Obrie hrušky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 234.180 (?) 
10.10.2015 21:40

Ďakujem za odpovede a ako chutia tie Nashi? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.10.2015 12:23

Obří hrušky nejsou jednak nic originálního - viz mé letošní Denisy, navíc je to šlechtitelský nesmysl. Hrušku s hmotností bezmála kilo jeden člověk naráz nesní. A podávat si ji jako jointa, to snad není třeba

Denisa - košík s 9 plody váží 7 kg
Denisa - košík s 9 plody váží 7 kg
Denisy v bedně
Denisy v bedně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.178 (?), 26.10.2015 18:12

Vypadají skvěle. V jaké nadm. výšce a oblasti máte prosím zahradu? ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.10.2015 20:21

Jenom 350 m n m., ale je tu zima jako v 500.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.186 (?), 26.11.2016 2:13

V případě té fotografie s tureckou obří hruškou se teď přikláním spíš také k tomu, že tady jde asi o "drobnější podvod " použitím určitého ohniska a vzdálenosti objektu...

Co se ale týče obřích hrušní - ty skutečně existují. Před 10 lety mi podaroval můj čínský kolega - přítel zrovna 4 takové exempláře, neboť věděl, že se zajímám o exotické ovoce. Byla to klasická líska pouze se 4 plody obřích hrušek, každá ve speciálním lůžku. Všechny tyto plody měly váhu kolem 850 - 950 gramů. Kolega to v Pekingu vzal sebou do letadla jako batožinu a při proclívání pak všichni naši celníci nevěřícne kroutili hlavam,  zda se jedná opravdu o ovoce.

Na lísce byla na nalepeném štítku i adresa exportéra, pochopitelně v tom jejich "nějakém" jazyce. Když jsem požádal o překlad, byl jsem přítelem upozorněn, že tato odrůda obří hrušně se tradičně pěstuje převážně v obou korejských zemích a do Číny se dováží jako luxusní zboží  .V Číně již prý usilují také o její pokusné pěstování ve vybraných vhodných lokalitách.

Již při prvním pohledu bylo jasné, že jde o druh Nashi, který se barvou i tvarem podobal kupříkladu odrůdě Chojuro, ale ty plody byly mnohem větších rozměrů, až 4 - násobně větší.  Přítel mě také upozornil, že tyto plody nelze konzumovat ihned, ale je potřebné je nechat dozrát na lísce zhruba tři týdny až měsíc. A fakt - bylo to pak velice chutné ovoce, typické štavnaté, voňavé a sladké jako všechny dobře vyzrálé až přezrálé Nashi. Barva po měsíci skladování v pokojové teplotě výrazně zežloutla. Faktem také je, že je to plod pro celou rodinu = byla to rodinná sladká koštovka něčeho extra exotického.

Mimochodem, při srovnání s tou hrušní na tureckém obrázku je evidentní, že se vůbec nejedná o tutéž odrůdu, ale o něco jiného.

A teď na závěr :  Jedná se o odrůdu s názvem Punk - su.  Zájemce o pestování však musím ihned upozornit na to, že v našich podmínkách ji nelze dopěstovat do uvedených rozměrů a váhy. Plody dorostou u nás zhruba do velikosti stredně většího Chojuro nebo jiných typických větších odrůd Nashi pěstovaných ted už i u nás.

Pokud mě paměť neklame, tuto odrůdu (rouby) spolu s dalšími dovezla a naroubované stromečky pak prodávala u nás jedna tehdy známá ovocinářská firma z T. u Brna hned počátkem 90. let., když nastal boom s dovozem exotického ovoce a všechny odrůdy Nashi se u nich tehdy prodávaly s velikým úspěchem. Bohužel tato odrůda se u nás neosvědčila a časem se úplně ze zahrad malopěstitelů zese i vytratila, neboť plody nedozrávaly a měly spíše chuť "řepovou" než něčeho exotického...

Jistý rozruch mezi pěstiteli vyvolala v západním světě asi před 5-6 lety také v USA novovyšlechtěná odrůda s názvem "New World". Prodejci stromků uvádějí, že se jedná o nového mezidruhového křížence "Obří hrušně" Nashi se starší evropskou odrůdou Red Barlett (Červená Wiliamsovka)..Z toho lze usuzovat, že je to pravděpodobně kříženec práve té Punk - su o které tady byla řeč. Tuto odrůdu již teď na zahradě mám a pěstuji ji celkem úspěšně. Plody však do požadované zběrové zralosti (vynucené)  přicházejí velice pozde (když moc nemrzne -nejlépe až v půlce listopadu),  ale po asi 15 -20 denním uskladnění v teple domova jsou konzumovatelné a celkem příjemné.. Chuti se však v žádném případě nevyrovnají té originální Punk - su z východní Asie.

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 26.11.2016 7:08
Áno, niektoré odrody ázijských hrušiek dosahujú hmotnosť okolo 1kg. Ako atrakcia je to iste zaujímavé, ale inak v tom žiadnu výhodu z pestovateľského hľadiska nevidím (horšia skladovateľnosť, transport, riziko zlomenia konárov, potreba nakrájania pri konzumácii atď.). Obrie hrušky sú aj u nás, na fotke je lokálna stará odroda Madžia hlava, keď som ju fotil tak hmotnosť som odhadoval na cca 600-700g. Aj viaceré novošľachtence idú bežne nad 500g (Blanka, Harbo,Denisa, Jana...). Ale opakujem - výhodu v tom nevidím, keď mi tento rok hrušky Nojabrskaja dorástli všetky na 400-470g, tak ma to skôr naštvalo, lebo som už tušil že to skráti skladovateľnosť, čo sa aj potvrdilo (ledva sa dožili toho "nojabrja"). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika