Kozačka Štuttgartská



host - 189.156 (?)
10.8.2018 23:19

Byl jsem špatně pochopen, nemyslel jsem protlačování tady na fóru, nakolik bych řekl že zde stále jsou soudní lidé, kteří dokáží ocenit nevšední kvalitu starých odrůd, ale měl jsem na mysli samozřejmě tlačenku jež jednoznačně preferuje nové odrůdy, která probíh v našich končinách na té jakože odborné bázi. Už jsem o tom tuším psal a nechci se opakovat, ale jen fakt že v nových českých pomologiích jsou ze starých odrůd hrušní jen Clapova, Williamsova, popřípadě Lucasova je dostatečně vypovídající. Jaký si asi udělá názor člověk, který začíná ovocnařit a nic o problematice odrůd v podstatě neví hm? Vůči starým odrůdám a ano i vůči nezaujatým konzumentům je toto jednoznačně nefér. Nechci vyloženě tvrdit, že lidé, kteří jsou za daný stav odpovědni staré odrůdy nenávidí, možná je pravděpodobnější možnost, že je v podstatě neznají! Ano, až takto jsme klesli, v případě hrušní nepochybně ano.

Návštěvu Prahy naplánujte nejlépe v tomto roce, letošní rok je výjimečný tím, že téměř neexistuje rez hrušňové, díky suchému jaru. Úroda je letos opravdu mimořádná..

                           Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 126.252 (?), 23.8.2016 22:08, zobrazeno: 9285x

Pomologie uvádí, že se jedná o starou německou odrůdu z okolí Stuttgartu. Roste středně bujně a byť vyžaduje teplejší polohy, je velmi mrazuodolná ve dřevě i v květu. Strupovitostí ani moniliózou netrpí.

Plody mají okolo 50g. Slupka je jemná, lesklá s hnědočerveným líčkem a výraznými letnicelami. Dužnina je nažloutlá, šťavnatá, máslovitá, velmi sladká, příjemně kořenitá (mohu potvrdit). Plody často zrají v chomáčích, přibližně v druhé půli srpna.

Foto pochází z páteční (19.8.) "degustace" ze starého genofondového sadu ve Středních Čechách.

Zdraví Mittwoch

Kozačka Štuttgartská
Kozačka Štuttgartská
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 24.8.2016 9:11

Kozačka je chutovka. Už Říka píše- maličká, ale výborná a lze s tím souhlasit. Jedna z mnoha odrůd, které vymizely jen proto že jsou malé.. Mimochodem pro pražské návštěvníky diskuse bude možná ajímavá informace, že letos 3 staré stromy kozaček u klášteru na Břevnově bohatě zaplodily. Na každém několi metráků plodů.. Optimální doba na degustaci je právě ted!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 24.8.2016 21:58

Tato odrůda si zaslouží více pozornosti, opravdu s ní nikdo nemá žádné zkušenosti? Mám tady tašku Kozaček právě z Břevnova a postupně je pojídám, tak jak měknou. Kořenitá chut, bezchybná konzistence, jedním slovem lahůdka. Nhodí se pravda do vyšších poloh, ale v teplejších oblastech by měla mít své místo...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 28.8.2016 13:03

Troufnu si polemizovat s Mittwochem že plody na fotce patří opravdu Kozačce stutgardské. Podle mě se jedná o zadřilého vizuálního (bohužel nikoliv chutového) dvojníka.  Myslím, že vím o který genofondový sad ve Středních Čechách se jedná (ono jich taky moc není) a viděl jsem plody z onoho stromu, který je vydáván za Kozačku. Pravá Kozačka je protáhlejší, více ojíněná.. Chutově tato falešná Kozačka nebyla špatná, ale měla ke konci jakoby nepříjemný ocas a byla o něco ranější. Nebyla oné mimořádné, plné chuti, jako originální Kozačka stutgardská. Ano i takovouto záměnou starých odrůd (a pochybuju že v tom nebyl úmysl) se dá zničit pověst leckteré mimořádné staré odrůdy...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.8.2016 17:24

Jako že by někdo chtěl úmyslně zničit pověst této staré odrůdy? Proč by to dělal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 28.8.2016 21:23

No situace je bohužel taková že existuje dost silná nevraživost mezi tzv. pokrokovými ovocnáři k odrůdám starým a mají tendenci je hanit, kudy chodí. Tohle jsem si nevymyslel, to je bohužel fakt, který mám vícekrát potvrzený. Způsoby jaké používají lidé, kteří rozhodují o tom zda se ta, či ona odrůda vrátí na výsluní jsou všechni jiné, než férové. Nepochybuju že kromě Ega, je za tím i síla peněz. Mohl bych tady vytáhnout historku s mým oblíbeným Majorem který měl být nahrazen novou českou odrůdou stejného jména s odůvodněním, žepůvodní Major už snad ani neexistuje. Hlavouni se ani neobtěžovali zjistit jaká je situace v oblasti, kde se Major pěstoval! Přitom jen já sám, bych je mohl zavézt třeba ke stovkám stromů, co tu znám... Bohužel obchodní a jiné zájmy se dostaly i do tak ušlechtilého odvětví jako je ovocnářství. Ušlechtilá doba Říhy, Procheho, nebo Suchého je bohužel nenávratně v tahu...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 9.8.2018 11:23

Vzhledem k tomu že letos je opravdu hruškový rok, dávám opět ve známost, že je vhodná doba okusit ušlechtilou chuť královny hrušní Kozačky studgardské. Hlavně pro pražské uživatele diskuse bude snad zajímavá informace že jeden letos bohatě zaplozený strom na v sadu na Petříně a 3 další v sadu kolem Břevnovského kláštera. Jeden z těchto stromů jsem před pár lety lehounce zmlazoval, takže tam lze očekávat plody vskutku výstavní. Další pražská chuťovka Muškatelka turecká už bude v tahu, ale Kozačka jí nezůstává vůbec nic dlužna...

                       Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 10.8.2018 17:12

Protože nikdo nereagoval, vypadá to, že tato odrůda už je širší odborné veřejnosti v podstatě neznámá. Veliká škoda! Je vidět že úsilí jakým se tady protlačují nové velkoplodé odrůdy slavilo úspěch, což ale není vůbec důvod k jásotu! Vlastní pasivitou jsme se připravili o mnohé z původních ušlechtilých odrůd. Už jsem asi psal o tom, jak dopadla špičková Mušktelka turecká v oblasti, kde vždy byla Top a sice Praha a blízké okolí. Znám zde 6 stromů jejichž lahodné plody padají bez užitku na zem! Vzhledem k tomu že jsou menší, tak si lidé asi myslí že se jedná o nějaké nehodnotné pláňky. Je zajímavé že na vymazání odrůdy z paměti společnosti stačí relativně krátká doba. Stačí pár desetiletí nezájmu a odrůda je prakticky neznámá. No asi to takto chceme...

                           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.51 (?), 10.8.2018 20:19
Ing.Fidla: Ondřeji, viete dúfam že Vašu zanietenosť pre staré a krajové odrody oceňujem, vážim si ju a obdivujem. V tomto Vám z celého srdca fandím. Myslím si, že ide svojím spôsobom o kultúrne dedičstvo národa a rozumná vláda štátu by mohla snahu o jeho zachovanie podporovať (nielen verbálne). To je ale zrejme v našich krajinách v rovine sci-fi. Nedá mi ale nezareagovať na Vaše vyjadrenie "...úsilí jakým se TADY protlačují nové velkoplodé odrůdy slavilo úspěch...". Nemyslím si, že by toto fórum malo takúto moc. Prispieva sem pravidelne možno 20-30 hobíkov, ostatní sem nazrú príležitostne. V mojom okolí 90% amatérskych záhradkárov o existencii tohto fóra ani netuší. Takže vplyv fóra nepreceňujme. Skôr si položme otázku - ak by sa informovaný účastník fóra rozhodol zadovážiť si napr. Koporečku, Salisburyho, Muškatelku, Mechelenskú, Kozačku Štutg., Špinku a iné "staré" odrody, čo má robiť? Sú bežne a bezproblémovo dostupné? Nemala by Vaša výčitka smerovať skôr ku predajcom/producentom stromčekov? IH (P.S.: Jednu z návštev Prahy si určite naplánujem tak, aby som v Petříne mohol ochutnať túto odrodu).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 10.8.2018 23:19

Byl jsem špatně pochopen, nemyslel jsem protlačování tady na fóru, nakolik bych řekl že zde stále jsou soudní lidé, kteří dokáží ocenit nevšední kvalitu starých odrůd, ale měl jsem na mysli samozřejmě tlačenku jež jednoznačně preferuje nové odrůdy, která probíh v našich končinách na té jakože odborné bázi. Už jsem o tom tuším psal a nechci se opakovat, ale jen fakt že v nových českých pomologiích jsou ze starých odrůd hrušní jen Clapova, Williamsova, popřípadě Lucasova je dostatečně vypovídající. Jaký si asi udělá názor člověk, který začíná ovocnařit a nic o problematice odrůd v podstatě neví hm? Vůči starým odrůdám a ano i vůči nezaujatým konzumentům je toto jednoznačně nefér. Nechci vyloženě tvrdit, že lidé, kteří jsou za daný stav odpovědni staré odrůdy nenávidí, možná je pravděpodobnější možnost, že je v podstatě neznají! Ano, až takto jsme klesli, v případě hrušní nepochybně ano.

Návštěvu Prahy naplánujte nejlépe v tomto roce, letošní rok je výjimečný tím, že téměř neexistuje rez hrušňové, díky suchému jaru. Úroda je letos opravdu mimořádná..

                           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika