Obrie hrušky



host - 198.178 (?)
26.10.2015 18:12

Vypadají skvěle. V jaké nadm. výšce a oblasti máte prosím zahradu? ZT

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 234.180 (?), 10.10.2015 21:40

Ďakujem za odpovede a ako chutia tie Nashi? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.10.2015 12:23

Obří hrušky nejsou jednak nic originálního - viz mé letošní Denisy, navíc je to šlechtitelský nesmysl. Hrušku s hmotností bezmála kilo jeden člověk naráz nesní. A podávat si ji jako jointa, to snad není třeba

Denisa - košík s 9 plody váží 7 kg
Denisa - košík s 9 plody váží 7 kg
Denisy v bedně
Denisy v bedně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.178 (?), 26.10.2015 18:12

Vypadají skvěle. V jaké nadm. výšce a oblasti máte prosím zahradu? ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.10.2015 20:21

Jenom 350 m n m., ale je tu zima jako v 500.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.186 (?), 26.11.2016 2:13

V případě té fotografie s tureckou obří hruškou se teď přikláním spíš také k tomu, že tady jde asi o "drobnější podvod " použitím určitého ohniska a vzdálenosti objektu...

Co se ale týče obřích hrušní - ty skutečně existují. Před 10 lety mi podaroval můj čínský kolega - přítel zrovna 4 takové exempláře, neboť věděl, že se zajímám o exotické ovoce. Byla to klasická líska pouze se 4 plody obřích hrušek, každá ve speciálním lůžku. Všechny tyto plody měly váhu kolem 850 - 950 gramů. Kolega to v Pekingu vzal sebou do letadla jako batožinu a při proclívání pak všichni naši celníci nevěřícne kroutili hlavam,  zda se jedná opravdu o ovoce.

Na lísce byla na nalepeném štítku i adresa exportéra, pochopitelně v tom jejich "nějakém" jazyce. Když jsem požádal o překlad, byl jsem přítelem upozorněn, že tato odrůda obří hrušně se tradičně pěstuje převážně v obou korejských zemích a do Číny se dováží jako luxusní zboží  .V Číně již prý usilují také o její pokusné pěstování ve vybraných vhodných lokalitách.

Již při prvním pohledu bylo jasné, že jde o druh Nashi, který se barvou i tvarem podobal kupříkladu odrůdě Chojuro, ale ty plody byly mnohem větších rozměrů, až 4 - násobně větší.  Přítel mě také upozornil, že tyto plody nelze konzumovat ihned, ale je potřebné je nechat dozrát na lísce zhruba tři týdny až měsíc. A fakt - bylo to pak velice chutné ovoce, typické štavnaté, voňavé a sladké jako všechny dobře vyzrálé až přezrálé Nashi. Barva po měsíci skladování v pokojové teplotě výrazně zežloutla. Faktem také je, že je to plod pro celou rodinu = byla to rodinná sladká koštovka něčeho extra exotického.

Mimochodem, při srovnání s tou hrušní na tureckém obrázku je evidentní, že se vůbec nejedná o tutéž odrůdu, ale o něco jiného.

A teď na závěr :  Jedná se o odrůdu s názvem Punk - su.  Zájemce o pestování však musím ihned upozornit na to, že v našich podmínkách ji nelze dopěstovat do uvedených rozměrů a váhy. Plody dorostou u nás zhruba do velikosti stredně většího Chojuro nebo jiných typických větších odrůd Nashi pěstovaných ted už i u nás.

Pokud mě paměť neklame, tuto odrůdu (rouby) spolu s dalšími dovezla a naroubované stromečky pak prodávala u nás jedna tehdy známá ovocinářská firma z T. u Brna hned počátkem 90. let., když nastal boom s dovozem exotického ovoce a všechny odrůdy Nashi se u nich tehdy prodávaly s velikým úspěchem. Bohužel tato odrůda se u nás neosvědčila a časem se úplně ze zahrad malopěstitelů zese i vytratila, neboť plody nedozrávaly a měly spíše chuť "řepovou" než něčeho exotického...

Jistý rozruch mezi pěstiteli vyvolala v západním světě asi před 5-6 lety také v USA novovyšlechtěná odrůda s názvem "New World". Prodejci stromků uvádějí, že se jedná o nového mezidruhového křížence "Obří hrušně" Nashi se starší evropskou odrůdou Red Barlett (Červená Wiliamsovka)..Z toho lze usuzovat, že je to pravděpodobně kříženec práve té Punk - su o které tady byla řeč. Tuto odrůdu již teď na zahradě mám a pěstuji ji celkem úspěšně. Plody však do požadované zběrové zralosti (vynucené)  přicházejí velice pozde (když moc nemrzne -nejlépe až v půlce listopadu),  ale po asi 15 -20 denním uskladnění v teple domova jsou konzumovatelné a celkem příjemné.. Chuti se však v žádném případě nevyrovnají té originální Punk - su z východní Asie.

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 26.11.2016 7:08
Áno, niektoré odrody ázijských hrušiek dosahujú hmotnosť okolo 1kg. Ako atrakcia je to iste zaujímavé, ale inak v tom žiadnu výhodu z pestovateľského hľadiska nevidím (horšia skladovateľnosť, transport, riziko zlomenia konárov, potreba nakrájania pri konzumácii atď.). Obrie hrušky sú aj u nás, na fotke je lokálna stará odroda Madžia hlava, keď som ju fotil tak hmotnosť som odhadoval na cca 600-700g. Aj viaceré novošľachtence idú bežne nad 500g (Blanka, Harbo,Denisa, Jana...). Ale opakujem - výhodu v tom nevidím, keď mi tento rok hrušky Nojabrskaja dorástli všetky na 400-470g, tak ma to skôr naštvalo, lebo som už tušil že to skráti skladovateľnosť, čo sa aj potvrdilo (ledva sa dožili toho "nojabrja"). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika