Jak vyřešit problém s herbicidy po hnojení trávníku Travinem



host - 228.74 (?)
20.5.2019 23:21

Osobně považuju za ostudu, že přípravky jako Travin se prodávají v hobby obchodech bez varování. Proti tomu, jak mají teď všichni nahnáno z glyfosátu, jsou důsledky 2,4D prokázané, hmatatelné a dlouhodobé, a to ve formě zničené úrody.

Běhání po trávníku ošetřeném 2,4D ale opravdu nic neudělá. Pokud se bojíte dopadu auxinu na lidské zdraví, budete muset přestat jíst obiloviny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Majkl - (16) - 246.143 (?), 18.5.2019 9:04, zobrazeno: 4239x

Zdravím všechny,

několikrát jsem v minulosti pohnojil trávník Travinem. Naposledy letos nedávno. Trávník jsem letos od té doby ještě nesekal. Bohužel jsem netušil, že herbicidy, které hnojivo obsahuje, může nadělat tolik škody. 

Celé jsem to zjistil tak, že mi nešla rajčata a tady na fóru jsem se dozvěděl, že je to právě kvůli tomu herbicidu, který mám nejspíč z posekané trávy v kompostové zemině. Měl bych proto na vás několik dotazů.

Můžu dát "poškozenou" zeminu z květináče do kompostu, z kterého budu používat zeminu za 2 roky?

Jak mám postupovat s posekanou trávou? Předpokládám, že tuto první, kterou budu právě sekat, je potřeba dát pryč. A jak postupovat potom?

Jak mám pokračovat s kompostem, který mám z loňska a kde nejspíš zbytky herbicidu v tuto chvíli jsou. Za normálních okolností bych tuto zeminu začal využívat příští jro.

Jak je to se škodlivostí produktů vypěstovaných v této půdě? Jsou škodlivé nebo pokud už tam něco vyroste, tak to není tak hrozné? Případně je to potenciálně škodlivější než zelenina a ovoce ze supermarketu?

A poslední dotaz, jestli je ještě něco na této situaci nebezpečné, a to zejména pro děti (10 a 14 let).

Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 18.5.2019 9:52

Nejhorší smrt je z vylekání wink . Rajčata a papriky jsou extrémně citlivé k reziduím herbicidů, ostatní plodiny jsou tolerantnější. Ten kompost použijte k něčemu jinému než rajčata a papriky. Co se týče nebezpečnosti - děti už se v trávníku asi neplazí a neolizují vše co vidí a najdou...

Jinak herbicidů sníte řádově více v chlebu a pečivu než v těch domácích výpěstcích, pokud tedy nejste chemický Alí a nestříkáte hlava nehlava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.74 (?), 20.5.2019 8:54
Kompost můžete v prvních letech použít k pěstování jednoděložných rostlin jako kukuřice a česnek. Po roce zkuste např. brukvovitou zeleninu, ta mi v zamořeném záhonu docela šla, i když rajčata to o rok předtím okamžitě zahubilo. Plodovou zeleninu včetně dýní a okurek do toho sázejte nejdřív po třech letech. Trávníkový herbicid je neškodný pro lidi i zvířata, jenom ničí zahrady.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Majkl - (16) - 104.106 (?), 20.5.2019 12:27

Moc vám děkuji za upřesnění. Jsem rád, že to není tak hrozné, jak to nejdříve vypadalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.94 (?), 20.5.2019 13:24

Opravdu? Tak si na to vzpomeňte, až po tom selektivními herbicidy ošetřeném trávníku, který je součástí hnojiva, budou běhat děti.

Zde jen tak na okraj:

Kyselina dichlorfenoxyoctová (2,4-D) je chlororganický selektivní herbicid a syntetický auxin. Je jedním z nejužívanějších herbicidů na světě. Užívá se zejména jako herbicid na polích s obilovinami, ale též v trávnících. Zásadní vlastností je jeho druhová selektivita, to znamená, že v aplikovaných koncentracích hubí především dvouděložné rostliny (tj. veškeré dvouděložné plevely), zatímco jednoděložné rostliny nechává zcela či téměř zcela bez poškození. Proslul však také jako jedna ze složek defoliantu Agent Orange, který byl masově nasazen americkou armádou během války ve Vietnamu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 228.74 (?), 20.5.2019 23:21

Osobně považuju za ostudu, že přípravky jako Travin se prodávají v hobby obchodech bez varování. Proti tomu, jak mají teď všichni nahnáno z glyfosátu, jsou důsledky 2,4D prokázané, hmatatelné a dlouhodobé, a to ve formě zničené úrody.

Běhání po trávníku ošetřeném 2,4D ale opravdu nic neudělá. Pokud se bojíte dopadu auxinu na lidské zdraví, budete muset přestat jíst obiloviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 21.5.2019 9:14

A navíc TRAVIN vůbec 2,4D neobsahuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 21.5.2019 11:29

TRAVIN obsahuje herbicidní účinné látky clopyralid (LONTREL) a fluroxypyr (STARANE). Z nich si myslím, že z hlediska následných negativních vlivůi na rajčata bude horší clopyralid.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.24 (?), 21.5.2019 11:54

Ale o to tady snad nejde, tady jde o princip. Nestaci, ze to zereme v potravinach, a tak si to jeste narveme na dvur?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 21.5.2019 12:16

Nikdo nikoho nenutí TRAVIN ani jiné pesticidy používat na své zahradě. Číst snad u nás umí každý a na každém obalu TRAVINu je napsánou, že obsahuju herbicidní složky. Sám jsem také jeden čas chtěl mít ideální trávník, ale teď jsem rád za to, že je zelený a víc neřeším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika