Mečíky - nekvetou



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?)
2.5.2008 23:52

Mečíky se mají oloupat již před uskladněním na zimu, a to po vysušení, neboť ponechání suknic, tvoří úkryt pro přezimování třásněnky, a je zdrojem případných plísní. Po jaru je už celkem jedno zda je oloupeme, či nikoliv. Velmi je však důležité moření před výsadbou, např. Merpanem atd. Pokud se přesto rozhodneme suknice sloupnout, pozor na vylomení klíčků u předčasně narašených cibulí. Rovněž je dobré mořit i na zimu v roztoku např. Karate, právě na likvidaci hlavně třásněnky, a zde by ponechané suknice dvojnásob překážely.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 99.119 (?), 13.3.2008 22:29

Výsledek nechtěného experimentu : na podzim jsem vyryl mečíky, zapomněl jsem na ně a nechal je ležet v trávě čtrnáct dní. Mezitím bylo nejméně pět pod nulou. Ani jedna hlíza nebyla poškozena. Proto si myslím, že není nutné čekat s výsadbou na květen. Můj otec je běžně sází v dubnu, v nadmořské výšce 550 metrů. O mečíky se stará pouze tím, že do záhonu dá trochu koňského hnoje. Źádné ošetřování proti škůdcům apod. Vše funguje a je to nádhera.

Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.3.2008 23:37

Sázím je v dubnu každoročně. Nemyslím ale, že to má vliv na dřívější kvetení, pokud je v dubnu zima.
   Když jsem sázel i brut, tak dokonce již v březnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.12 (?), 2.5.2008 13:52

Ahojky zahradníci.

Dovoluji si připsat můj poznatek. První rok jsem cibulky mečíků neoloupala a květy nic moc... Takže nyní je každý rok pořádně sloupnu až na cibulku a kvetou krásně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 2.5.2008 14:35

Oloupat před výsadbou se cibule mají - k čemu taky ty zaschlé sukýnky. Pochybuji ovšem že by jejich ponechání mělo výrazně zhoršující vliv na kvalitu květů. Spíš velikost cibulí, výživa, ochrana před třásnnkami, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 2.5.2008 23:52

Mečíky se mají oloupat již před uskladněním na zimu, a to po vysušení, neboť ponechání suknic, tvoří úkryt pro přezimování třásněnky, a je zdrojem případných plísní. Po jaru je už celkem jedno zda je oloupeme, či nikoliv. Velmi je však důležité moření před výsadbou, např. Merpanem atd. Pokud se přesto rozhodneme suknice sloupnout, pozor na vylomení klíčků u předčasně narašených cibulí. Rovněž je dobré mořit i na zimu v roztoku např. Karate, právě na likvidaci hlavně třásněnky, a zde by ponechané suknice dvojnásob překážely.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.150 (?), 4.5.2008 20:11

Přesně stejné zkušenosti mám s loupáním-letos jsem je loupala pozdě a mám pocit, že ty cibule ani nemá cenu sadit. Ještě ani nemám přípravek na namoření - myslela jsem, že si koupím nějaké nové cibule. Snad se nemůže nic stát, když je nasadím-maximálně nevykvetou. Snad si nezaneřádím zeminu na záhonu. Vloni jsem měla bílý mečík snad 120 cm vysoký - letos uvidím. Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sllunečnice - (1) - 159.233 (?), 12.9.2008 13:04

Dobrý den,

nevíte někdo co to je za nemoc na této cibulce.Takto postižených jsem jich vytahala letos více.Co s nimi?děkuji P.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.30 (?), 14.9.2008 19:04
je dosti mozne, ze je hliza postizena dratovci... pred vysadbou se ma aplikovat pripravek Dursban-myslim, ze se takto jmenuje...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.89 (?), 8.3.2009 16:48

.já sázím gladioly nadvakrát - připravím si záhon pokaždé na jiném místě, vylepším kompostem, udělám brázdy dostatečně daleko od sebe a nasázím polovinu hlíz asi tak kolem poloviny dubna, podle počasí.Pak asi tak po 14 dnech udělám brázdy mezi těma předchozíma a nasázím druhou polovinu hlíz.Tím docílím toho, že kvetou postupně a mnohem delší období.Jinak postupuju stejně jako většina, odstraním odkvetlé laty, nechám rostliny na místě do druhé poloviny září, pak vyjmu, nechám týden - 10 dní zaschnout v altánu, očistím a uložím do papírové krabice.Jo a při druhé výsadbě přihodím na záhon pár semen měsíčků, kosmeií a podobných nenáročných letniček, když zbyde nějaká astra a pod.Vypadá to dobře a po odkvětu gladiol není tak prázdno... tak at se daří!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.164 (?), 4.8.2009 16:16

já letos šel na houby, nechodím nijak často tak botanicky nemám prozkoumané terény a najednou vidím krásně fialové květy, co to je? myslel jsem že je to gladiolus palustris, ale nebyl, je to gladiolus imbricatus=mečík střechovitý. Trvale rostoucí divoce odjakživa v beskydech. myslel jsem že to vymrzá, ale když to vydrželo věky, tak tyhle druhy jsou odolné, jenže není to pro zahrádku, je to moc vysoké a štíhlé.Je to chráněné zákonem, vzetí by se mohlo škaredě nevyplatit.
 ale nikdy dřív jsem to neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika