Jak prořezat starou hrušeň?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.142 (?)
4.1.2017 21:48
Aj pre starší vysokokmeň hrušky môže byť rez (presnejšie presvetľovací prieklest) prospešný. Toto je už ale fyzicky náročná práca, a aj trochu nebezpečná (foto 1). Majestátny vyše storočný strom je krajinotvorný monument, pred ktorým musíme doslova zatajiť dych...(foto 2). IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 145.18 (?), 31.10.2006 17:32, zobrazeno: 19399x

Kdy a jak mám vzít prořezávku staré zanedbané hrušně, je mi ji líto vykácet.....zatím krásně rosto, má plno hrušek, ikdyž malé.

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kilja - (14), 8.12.2006 10:50
Kdo hledá - NAJDE! https://www.zahrada.cz/forum/hrusne/prorezavani-hrusky-07524/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.66 (?), 8.12.2006 14:22

To je hezké, ale dva roky stará hrušeň  a starou zanedbanou hrušní může být dost velký rozdíl. Nejsem autorem dotazu, ale odpověď by mne taky zajímala. Co s dvouletou hrušní bych asi zhruba věděl, ale co s 50-ti a více letou ? ( nehodlám v žádném případě vykácet.)

Děkuji HV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 8.12.2006 17:32

Staré odrůdy hrušní rostoucí na velkých stromech se snad ani neřezaly.  Takže bych odstraňoval hlavně suché, schnoucí a polámané větve. Maximálně nějaké větve dovnitř koruny, které plodí znatelně menší a pomaleji dozrávající plody než jsou ty na osluněném kraji koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.142 (?), 4.1.2017 21:48
Aj pre starší vysokokmeň hrušky môže byť rez (presnejšie presvetľovací prieklest) prospešný. Toto je už ale fyzicky náročná práca, a aj trochu nebezpečná (foto 1). Majestátny vyše storočný strom je krajinotvorný monument, pred ktorým musíme doslova zatajiť dych...(foto 2). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 4.1.2017 23:23

Znalci odrůdy Solanka při pohledu na tento habitus jistě zajásají.. Musím je zklamat, nejedná se totiž o tuto odrůdu, ale o kultovní odrůdu Bielých karpát Dúhonatka. Jsou to největší hrušně co jsem měl možnost vidět (i ošetřovat), strom na snímku není z těch největších, ani nejstarších. Na místních kopanicích se najdou i stromy u obvodu kmene 4 m a stáří jež podle mě může sahat až k příchodu prvních osadníků do zdejších kopců, tedy i 300, nebo i více let.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 5.1.2017 12:15

Tipnul bych si, že Bílé Karpaty byly osídleny o dost dřív než počátkem 18. století, ale to je jedno. Každopádně jsou to krásné stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 5.1.2017 17:21

Máte pravdu pane doktore, já ale myslel přímo konkrétní lokalitu, kde se tato odrůda ve velké míře nachází a sice Bošáckou dolinu. Ty kopanice vznikly právě tak 300 let dozadu a já si pohrávám s myšlenkou že tyto prastaré hrušky byly naštěpeny v tu dobu, kdy se tam začaly lidé usazovat. Nemysím si že to je zcela nereálné...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 229.3 (?), 10.12.2006 0:45
Zdravím Mám stejný problém. Hrušeň má cca 2,5m vysoký kmen průměru 55cm -krásná dominanta zahrady. Jenže větve začínají usychat a navíc problém s rzí hrušňovou. Když aplikuji postřik tak i pujčenou motorovkou dostříknu tak do 2/3. Připadne mě, že se strom sám snaží omladit, bo je ve spodní části dost výhonů. Byl jsem za "profi" známíma zahradníkama. Odpověď -"já rameny krčiti" (pro jistotu, co kdyby to nevyšlo). Prostě Udělej si sám. Někdo radí vykopat, jiný zmladit postupně (jeden rok jedna větev uříznout u kmenu, druhý rok další -to by byl pár let řádný paskvil), další zmenšit korunu o 1/3. Co kdybych uřezal věrve cca 0,5 -1m od kmenu a nechal jenom výhony? Měl by strom šanci? Vyděl jsem tak mladit nějaké okrasné stromy stejné velikosti a celá alej přežila. Kdy je nejvhodnější doba pro takovéto řezy? Na podzim před zámrazem, po zámrazu, nebo až na jaro? Děkuji A.Z
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.244 (?), 10.12.2006 19:18
Nejlíp to vzít co nejníž nad půdou motorovkou a jak bude krásně hořet...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika