Popel a PK hnojiva



Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?)
14.9.2019 20:39

Kristalon podzim - poměr živin N-P-K (6-12-36) + 3 % Mg + 8 % S + mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 180.6 (?), 7.9.2019 17:18

Kosti pálit opravdu nemíním, ale dřevěného popela mám pytel a že má trochu víc draslíku než fosforu mi nevadí, vápník taky ne. Hledám ale něco, co bude rychle účinkovat (proto to taky chci aplikovat zálivkou), a to zrovna výluh z popela asi nebude.

K tomu NeOsolu, mě ten zázrak (jak je prezentován) přijde podle složení jako obyčejný mletý granulovaný dolomitský vápenec s trochou organiky, viz zde.

Ono jsem zjistila, že je občas třeba si důkladně zjistit informace o výrobku. Např. mě zaujala složka "aktivní vápník" v Kristalonu Zdravé rajče. Výrobce prezentuje dvousložkové hnojivo - 1.NPK, 2.aktivní vápník. Takový aktivní vápník by se mi občas právě na rajčata hodil proti černání pupku a doporučovaný Wuxal Kalcium se mi moc nelíbí kvůli dusíku. Stříkat na rajčata v plné plodnosti dusík mi nepřijde zrovna dobrý nápad a při postřiku listů se plodům nevyhnu. Tak jsem pátrala, co to vlastně ten aktivní vápník je za zázrak, no a není to nic jiného, než obyčejný ledek vápenatý. Takže žádný zázrak se nekonal a ten dusík je tam taky. A slavný Wuxal Kalcium bude určitě totéž, jenom má navíc trochu stopových prvků.

Bohužel jestli můžu smíchat superfosfát a síran draselmý s popelem se mi vypátrat nepodařilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.9.2019 17:21

Není jasné v jakém poměru to budete mísit. Rizika toho mixu jsou tato. Popelem asi výrazně zvýšíte pH směsi, takže dostanete ze superfosfátu téměř nerozpustný fosforečnan vápenatý. Druhá věc je, že si síranem draselným a vápníkem z popela vytvoříte další sádru (k té, co už je v superfosfátu). Ta je málo rozpustná a není v půdě žádoucí. Asi bych to tedy nemíchal. Oni vědí, proč ty dva "Kristalony zdravé rajče a paprika" nesmíchají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 148.238 (?), 13.9.2019 17:31
Hlavně oxid vápenatý naváže fosfor a ten bude dostupný velmi pomalu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.6 (?), 13.9.2019 23:28

Děkuji za odpověď. Po delším zkoumání na netu jsem vypátrala v podstatě totéž, že superfosfát s popelem (vápníkem) míchat nejde a ani u síranu draselného to není dobré.

Když už jsme se ale dostali k sádře v superfosfátu, tak bych měla jiný dotaz. Na rozdíl od síranu draselného se ve vodě nerozpustí. Někde jsem se dočetla, že fosfor ze superfosfátu se ve rozpustí a zbude právě zmíněná sádra. Je to opravdu tak? Je třeba po hodině loužení už fosfor rozpuštěný ve vodě a zbytek je sádra, kterou můžu přecedit a vyhodit? Nebo je pořád fosfor vázaný na ty nerozpustné složky a nejde z něho udělat roztok pro zálivku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.9.2019 7:01

Pokud nemáte "zasádrovaný" pozemek, vůbec bych to neřešil. Rozumné množství síranu vápenatého se v půdě ztratí a časem využije. Síran vápenatý je zdrojem síry i vápníku. Určitě bych ho proto ze superfosfátu neseparoval. Jeho rozpustnost je sice nízká (asi 3 g/l), ale proti fosforečnanu vápenatém mnohonásobně vyšší. Pro srovnání si najděte "součin rozpustnosti" obou sloučenin. Špatně rozpustný sediment ze superfosfátu asi trochu fosforu obsahuje, ale zřejmě to není významné množství. On taky superfosfát nemá zcela jednotné složení. Záleží, z čeho je vyroben.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.6 (?), 14.9.2019 11:10

Síranu dodám myslím dostatečné množství v síranu draselném, tam je ho skoro 50 procent.
Sediment řešit musím, ucpával by mi konev. Takže jestli jsem odpověď dobře pochopila, tak se významnější množství fosforu ze superfosfátu ve vodě rozpustí a jenom nepatrný zbytek zůstane v nerozpustné sedlině? Z čeho je vyroben nepíšou, výrobce je Forestina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 14.9.2019 13:35

Zjistěte si kolik je tam draslíku, těch 50% je tam K2SO4 a pak to porobnejte s obsahem Kristalonu a jejich rozpustnost a formu. Když chci fosfor přidám Kristalon žlutý, když chci draslík přidám Kvet a plod, vše rozpustné a připravené pro rostliny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.6 (?), 14.9.2019 14:11

Zjistila jsem si složení síranu draselného - K2S04 - 100% (to je vzorec síranu draselného)
K2O - 50%
SO3 - někdo uvádí 18%, někdo dokonce 42%, každopádně pro mě je podstatný draslík, síra nevadí, ale nepoužívám ho kvůli ní.

Jediný Kristalon, který obsahuje minimum dusíku a hodně draslíku (kombinace kterou potřebuji) je Kristalon hnědý. Bohužel se neprodává v malém, třeba půl - 1 kg balení, velké 25 kg balení je pro mě příliš velké.

Asi je pro vás těžko pochopitelné, že potřebuji v určité fázi růstu jahodníku (v srpnu) hnojivo bez (nebo opravdu jenom s minimem) dusíku pro přechod jahod do generativní fáze, když by jste si ode mě nevzal ani jahodu (byly letos výborné), ale prostě tomu tak je.
Vlaďka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 14.9.2019 20:39

Kristalon podzim - poměr živin N-P-K (6-12-36) + 3 % Mg + 8 % S + mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.6 (?), 14.9.2019 21:32

Pořád moc dusíku, hnědý má 3-11-38 +4 Mg + 25 S + mikroprvky. No a když se podíváte na složení obou kristalonů, tak zjistíte, že ten síran draselný oba obsahují a zřejmě v nezanedbatelném množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika