pálení z hrušek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 65.50 (?)
12.10.2009 18:56

Když bude míň cukrů, bude míň pálenky. Platí se beztak jen líh. Zralá jablka mají od 8 do 13% a pálí se vesele i z těch méně sladkých.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 65.50 (?), 12.10.2009 18:56

Když bude míň cukrů, bude míň pálenky. Platí se beztak jen líh. Zralá jablka mají od 8 do 13% a pálí se vesele i z těch méně sladkých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 128.24 (?), 12.10.2009 19:57

Tých zimných mám na starých vysokokmeňoch aj ja hrozne veľa, a kvasy založené už z letných, ale rada tu padla... čo najdlhšie (po prvom mrazovom dni-nech ich pošteklí) ich nechať na strome a potom vylisovať a zakvasiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 13.10.2009 8:15

díky za rady. Zkusím to a uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.141 (?), 21.11.2009 12:09

Zkusil jsem kvasit hrušky smíchané se švestkama (poměr 4:1) a výsledek byl skvělý. Kvasil jsem při teplotě cca 18C. Kvašení jsem přerušil při cukernatosti 5st - měl jsem obavu z zoctovatění. Asi třetina švestek zůstala v celku, ale i tak je vypálená hruškovice cítit jak hruškou, tak švestkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 1.4.2010 22:22

Pokud Vám destilát z této směsi chutná, tak je vše v pořádku. Přeci jen bych se přimlouval za čisté odrůdy. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 2.4.2010 0:03

V r. 2000 a 2001jsem neměl na doplnění druhého 120 l sudu dostatek hrušek a tak jsem asi do 50 l hruškového kvasu přidal první rok cca 50 l trnek (slív) a v následujícím roce to bylo obdobné (do 150 - 160 l hruškového kvasu cca 40 - 50 l trnek). Výsledek vynikající. Též upřednostňuji homogenní destiláty, ale když to jednou začas nevyjde? V r. 2007 se mi zase náramně povedla směska raných meruněk s pozdními tmavými třešněmi. Mám jednu starou meruňku, na které v uvedený rok zůstali plody z důvodu mrazu, jen na vršku stromu. Nasbíral jsem tehdy 70 l půlených a pomačkaných meruněk, doplnil to cca 30 l třešní a nechal kvasit ve sklepě. V pálenici mě to velice chválili, že tak aromatickou meruňkovici ten rok do té doby nepálili. Vonělo to nádherně meruňkami a až při ochutnání tam byly příjemně decentně chuťově cítit i ty třešničky. Od té doby se mě to zatím nepodařilo. V r. 2008 mě květy na meruňce omrzly a v loňském roce jsem jich měl zase dost do dvou sudů, takže jsem pálil čistou meruňkovici. Ale co je důležité uvést? Ona ta doba zralosti meruňky a doba zralosti třešně se nepotkaly a ani se jen tak brzy asi nepotkají, takže nevím, kdy to zase vyzkouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.28 (?), 2.4.2010 10:45

Trochu to odbočilo od původního tématu, že jo? Ale jinak dosti zajímavých postřehů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 9.4.2010 16:20

To se někdy stává, že se od hrušek dostaneme ke směsi meruněk a třešní. Zajímalo by mě, zda-li byste uměl odhadnout, třeba velmi přibližně, teplotu kvašení a také dobu kvašení. Domnívám se totiž, že vůně destilátů s těmito jevy úzce souvisí. Děkuji. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.4.2010 1:45

Zdravím takhle brzy z rána všechny diskutující a pokusím se p. Šlosarovi, opravdu jen velmi přibližně, odpovědět na jeho dotaz. Ale zítra bych to snad mohl upřesnit, neboť to mám určitě napsané v jednom deníčku, ale nechce se mě v tuto dobu pro něj jít přes dvůr do dílny.

Jen velmi přibližně, protože je to již skoro 3 roky.

Na přelomu června a července 2007 sběr meruněk a v 1. týdnu července doplnění třešněmi. Ten rok bylo všechno zralé jaksi dříve, než je u nás na střední Moravě běžné. Venku byly pravděpodobně v tu dobu vedra (28 - 30 °C???), takže jsem měl běčku s kvasem ve sklepě, kde se mohla v tu dobu teplota pohybovat okolo 16 - 20 °C???).  Pálil jsem to 24. srpna, tj cca za 8 týdnů. Termín pálení vím přesně, neboť mám po ruce kapesní diáře 5 let nazpět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.4.2010 1:50

Ale jsme již úplně mimo téma. Vzniklo to asi tím, že se jeden diskutující ptal, zda může smíchat hručky se slívami a já jsem přidal svou kombinaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika