Popel a PK hnojiva



Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?)
5.9.2019 22:31

To vyslouzil: ano, není tam fosfor a draslík, ale pokud jej chci a nemám na zahradě důl na koprolit, tak buď koupim desítky kilo kostí, které následně spálím, anebo koupim fosforečnaté hnojivo. A draslík? Mohu koupit pár metrů dřeva, které spálím a mám kromě draslíku i ten fosfor, hodně vápníku a taky potřebného hořčíku. IRONIE

K NEOSOLu popel z kostí a ze dřeva, a zakladatel diskuze bude spokojený.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 180.6 (?), 4.9.2019 17:25, zobrazeno: 7800x

Potřebuji hnojivo s obsahem fosforu a draslíku (toho víc), bez dusíku a chloridů, s neutrálním pH, rozpustné ve vodě.  Draslík získám snadno rozpuštěním síranu draselného, fosfor rozpuštěním superfosfátu (ten se mi tedy moc nerozpouští, ale snad se aspoň část fosforu vylouhuje a zůstane sádra). Roztok ale bude asi dost kyselý, potřebovala bych ho něčím neutralizovat, tak mě napadl popel ze dřeva. Dočetla jsem se, že obsahuje právě fosfor, hodně draslíku a ještě víc vápníku, proto má hodně vysoké pH, a taky že je z větší části rozpustný ve vodě. To se mi tedy moc nepotvrdilo, ale třeba se nějaké živiny rozpustily. Nevíte někdo, kdo se trochu vyzná v chemii, zda by šly uvedené roztoky smíchat, zda se nevytvoří nějaké sloučeniny pro rostliny nepřijatelné, případně v jakém poměru to míchat, aby bylo výsledné pH neutrální?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 4.9.2019 22:11

To 180.6: nejsem chemik, neporadím, ale což takhle PRP SOL nebo novější NEOSOL? Nedávno jsem zde dal dotaz, zda jej někdo používá.....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.9.2019 8:49

Pořiďte si některý z draselných fosforečnanů. Kyselý KH2PO4 nebo zásaditější K2HPO4. Dají se koupit, plně rozpustné. Zásaditost můžete zvýšit podle potřeby přidáním draselného louhu. Dřív se prodávalo hnojivo PKsol, což bylo totéž, nevím, je-li ještě na trhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 5.9.2019 13:55
PK sol Lovochemie se stále prodává, litr za 130 Kč.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.6 (?), 7.9.2019 9:53

Ten PKsol by asi byl použitelný, akorát kromě Lovochemie jsem ho nikde prodávat nenašla a poslání za 160 Kč se trochu prodraží.

KH2PO4 jsem našla jako akvarijní hnojivo, ale pH 4.5, to si asi moc nepomůžu oproti rozpuštění běžně dostupného superfosfátu a síranu draselného.

K2HPO4 by asi byl použitelný, podle wiki je pH neutrální, bohužel jsem ho jako hnojivo nikde prodávat nenašla, pouze jako čistá chemikálie za neúměrně vysoké ceny (přes 500 Kč za kg)

Pokud se v tom trochu vyznáte, tak ten mnou navrhovaný roztok superfosfát+síran draselný+popel nelze z nějakého důvodu použít?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 7.9.2019 11:11

Zkuste se poohlédnout u "huličů",např.hnojivo PK 13-14,"políčka jim kvetou jedna radost"wink


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.6 (?), 7.9.2019 12:28

Asi jsem na začátku zapomněla uvést, že to chci za rozumnou cenu. Kilo superfosfátu mě stálo 30 Kč - 17% P, 3 kg síranu draselného stovku - 50% K. Že když chci něco speciálního, že to bude trochu dražší, to jsem očekávala, ale P-13,K-14 - 250 ml za 200 Kč, to už je opravdu trochu moc, to si raději objednám v Lovochemii ten PKsol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.189 (?), 5.9.2019 16:00

ale což takhle PRP SOL nebo novější NEOSOL?

Složení (dle výrobce): vápník, hořčík a stopové prvky (železo, zinek, bór, sodík, mangan). Tedy draslíku a fosforu tam mnoho není, spíš žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 5.9.2019 22:31

To vyslouzil: ano, není tam fosfor a draslík, ale pokud jej chci a nemám na zahradě důl na koprolit, tak buď koupim desítky kilo kostí, které následně spálím, anebo koupim fosforečnaté hnojivo. A draslík? Mohu koupit pár metrů dřeva, které spálím a mám kromě draslíku i ten fosfor, hodně vápníku a taky potřebného hořčíku. IRONIE

K NEOSOLu popel z kostí a ze dřeva, a zakladatel diskuze bude spokojený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.9.2019 12:55

K NEOSOLu popel z kostí a ze dřeva, a zakladatel diskuze bude spokojený.

Možná lépe popel z kostí s nebo bez dřeva a bez Neosolu. Zakladatel bude spokojenější, protože ušetří. Ale tak jasné to není. Tento popel je dost zásaditý a obsahuje poměrně hodně vápníku, který se někdy může hodit, ale na některých půdách (vápnitých)  je spíš na škodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika