Jakou odrudu na hruskovici?



host - 122.179 (?)
26.7.2009 17:59

Neřekl bych, že otázka odrůdy nebude důležitá, to je koneckonců patrné i u slivovice, ne všechny odrůdy dávají stejně kvalitní výsledek.Chutnal jsem i několik hruškovic z letního ovoce a také jde o různou kvalitu a některé jsou výtečné.Způsob zacházení s kvasem i samotné pálení má samozřejmě vliv. AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 134.204 (?), 25.7.2009 16:14, zobrazeno: 41789x

dobry den!

chtel bych se zeptat, jakou vhodnou odrudu hrusne zasadit na paleni na Vysocinu, Polensko, asi 450 m.n.m.

predem dekuji za odpoved

Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Honza_P - (33) - 96.36 (?), 25.7.2009 17:28

Už se to tady řešilo. Na hruškovici je nejlepší Williamska. Osobně Vám, ale doporučuji některou z nových odrůd, které jsou odolné proti mrazu a chorobám.  A ještě jedna zajímavost. Nedávno jsem byl u R.Jelínka a zajímal se o jejich hruškovici. Zjistil jsem, že materiál dováží z Jižní Ameriky, protože v našich podmínkách nedosahuje ani poloviční kvality. Trpké zjištění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 164.61 (?), 25.7.2009 22:56

Zdravim. Na Vysočinu by som Vám poradil skôr tie staršie osvedčené odrody, ktoré by Ste pri trocha väčšej snahe mohli snadno získať. Taká moravská " Jačmenka". Kdež to sa stretávam pri nich so striedavou plodnosťou, čo väčšina starších odrôd, mimo výnimiek, má v génoch. Ale skúsil by som nové odrody na Vaščom mieste, lenže pochybujem, že Vám niekto poradí dobrú odrodu na pálenie, keďže ešte nie sú otestované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 26.7.2009 8:19

Nikdy jsem Jelínkovu hruškovici nechutnal, ale po Vašem sdělení tak zkusím.AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 26.7.2009 8:51

Jelínkovu hruškovici jsem nechutnal, ale zkusil jsem jeho zlatou slivovici. Na vinětě má uvedené složení: švestkový destilát, líh, voda. Děkuji, zůstanu u té své, jenom ze švestek.
   Že se pálí z dovozové suroviny, nemusí ještě nutně znmamenat, že z domácí to nejde. Jednoduše to možná vyjde levněji. Kde u nás najdete producenta, který by jednorázově dodal několik tun hrušek odpovídající kvality? Samozásobiteli v pohodě stačí jeden dospělý strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 26.7.2009 9:10

Když téma trošku zjednoduším... pokud se použijí dobře vyzrálé hrušky, slušně se zachází s kvasem a dobře se vypálí, tak otázka odrůdy není vůbec důležitá.

Jediné doporučení je, nepálit z letních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 122.179 (?), 26.7.2009 17:59

Neřekl bych, že otázka odrůdy nebude důležitá, to je koneckonců patrné i u slivovice, ne všechny odrůdy dávají stejně kvalitní výsledek.Chutnal jsem i několik hruškovic z letního ovoce a také jde o různou kvalitu a některé jsou výtečné.Způsob zacházení s kvasem i samotné pálení má samozřejmě vliv. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 30.121 (?), 28.7.2009 16:43

Neopodstatnená rada "nepáliť z letných hrušiek"  Roky pálim hruškovicu len z letných.  Svoje tvrdenie skúste objasniť, docela by ma to zaujímalo,  Vaše zistenia postrehy.  A ďalšie neodpodstatnené tvrdenie, že nezáleží na odrode.   Každá odroda je špecifická, každá dá do destiláýtu " to svoje ". Dobrá pálenka, ktorá Vám neostáva v krku sa dá vypáliť z každej odrody.

Pálim z Williamsoviek a neviem, prečo by som sa nich mal vzdať. Mám aj neskoré zimné(nejaká stará odroda neznáma rozšírená v každom dvore, inú nenájdete)... Letná klíma - nerobíte naobliekaný, kvas rýchlo vykvasí...

A chybu z hrušiek letných nepoznám... snáď pán Vysloužil môže niečo dohodiť, má s mojimi pálenkami skúsenosť. Taktiež mám výborné malé hrušky letné - včera som zjedol poslednú a otec hovorí, že niekedy sa u nas palilo len z nej...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.179 (?), 28.7.2009 21:19

Máte letní odrůdu malé hrušky a velmi ranou.Pochlubte se někdy obrázkem jak vypadá. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 28.7.2009 23:06

O hruškovici - wiliamsovici pana Gregorce mohu říci jen to nejlepší. Je skutečně skvělá. Ovšem jeho hrušky dozrávají v teplejší lokalitě, než se nám může zdát kdekoli v Česku.
   S tou vhodností letních a zimních hrušek se to má, dle mého tak. Něco na tom pravda je, pro každé ovoce platí, že skoré dozrávání je něčím vykoupeno. Obvykle menšími plody, slabším aromatem, menší cukernatostí. Třešně májovky by málokdo pěstoval, kdyby dozrávaly koncem června, ani chuť Průsvitného by o Vánocích nikoho neohromila. Proto je skoré ovoce málo vhodné na kompoty, džemy, povidla, pálenky. Tam se jejich výhoda - skoré dozrávání - vytrácí. Třeba mošt z letních jablek dělám jen čerstvý, nesteriluji jej, nikdo jej později nepije, má-li možnost volby. Rozdíl v cukernatosti letních a zimních jablek je až 6%!
  U hrušek je to ale, myslím, trochu jiné. V naších podmínkách opravdu pozdní zimní odrůdy dozrají málokde. Tavíc letní odrůdy - pominu-li ty nejskořejší - si s těmi pozdním i, co se týče chuti, vůně, sladkosti nijak nezadají.
   Další věc je období, ve kterém kvas připravujeme. V chladnějších dnech kvasí ovoce pomaleji, což kvasu prospívá, pokud je kvalitní. Rychlé letní vykvašení může být ochuzeno o trochu aromatu, na druhé straně není čas na rozvoj plísní a octových bakterií.
   Taky mám jednu menší hrušku a velmi ranou. Loni zrála již koncem června, letos asi o 10 dní později. Touto dobou je už po ní. Pálit jsem z ní ale nezkoušel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika