Clappova červená se zelenými plody na jedné větvi



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
27.7.2018 9:54

Děkuji všem za determinaci. V minulosti mi to za zelena připadalo jako rodičovská Clappova, ale při letošním vybarvení je jasné, že to je něco jiného. Byla koupena v roce 1998 společně s rannou jabloní, kterou taky neumím spolehlivě určit.Jablka začala zrát o týden později než průsvitné. (Třebíč, n.m. 480m).

Ranná jablka, dnešní sklizeň
Ranná jablka, dnešní sklizeň
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 216.36 (?), 22.6.2018 21:56, zobrazeno: 4415x

Zdravím, Mám hrušeň odrůdy Clappova červená a docela mě překvapilo že na jedné menší větvi uprostřed stromu rostou místo červených hrušek samé zelené, na zbytku stromu jsou plody normální, větev není roubovaná ani neroste z podnože. s tímto jevem jsem se ještě nesetkal a tak by mě zajímalo o co jde.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.81 (?), 22.6.2018 23:41

Ide o tzv. púčikovú (pupeňovú) mutáciu. V genetike rastlín nie neobvyklý jav, bežne využívaný pri získavaní nových odrôd, presnejšie nových klonov odrôd. Príkladom je napr. jabloň Bohemia ako mutácia Rubínu, Gold Bohemia ako mutácia Bohemie, mnohé klony odrôd Gala, Braeburn, Fuji, Red Delicious a pod. Využívajú sa najmä klony atraktívnejšie sfarbené oproti pôvodnej odrode.To je aj prípad Clappovej červenej (foto).

No a konkrétne k Vášmu prípadu - stáva sa že pri zmutovanej odrode (Clappova červená) príde k SPÄTNEJ MUTÁCII na pôvodnú odrodu (klasická Clappova). Tento jav poznajú niektorí pestovatelia Bohemie, keď sa im na strome začnú objavovať žíhané jablká (pôvodný Rubín). Alebo medzi žltými Gold Bohemiami nájdu červenú pôvodnú Bohemiu. Niekedy ale môže ísť o mutáciu de novo - ak by Vaše Clappove na danej vetvi zostali celé žlté (aj klasická Clappova má výrazné červené líčko), tak môžete byť objaviteľom novej odrody Clappova žltá (Golden Clapp's). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.7.2018 9:04

Rád bych se zeptal expertů na jádroviny, zda moje Clappova je opravdu tato odrůda. Přezrálé padající plody jsou mimořádně vybarvené a plody na stromě jsou zbarveny mnohem méně.

Padané hrušky
Padané hrušky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.7.2018 9:50

Já bych řekl, že je to Radana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 25.7.2018 12:24

Radana by to byť mohla.

Isté je, že Clappova to nie je - to jednoznačne.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 26.7.2018 13:05

Ano, bude to Radana.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 27.7.2018 9:54

Děkuji všem za determinaci. V minulosti mi to za zelena připadalo jako rodičovská Clappova, ale při letošním vybarvení je jasné, že to je něco jiného. Byla koupena v roce 1998 společně s rannou jabloní, kterou taky neumím spolehlivě určit.Jablka začala zrát o týden později než průsvitné. (Třebíč, n.m. 480m).

Ranná jablka, dnešní sklizeň
Ranná jablka, dnešní sklizeň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.141 (?), 1.7.2018 10:04

Súhlasím s panom Hlavatým, bolo zaujímavé keby ste potom odfotili tie svetlejšie plody čí majú líčko, alebo nie porovnajte chuť aj veľkosť z červenými plodmi - tie posledné dve vlastnosti budú asi bez rozdielu, ale ak by na nich bolo niečo lepšie, tak by bolo vhodné tú mutáciu prevrúblovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.141 (?), 1.7.2018 10:07

Teda keď budú zrelé...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 1.7.2018 10:13

V sadě se nám vytvořila žlutá mutace odrůdy Discovery. Ani jsem rouby nesbíral. Rubínová barva původní sorty skryje silně rzivé lenticely. Na žlutém podkladě byla vidět každá vada.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika