Hruškovy semenač



Stránky: 1,  2   
host - 251.117 (?) 
27.3.2018 7:02, zobrazeno: 9674x

Zdravím.

Snažím sa vypestovať hrušku zo semienka.

Keď narastu prvé 4 listky, rastlinka zvädne a vyschne.

Je to problém, ktorý sa mi opakuje neustále dookola.

Nikdy sa mi nepodarilo vypestovať rastlinu väčšiu ako cca 3,5 - 4 cm.

Skúšal som hlinu z poľa, ale aj tu original na vysievanie zo zahradkárstva.

Problém neustále pretrváva.

Všimol som si ale, že sa to stane keď to polejem vodou.

Voda normálna z vodovodu, samozrejme odstata...

Poradil by mi niekto, kde robím chybu?

Vďaka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.3.2018 7:43

Dejte to ven na záhon a moc se o to nestarejte. Občas zalít jako zeleninu. Do podzimu máte krásné semenáčky, a vyrostou úplně samy a bez péče. Pěstovat semenáčky v domě je na dvě věci, strašně to chytá různý choroby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 95.201 (?), 27.3.2018 10:58

No ja som to skúšal, v takých väčších kelímkoch od jogurtu vlani, 80% rástli použil som čiernu zem z našej záhrady. Pestoval som to vo vlastnej izbe na okne. v jednom okamihu mali aj vošky, no to som postriekal, problém bol vyriešený. Semená som vyberal na jar pod stromami dvoch plánok a Krivice. Zhnité hrušky som asi zač. Apríla, keď aj stromi kličali (v nižších polohách už je asi teraz na čase), Skratka som rukami otváral zhnité plody, asi 5 % u plánok, u hrušiek Krivíc asi 25% kličalo, tie som opatrne preniesom do zeme v kelímku a klincom som v zemi vytvaroval mini jamku, veľmi jemne som kličiace semeno do toho zasunul. Plánke rástli rýchlejšie, v júly, auguste už (ale len plánky) nemali dosť miesta, takže už nerástli ale prežili, na jeseň som ich do prírody zasadil, ak z nich dačo bude tak do nich raz štepiť budem. Tohoto roku budem asi rovnako robiť. Asi 18 ks. semenáčov som tak vypestoval. U plánok bola asi paradoxne preto mänšia klíčivosť lebo boli v tieni, na severnom svahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.201 (?), 27.3.2018 11:05

Tu hrušky o kt. píšem aj zo Sekvojovcom obrovským (z toho už žial nič nebude, začal rásť nečakane už vo Februári 2017), na ďalšiom okne ešte zo 4 boli, tie väčšie asi plánky boli.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 251.93 (?), 27.3.2018 14:37

Pekné stromčeky yes  :).

Skúsim to posadiť do volnej prírody, ale problém je vysoka nadmorská výška 660 m.n.m.

Zima ochádza neskoro ale skoro sa vracia.

Preto som chcel tie priesady vypestovať vopred cez zimu doma, aby do jesene vonku stihli narasť.

No nejak sa mi to nedarí a ja neviem prísť na príčinu  :(.

Pri jabloniach som mal zas problém s múčnatkou, ktorá mi všetko zlikvidovala.

Počas suchých horúcich dni,  začali listy chytať biely povlak ako keby som to múkou posypal.Skušal som to umyvať pod tečucou vodou mydlom.

Do pár dni sa to ale vrátilo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.225 (?), 27.3.2018 20:51

No tak ja som na hornom Liptove, Východná - 750 m. n. m. nie zrovna ukážková ovocinárska oblasť, ale poslednými teplímy letami sa tu ovociu začiná viac a viac dariť, hoci tento Marec 2018 zrovna napríklad štepeniu do kariet nepridáva. 

Čítam dobre cez zimu pestovať dnu? Ešte raz v zime? Prírodu takto klamať nemôžete. Tá Sekvova mi uhynula preto lebo v roku 2015 mi na jar semená nerašili (u Seqoje je strašne zla klíčivosť semien asi len 5%) potom som zalial náhodov tak nehaté vo Febr. 2016 a semäno vyrašilo. V polovičke Augusta v horúčavách už chýbala Seqoji podľa mňa jeseň, miesta pre koreň i vody malo dosť, no vyhynula. Rovnako by sa vám asi hrušky chovali. Jablone a Hrušky sa nepestuju v trópoch preto, lebo potrebuju zimu. Naviac aby vôbec mohli semena drevín mierného pod. pásma kličať, potrebujú stratifikáciu (držať v chladničke) aspoň po dobu 3 mesiacov (avšak pri dostatočnej vlhkosti), ideálnejšie zažiť vonka zimu. Ak vám bude kličať semeno z plodu (skúšal som to pri jabloniach) tak možno jedno z 50, ak vôbec a to je v podstate genetická vada že kliči bez odžitej zimy. V záhone vonku by vám zo semän narástli určite väčšie stromky ako v takom kelímku čo mám ja. No potrebuje záhon - asi v polotieni (ale nie v tráve, tá to môže vydusiť), priamého slnka aspoň prvý mesiac až dva len málo, lebo priame slnko by počas niekolkých hodín mini semenáče vysušilo. Vonku v hlbokej pôde (alebo vo väčších kvetináčoch) však narastú počas jedného roka (ale iba asi) dosť hrubé aby ste možno o rok mohli štepiť aspoň kopuláciou. V mojom prípade ak sa v prírode ujmú, tak asi až druhým, tretím rokom budem štepiť. Druhá vec je ak chcete zo záujmu z ušľachtilích Hrušiek (nie v žiadnom prípade z plániek) skúsiť vypestovať vlastné krížence, teda nové odrody ušlachtilých hrušiek, mnohé jedince asi budú stať za prd (tie a neskôr preštiepia ušlachtilými), niektoré môžu mať zaujímavé vlastnosti, ttak totiž vznikajú nové odrody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.90 (?), 28.3.2018 15:44

No semienka mám v chladničke na vlhkej servítke a zhruba do týždňa niektoré vykličili.

Potom ich aj trafil šľak po vysadeni do kelímka.

Možno to bude naozaj nejaká genetická vada.

Ostatné ešte neklíčia a su tam asi mesiac.

Čo sa týka nadmorskej výšky, tak tu v meste sme nízko (277 m.n.m).

Ale zahradu máme v jednej deinke, ktorá už je vo výške 660 m.n.m...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.225 (?), 28.3.2018 18:50

No takto: teraz keby ste sa prešli vo voľnom čase na Veľkú Noc pár krát po okolí, a našli by ste nejaké staré hrušky - najlepšie hrušky planky. Plánky mávajú napríklad dosť ostré tŕne. Pod stromom ak by boli zhnité plody, rukami mrviť, nie všetky semená možno budú plne vyvinuté, klíčiť ich bude možno len malá časť, treba hrušky pomrviť opatrne, možno bude treba aspoň desať, kým dáke klíčiace najdete. Zaobcházdať s kličiacimi semienkami maximálne opatrne. Ak ešte nekličia (je chladnejší Marec o hodne než vlani) tak ešte počkajte aj pár týždňou a potom prídte, alebo tie hnilé hrušky pozbierajte doneste domov nechajte na zemi, kľudne polejte, teraz je suchšia jar než vlani, tie hrušky sú teraz ako špongia a vata zároveň, v nich bude aspoň časť ešte kličiť určite ak ich polejete.

V podstate ak u vás klíčia stromy - hrušky lebo u mňa teda ešte nie, asi učite i by aj semäna zároveň mali kličiť.Pri takom postupe žiadná porucha genetická nebude, 80 - 70 % klíčiacich semän vám pri správnom postupe určite vzíde na pekné stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 28.3.2018 19:44

Nevymýášlejte vymyšlené. Jádra z hrušek na podzim smíchejte s pískem, dejte do květináče a ten zasaďte až po okraj na stinné místo.. V březnu vysypte na noviny a naklíčená semena i s pískem vysejte do truhlíku s výsevním substrátem.  Úspěšnost bude kolem 90%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 181.37 (?), 28.3.2018 19:55

Já teda nevím, zbytečně komplikované... wink Já vybral na podzim jádra z hrušek a zasel je rovnou do záhonu. Na jaře vyklíčila téměř všechna. Jádra z jablek dokonce odhadem 100%

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika