich šlechtilo tolik druhů s různými vlastnosti a různým růstem? Nevyvracím, že nemá vliv i péče o strom, to má určitě velký vliv, ale prostě si nemyslím, že by druh podnože neměl žádný vliv.

Poradit si určitě nechám, také jsem si nechala vymluvit roubovat na málo rostoucí hrušeň bujně rostoucí. Ale vaše rady už budu brát s hodně velkou rezervou. Pokud zaléváte jahody až po dvoutýdenním horku a suchu a rajčata a stromy v podstatě vůbec ne, přesto že máte extrémně suchý sad, tak to už se ani moc nedivím, proč vám ty hrušně na kdoulích prvních pár let moc nerostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 26.10.2019 13:34

proč by se jich šlechtilo tolik druhů s různými vlastnosti a různým růstem

Pro produkční sady, kde jsou požadovány určité vlastnosti pro přesně dodržované podmínky pěstování a konkrétní stanoviště?

Ty stromy nemusím zalévat tak často, protože mám dobře připravenou výsadbovou jámu (kvalitní zemina s kompostem a dřevěným uhlím), která udrží vláhu. Navíc povrch je zamulčován posekanou trávou, takže nedochází k vysychání. To, že hrušně několik let nerostly, v žádném případě nebylo nedostatkem vláhy, takže prosím nesuďte, proč mi nerostly. Nic o tom nevíte. Už jsem to v minulosti řešil, stejné problémy s hrušněmi má mnoho (i zkušených) pěstitelů.

Co se týká rajčat, jsou sázená cca 40 - 50 cm hluboko do kvalitní zeminy, vlhká je v hloubce v podstatě stále, takže nějaké kropení povrchu nemá žádný smysl. Proto jsem od toho upustil, a rajčata skvěle prosperují.

A jahody - ty plodí v červnu, kdy je vláhy ještě dost a teploty přijatelné. Přes léto, když je sucho, už vodu nepotřebují - jednak je jejich porost rozrostený a nedochází k výparu, navíc už neplodí. V prostřed léta z nich odeberu odnože na nové jahodoviště a už nejsou potřeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 90.110 (?), 26.10.2019 15:00
Mám hrušeň na kdouloni neznámého typu, zkoušel jsem i na semenáči a nejnovější výsadbu hrušní mám na kdouloni BA29. Do malé zahrady doporučuji určitě BA29. Dva důvody. Za prvé) Brzký nástup do plodnosti. Hrušeň Bohemicu/BA29 nyní sklízím přesně dva roky po výsadbě. Cca 12-14 plodů, to je na tak mladou hrušeň skvělý výsledek. Za druhé) brzdí růst a vytváří úzkou korunu, která je vhodná do tvaru štíhlého vřetena. P. S. A úplně poslední věc - uvádí se, že podnoži BA29 nevadí povápněná půda, což mohu potvrdit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 16:26

To jsem moc ráda, že se tu také najde někdo, komu hrušně na kdouli rostou. Prozradíte mi prosím, kde máte zahradu? Vím že je to místo od místa jiné, ale aspoň pro hrubou orientaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.36 (?), 26.10.2019 17:38
Nojabrskaja na duli Adams, 5-ročný stromček, výška cca 2,7 metra. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 18:34

Hezký stromek. Podmínky na Slovensku ale budou určitě jiné, než na západě Čech. Např. kdouli Adams bych se bála použít, je málo mrazuvzdorná. Růstem by ale měla být podobná jako ta S1, kterou bych chtěla použít. Snad se na mě nebudou někteří zlobit, že řeším mrazuvzdornost kdoule, když to nikdo neřeší.

Nemáte pane Hlavatý (nebo kdokoliv) srovnání růstu odrůdy Nojabrskaja s Jizerou, Clappovo nebo Hardyho?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.111 (?), 26.10.2019 19:50
Vlaďka: Nojabrskaja na duli rastie 'normálne', ani slabo, ani silno. Clappova na semenáči rastie veľmi bujne. Jizeru nemám, Hardyho len 2-ročný stromček, takže priskoro na hodnotenie. K tým Vašim obavám, že dula Adams je "málo mrazuvzdorná" - pred 2 či 3 rokmi sme tu mali mrazy pod mínus 20°C - a nič sa nestalo... Podľa toho ako popisujete Vašu polohu, tak si myslím že je ideálna pre pestovanie jadrovín (ak neberieme do úvahy sucho ktoré spomínate, ale to je faktor eliminovateľný závlahou). Nie všetko čo si prečítate (trebárs aj o nízkej mrazuvdornosti dulových podpníkov) musí korešpondovať s realitou. V záhradkárčení (a nielen v ňom 😉) musíte mať aj odvahu - zariskovať, spraviť veci podľa seba, vykašľať sa na poučky a vysmiať sa hrdzavým "železným pravdám" do tváre. Chce to menej upätosti a rigídnej naviazanosti na rôzne svätopravdy, chce to viac spontánnosti a odvahy - aj zariskovať, záhradkárčiť sa tak či tak nenaučíte z kníh alebo rád iných, naučíte sa to až vlastnou praxou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 20:21

Asi máte pravdu, že se bojím riskovat (třeba co se týká Boscovo flašky), a doufám, že máte i pravdu v tom, že mi kdoule nezmrzne. Ono evidentně riskuju už tím, že chci pěstovat hrušeň na (jakékoliv) kdouli, ale zkusím to.

S těmi zkušenostmi nevím, pěstuji stromy, jahody a rajčata na zahradě už nejmíň 20 let, takže zkušenosti by být měli a snad i nějaké jsou. Teď mám ale trochu víc času si něco nastudovat, lecos jsem možná nedělala správně, no a výsadba stromu je na hodně let, tak nechci udělat chyby. Podle některých o pěstování moc nevím už jenom pro to, že zahradu zalévám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 26.10.2019 18:24

K tomu jen poznamenám (třeba tuto informaci nějak využijete) - v tom sadu mám všechny druhy ovocných stromků. Pěkně rostou, až právě s výjimkou hrušní, které jen velmi pomalu. Doufám, že třetím rokem už budou pořádně prokořeněné a trochu se rozjedou... Nicméně k té plodnosti - všechny stromy mám na podnožích vhodných do této suché půdy - MM106, A2, jablkové semenáče, hrušňové semenáče, kawkazské, myrobalány, mahalebky atd. A všechny stromky bez výjimky (včetně těch hrušní na semenáčích) už druhým rokem ovoce měly. Naopak hrušně na kdouloních dole na zahradě měly pouhé 2 plody poprvé až po 5 letech od výsadby. sad Proto bych údaje, že semenné typy podnoží oddalují plodnost, a kdouloňové urychlují, bral s rezervou. Čímž se vracím ke kdouloňovým podnožím a chci jen říct - nástup do plodnosti bude ovlivněn především podmínkami pěstování (půda a klima, jak jsem si sám ověřil), rozdíly typů kdouloňových podnoží určitě nebudou to, co by vám uspíšilo či oddálilo plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 19:43

Nikde jsem přece nepsala, že typ kdoule ovlivní nástup plodnosti. Snažím se hlavně vybrat kdouli, která vydrží i velké mrazy. Přesto, že žiju ve městě, tak si pamatuju, že jednou v zimě byly takové mrazy, že se rtuť teploměru schovala do kuličky, a to je do -20 a mám ho na domě. Takže mimo dům muselo být minimálně -25, možná i méně. Je to nějakých 10-15 let, déle to určitě nebude, protože už jsem tenkrát měla na zahradě broskvoň a myslela jsem, že nepřežije, kupodivu přežila. Pamatuju, jak jsme se pak začátkem jara byli projít k jezu a na louce kolem byly obrovské kry ledu. A v únoru 2010 byl taky docela mráz. Klima se sice mění a možná že už takové mrazy nebudou, ale kdo ví. Mám stejně jako tchán malou zahradu a nevejde se mi na ní víc než jedna hrušeň, chci mít i jiné stromy. Pokud bych tedy vysadila hrušeň na podnoži málo odolné mrazu, za 10 let by přišly velké mrazy a hrušeň mi zmrzla, bylo by mě to hodně líto. A protože si kvůli místu nemůžu dovolit obrovský strom a ten na semenáči je po 20 letech opravdu už moc velký, tak chci omezit růst právě výběrem podnože. Možná to nebude správné řešení a hrušeň na kdouli mi tu neporoste, jako panu Petrovi nebo Vysloužilovi, pak holt půjdu do semenáče s Konferencí a mou oblíbenou Clappovo obrečím. Třeba budu mít štěstí a poroste, jako mnohým jiným. Uvidíme, každopádně to vyzkouším.

Jenom se ještě zeptám pane Petře z H, já vím, že to neřešíte, ale přesto by jste to mohl vědět, na jaké kdoulové podnoži byly ty hrušně, které Vám nerostou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika