Boscova lahvice



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.221 (?)
10.11.2013 21:39

Vírusová mutácia švajčiarsko- nemeckej hrušky "Pruhované nohavice" dostala svôj názov istotne podľa rovnošaty vatikánskej Švajčiarskej gardy. Niečo podobné, ale v iných farbách, vidíme na novinke jablka Karneval vyšľachtenej z kultivaru Pink Lady. Držím palce Milanovi, aby mu čo najskôr zarodila. Podľa nemeckých článkov a videa na yutube je totiž táto atraktívna hruška aj chuťovo skvelá. Dúfam, že mi Milan odloží omrvinku z prvého plodu?laugh Na degustáciu k nemu veľmi rád dobehnem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.221 (?), 10.11.2013 21:28

Súhalsím s Vami, pane Rosťo. Tak ako je napr. medzi skorými marhuľami, zdá sa, jednotkou v chuti a kráse plodov americko- český kultivar Leskora, medzi jesennými hruškami už dlhé desaťročia víťazí na plnej čiare starodávna Boscova fľaša. Našiel sa na fóre niekto, komu vôbec nechutila? Zatiaľ neznáma "Paľova" hruška sa jej nemôže rovnať- ani harmóniou chuti, ani jemnosťou dužniny. Je však zaujímavá netypicky lomeným tvarom plodov a hlavne výnimočnou arómou, ktorú som u žiadnej inej sorty nekoštoval. Navyše hruškovica z nej je extrémne voňavá. Od r.1981 už leží v demižónku pekných pár rokov.cheeky

Pokiaľ hľadáte jednotku medzi zimnými hruškami, bola by ňou pravdepodobne Dekanka Robertova. Alebo Grosdemange, či niektoré nové české novokríženie Boscovy fľaše? Hrušky majú bohužiaľ vyššie nároky na teplo oproti jabloniam. Kto si chce pochutiť na kvalitne vyzretej skvelej Dekanke, mal by za ňou cestovať napr. na južnú Moravu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.221 (?), 10.11.2013 21:39

Vírusová mutácia švajčiarsko- nemeckej hrušky "Pruhované nohavice" dostala svôj názov istotne podľa rovnošaty vatikánskej Švajčiarskej gardy. Niečo podobné, ale v iných farbách, vidíme na novinke jablka Karneval vyšľachtenej z kultivaru Pink Lady. Držím palce Milanovi, aby mu čo najskôr zarodila. Podľa nemeckých článkov a videa na yutube je totiž táto atraktívna hruška aj chuťovo skvelá. Dúfam, že mi Milan odloží omrvinku z prvého plodu?laugh Na degustáciu k nemu veľmi rád dobehnem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.11.2013 10:16

No nemohu mluvit za pana Milana Fialu, ale když tak mile prosíte za omrvinku "Pruhovanej nohavice",a pripájate několik informací ze zahraničních zdrojů, není možná, že by se majitel nesmiloval, a nějaký odštěpok nenechal, až dobehnete.Opravdu pěkné přirovnání k rovnošatu vatikánskej Švajčiarskej gardylaugh.Mám rád názory lidí, kterým fantázie nebrání zapomenout na své roky, tituly,společenskou prestige.

Jinak Boscovka je dlouho nezralá, ale když uzraje, změkne,pak dlouho nevydrží.V tomto ohledu vkládám naděje do nově vyšlechtěných odrůd, kde byla jedním z rodičů lahvice,a to už pro tuto výbornou chuť.Kdyby byla v jiném kabátě,a měla delší skladovatelnost, pravděpodobně by v degustacích bodovala výše.Degustace se konají v době okolo prosince,a kdeže je v tamtu dobu lahvice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 162.213 (?), 11.11.2013 18:17

V súlade s Vaším názorom sa domnievam, že hodnotu moderného vyšľachteného kultivaru netvorí iba chuť a krása dozretých plodov, aj keď je to najdôležitejšia vlastnosť, ale množstvo iných konzumentmi a pestovateľmi žiadaných parametrov: dĺžka skladovateľnosti a podržanie si chuťových vlastností počas skladovania, náročnosť na teplotné podmienky pestovania, odolnosť k chrastavitosti event. k hrdze hruškovej, nástup rodivosti, výkonnosť a pravidelnosť plodnosti, odozva plodnosti na rezanie, strihanie... Zdá sa, že v dnešnej ére intenzívneho záhradkarenia na prídomových parcelkách už stará a chutná fľaška Kaiser Alexander svojmi vlastnosťami trochu stráca dych. Preto som doma veľmi zvedavý na chuť prvých plodov Eriky, kde je jedným z rodičov práve boskovka. Jej iná dcéra Jana ma svojou chuťou, ako som spomínal v inom vlákne,  v tomto roku dosť sklamala.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.11.2013 18:41

Právě skladovatelnost mě přivádí na myšlenku, že Boscová lahvice (i když patří mezi nejchutnější, tedy by se řeklo tržně výhodná)nikdy, zvýraznuji nikdy nemůže patřit mezi "marketové odrůdy", protože by nastaly při skladování v obchodech velké ztráty.Zatímco některými jedinci nenáviděným termínem "marketový" se může pyšnit odrůda Konference.Velkoprůmysl vyvinul technologii pěstování,zpracování, a skladování odrůdy Konference na takovou úroveň,že mohou Konferenci prodávat celoročně.Žádná jiná odrůda jim do toho modelu nepasuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.52 (?), 11.11.2013 22:59

Dobrý večer pán Paľo ja som asi pred mesiacom zakúpil u jedného pestovateľa odrody Boscova flaška a Jana. Boscova už bola prezretá ale chuťovo vynikajúca je to naozaj chutový zážitok táto hruška Jana mala optimálnu zrelosť bola strašne sladká ale chýbala jej hrušková aróma takže pre mňa veľké sklamanie, jediné pozitívum vidím vo veľkosti plodov, uvažoval som o nej že ju zasadím ale už ju nechcem, tiež uvažujem o zimnej odrode Erike. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 162.213 (?), 11.11.2013 23:26

Zdravím Vás p.Jano! Keďže sme u Jany aj Boscovy fľaše dospeli k rovnakým záverom, máme zrejme podobne naladené chuťové poháriky.laugh Okrem Eriky by mali na budúci rok zarodiť aj vrúble Decory, tak som zvedavý na aromatickosť plodov. Vývoj v šľachtení však ide ďalej a dnes sa predávajú stromčeky ešte modernejších krížení. To by človek musel mať doma viac miesta, aby mohol testovať...

Ebenovník (hurmi kaki) odrody Nikitskaja bordovaja už som musel zasadiť do trávnika, lebo záhradka je plná ovocnín. Dúfam že najneskôr ponabudúci rok ukáže "Nikita" prvú úrodu likérových sladko-trieslovitých plodov. Napriek chýbajúcim kyselinkám tento druh ovocia bez jadierok a kôstok s manželkou zbožňujeme.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 28.245 (?), 12.11.2013 15:55

Právě jsem dokončil konzumaci Boscovy l., můj sklep se v teplém podzimu nevychladil jak bylo třeba. Chuťově špička. Nyní dozrává Decora a je chuťově velmi podobná B.l. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.45 (?), 12.11.2013 21:37

Dobrý večer pán Paľo, ja tiež nemám toho miesta na výsadbu veľa.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.11.2013 21:58

U Decory převažuje navinulá chuť. Příchuť Boscovy lahvice v ní obsažena není a ani nemůže, jelikož vznikla z křížení Konference x Clappova. Tyto odrůdy jsou chuťově odlišné od odrůdy Boscova lahvice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika