Hnojiva na trávník s obsahem herbicidů a kompostování trávy



Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?)
12.7.2011 8:49

Výpary určitie nie. Ale ak vám pri rozhadzovaní časť ujde do záhonu, alebo pri lejaku stečie kam nechcete môže byť problém. Neviem posúdiť vplyv na spodné vody, toto by asi herbicíd neprežil na rozdiel od hnojív, ako sú napr. dusičnany.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 2.6.2010 1:23

U předcházejícího (výše uvedeného) příspevku jsem se zapoměl zaregistrovat, tak to teť napravuji.

Podle obsahu účinných látek a dávkování je to síla. Dávkuje se několikanásobně více uč. látky fluroxypyr, než v přípravku Bofix a i ú. l. clopyralid na jednotku plochy je více, než u Bofixu. Přitom ochranné lhůty (28 dnů) pro zkrmování jsou stejné. Já osobně bych to na zkrmování tak brzy neriskoval.

Zkompostovat se to dá, ale kompost použít např pod řepu, cibuli, jahody, na trávník a ke stromům. Opravdu pozor na lilkovité (brambory, rajčata, papriky) a možná i luskoviny. Čerstvím kompostem bych to neriskoval vůbec. Tam raději použít kompost bez reziduí výše uvedených postřiků nebo alespoň starý kompost. A řádně přečtěte návod, postup práce a bezpečnostní opatření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.6.2010 11:02

Neumím si představit, že by někdo ošetřoval trávník Bofixem a potom trávu kosil na krmení. To je snad nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 3.6.2010 2:49

Pane Vysloužil, není řeč jen o kompostování a zkrmování po ošetření Bofixem, ale i po ošetření Travinem. Právě u tohoto přípravku jsem upozornil na vyšší bdělost při používání kompostu pod lilkovité rostliny, popřípadě na dodržování ochranné lhůty pro zkrmování (podstatně vyšší dávky účinných látek na jednotku plochy, než u Bofixu nebo např. doporučené a registrované dávky herbicidní kombinace Lontrel 300 + Starane 250 EC).   A diskuze by se mohla rozšířit i na možnost kompostování či případné zkrmování rostlin ošetřených jinými pesticidy. Ty ochranné lhůty tam nejsou uvedeny pro srandu králíkům, ale třeba pro jejich zdraví a kondici a následně třeba i pro naše zdraví.

A co se týče toho zkrmování po ošetření? Žádný nesmysl, ale realita. Jednoho krásného dne takhle seču ošetřený trávník Lontrelem + Starane (plošně smetánka, místy jitrocel, pryskyřník aj.), nosím to na kompost a přes plot na mě volá sousedka, zda-li jí ze 2 koše nedám na přilepšenou pro její slepice. Musel jsem odmítnout a vysvětlit situaci.

Mám též 10 slepic v uzavřeném výběhu, kde již žádná tráva neroste. Maximálně si tam slepice nahrabou nějaké broučky či houseny nebo v létě popadané třešně. Proto, když seču sekačkou trávník, tak též dám trochu i těm slepičkám, ale zásadně neošetřený. Když už někdy trávník chemicky ošetřuji, tak ne vždy všechny plochy současně. Sousedčiny slepice však měly smůlu, protože tehdy jsem zrovna ošetřil celou plochu, i když jen bodově, ale při sekání jsem to pomíchal.

I tráva na louce se dá ošetřit stejnými nebo podobnými herbicidy a zkrmuje se. Roste tam třeba jedovatý přiskyřník prudký a též se musí nějak zlykvidovat. Za zelena je totiž jedovatý, v sušeném seně již tolik nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 3.6.2010 8:28
Mozno mimo temu, ale teraz pri tych dazdoch burina z travnika vymizla, asi vyhnila. Bolo toho dost, ked dazde prerusilo par dni tepla, asi pred mesiacom... hlavne pupavy. Teraz nic... horsie je, ze uz zacina hnit aj trava.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.1 (?), 1.7.2011 23:13

je to strasne aj nam sa stalo. prosim aby to prestalo uz. nech to je vsetko konecne dobre, na spravnej ceste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.214 (?), 12.7.2011 7:40

Nemozu vypary z plochy osetrenej selektivnym herbicidom poskodit kulturne rastliny? Pri postreku v ich okoli sa to sice da obmedzit herbicidnym zvonom a pri posype ten zvon prirodzene netreba. Ale vzhladom na uvedene mnozstva herbicidov v travine nad tym zacinam uvazovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 12.7.2011 8:49

Výpary určitie nie. Ale ak vám pri rozhadzovaní časť ujde do záhonu, alebo pri lejaku stečie kam nechcete môže byť problém. Neviem posúdiť vplyv na spodné vody, toto by asi herbicíd neprežil na rozdiel od hnojív, ako sú napr. dusičnany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 11.7.2011 6:49

Blbost je to z jednoho prosteho duvodu.Bud se snažim rostlinu zlikvidovat nebo naopak podpořit v rustu.A to pravě na jedne straně dělaji herbicidy ktere ty rostliny niči a na straně druhe hnojiva ktera rust rostlin(a je lhostejne zda se jedna o plevel nebo ušlechtilou rostlinu) podporuji.Proto se těžko tyto dvě složky mohou pokladat jako jeden připravek, bud likviduji nebo podporuji ale nikdy ne současně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.7.2011 13:31

Budete se divit, ale je to celkem běžné. Asi by nikdo nemíchal hnojivo s Travexem, ale třeba právě Travin je směsí selektivního herbicidu a hnojiva (a taky zeolitu).
   Neslyšel jsem o otravě zvířat po zkrmení píce ošetřené herbicidem a už vůbec ne o škodlivosti kompostu z takovýchto rostlin. Předpokládám, že i herbicidy mají nějakou ochranou lhůtu, po jejímž uplynutí se rozloží na neaktivní složky. Dokazuje to m.j. skutečnost, že i po důsledné aplikaci herbicidů do trávníku vám příští rok v něm vyrostou dvouděložné plevele vesele znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 11.7.2011 13:56

Trávu kosíme každý týždeň aj častejšie. Ak aplikujeme pred takým kosením selektívny herbicíd a namulčujeme s pokosenou trávou záhradku, môže to dopadnúť zle. Aj selektívny herbicíd sa prejaví na kondícii trávy. Je to poznať, ak sa aplikuje na určité miesto. Dávať to do hnojiva mi príde zbytočné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika