Staré hašené vápno



host - 202.237 (?)
21.11.2010 19:23

Po likvidaci skladu jsem dostal kys. fosforečnou, nechtěl jsem ji lít přímo do půdy, a tak jsem sehnal staré vápno a vyrobil jsem fosforečnan vápenatý. Nechal vyschnout, přesel na 5 mm sítu. Okolí mi říkalo, že to je nerozpustné, ale ja jsem zjistil že se tato látka přidává do krmení, léků a spousty dalších věcí a nevadí to. Tak jsem v době vápnění použil tuto látku a dostal do půdy fosfor a vápník. Za dva roky jsem jak v kompostu tak i v půdě nenašel žádné kousky. Předpokládám pomalejší -pozvolnější rozpustnost v půdě než u vápna.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 6.16 (?), 17.6.2010 11:51, zobrazeno: 22929x

Objevil jsem hromádku hašeného vápna starou tak 20 let.Má cenu s tím poházet zahradu a záhony nebo je to zbytečná práce?Díky za info.Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 17.6.2010 13:18

Klidně to použijte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 17.6.2010 13:42

Pokud jste si jist, že je to vápno, použil bych je - hmota je nezničitelná - tzn. vápník tam stále bude (ve formě uhličitanu). na druhou stranu, třeba sádrovec bych si po zahradě nerozhazoval...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.16 (?), 17.6.2010 14:11

Před X lety si někdo přivezl hromadu kusového vápna, něco si vzal na hašení a zbytek zůstal na hromadě.Když do toho plácnu lopatou udělám s toho hmotu podobnou hrubéhu písku.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.6.2010 16:15

Kusové pálené vápno se za tu dobu vyhasilo vzdušnou vlhkostí a přeměnilo vzdušným CO2  zpátky na vápenec. 
   Pokud máte půdu, které by vápenec prospěl,  klidně to zvětralé vápno použijte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 202.237 (?), 21.11.2010 19:23

Po likvidaci skladu jsem dostal kys. fosforečnou, nechtěl jsem ji lít přímo do půdy, a tak jsem sehnal staré vápno a vyrobil jsem fosforečnan vápenatý. Nechal vyschnout, přesel na 5 mm sítu. Okolí mi říkalo, že to je nerozpustné, ale ja jsem zjistil že se tato látka přidává do krmení, léků a spousty dalších věcí a nevadí to. Tak jsem v době vápnění použil tuto látku a dostal do půdy fosfor a vápník. Za dva roky jsem jak v kompostu tak i v půdě nenašel žádné kousky. Předpokládám pomalejší -pozvolnější rozpustnost v půdě než u vápna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.254 (?), 21.11.2010 20:53

Je vidět, že alchymisté ještě nevymřeli.Jinak tou reakcí starého vápna s kyselinou mohou vzniknout podle poměru surovin 3 fosforečnany.Ten primární je velmi dobře rozpustný, sekundární už méně - je to vlastně superfosfát a ten terciální se prakticky nerozpouští, ale rostliny mohou fosfor z něj využívat postupně, protože se tato sůl rozpouští v některých organických kyselinách, jako je citronová, takže výsledek vašeho chemického snažení zahradě určitě neublíží.Jěště poznámka k sádře.Nevím, proč by měla zahradě škodit, pokud jí tam někdo nedá množství jako na betonový panel.Jedná se o síran vápenatý, který se pomalu rozpouští.Dokonce se dá použít např. u rododendronů při nedostatku vápníku, samozřejmě jen v malém množství.Pokud rostlina sežere ten vápník, zůstane zbytek kyseliny sírové a půda se okyseluje, což rododendronům nevadí.Jsou ale také rostliny s větší potřebou síry a ty zase sežerou ten kyselý zbytek a je pohnojeno.Sem patří vlastně všechny brukvovité, ale i cibule a česnek... pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 121.238 (?), 22.11.2010 9:16

Sadrovec je znamy kondicioner pody. Vynimocnou vlastnostou je pomale uvolnovanie vapnika vdaka malej rozpustnosti. Je pH neutralny. Zlepsuje strukturu ilovych pod s odplavenymi solami po dlhych dazdoch. V zavislosti od potreby sa casto plosne aplikuje v polnohospodarstve. Neviem ci skodi rododendronom. Zavisi to od toho, ci tieto rastliny neznasaju alkalicke pody, alebo aj pritomnost vapnika. Ak je vapnik pre ne OK, tak by sadrovec nemal skodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.212 (?), 22.11.2010 12:29
Doma jsme používali staré hašené vápno a ještě k tomu i vymrzlé, kdy zůstalo přes zimu v nějakém hrnci venku. Dávali jsme ho napodzim k ovocným stromkům, tak dvě malé lopatky ke každému. Staří sadaři nám tvrdili, že je pak v následujícím roce bohatá úroda ovoce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.254 (?), 22.11.2010 21:21

To je právě ta komplikovaná půdní chemie, že pokud povápníme, vápník se naváže v půdě a uvolní ostatní kationty, jako K a amonný dusík, tak se to projeví, jako když pohnojíte kombinovaným hnojivem.Ve skutečnosti je to složitější, ale pro pochopení to snad stačí. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika