Tomel pro republiku



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
20.5.2017 10:13

Nakonec jsem Vás, pane Hlavatý, poslechl a tomel jsem nechal venku. Zabalený byl odshora k zemi dvojmo geotextílií a navrch igelitem a mrazy nakonec, až na jednu namzlou větvičku, přežil. V současnosti má už 20cm přírůstky.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.240 (?), 23.2.2017 18:12
Diospyros kaki - Ebenovník rajčiakonosný (japonský) - Hurmikaki - Kaki - Tomel. Niektoré zásady rezu (foto). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 15.4.2017 15:54

Pane Hlavatý, ve vláknu Araucaria... píšete, že u vás bylo letos opakovaně pod -20°C. Jak vám ty mrazy přestály tomely? A jak přežijí mrazy příští týden? Ptám se proto, že jsem si na jaře také jeden stromek pořídil a v současnosti už má pupeny dost rozvité, stejně jako asi i vaše stromky. Díky za zprávy. Přirozeně by mě zajímalo také, jak přežily tuhle zimu tomely ostatních pěstitelů, především vzhledem k tomu, že letošní zimní teploty byly opravdu dost nízké a není předpoklad, že by se měly každou další zimu opakovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.245 (?), 15.4.2017 16:20
Pán Walter: Tomely (hurmikaki) ešte nerašia, ale puky sa zdajú byť vitálne. Majú dlhú dormanciu, väčšinou vyženú prvé listy na prechode apríla a mája, minulý rok to bolo o niečo skôr, ale vtedy bola mierna zima. Teda aspoň dúfam že to tak bude, po tých mrazoch by som sa veľmi nečudoval ak by vymrzli. IH (Ak by mrazy teraz naozaj prišli - ja to ešte ako hotovú vec neberiem - tak treba rátať s tým že mladé listy na tomeloch omrznú. Ak teda máte stromček na pevnom stanovišti vonku. Tomely sa chránia práve tým neskorším pučaním, ak už listy majú tak mrazu neodolajú.)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 15.4.2017 21:29

Děkuji Vám za informace. Stromek jsem koupil v březnu, pravděpodobně byl zimovaný v nevytápěném skleníku a opravdu je teď zasazený venku, v závětří u jižní stěny domu. Pupeny jsou už rozvité na velikost 2cm.Zkusím ho tedy obalit, snad to pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 18.4.2017 18:00

Po pouhých třech dnech jsem dospěl k názoru, že stromku možná uškodím méně, když ho vykopu a i s kořenovým balem uklidím na pár dní ze zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.83 (?), 18.4.2017 18:24
Walter: Je to na Vás, ale ja by som to nerobil. Ak aj hurmikaki (tomel) teraz omrzne, vyraší z náhradných pupeňov a prežije. To vykopanie a následné znovuzasadenie mu uškodí oveľa viac. Inak ja sa budem už jednoznačne riadiť slovami klasika (viď foto - citát z prejavu Augusta H., mierne scenzurovaný, ale kto zažil normalizáciu tak vie vo co go) - ak mi teraz hurmikaki a figovník poslednú zimu nerozdýchajú, tak "vaya con díos", nebudem už týchto migrantov sadiť a lámať veci nasilu cez koleno. Treba rešpektovať našu klímu a neísť proti bohu a prírode. Zatiaľ sa ukazuje ako vhodná pre pestovanie v našich podmienkach Asimina triloba, to jednoznačne. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 20.5.2017 10:13

Nakonec jsem Vás, pane Hlavatý, poslechl a tomel jsem nechal venku. Zabalený byl odshora k zemi dvojmo geotextílií a navrch igelitem a mrazy nakonec, až na jednu namzlou větvičku, přežil. V současnosti má už 20cm přírůstky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.42 (?), 20.5.2017 12:56
Walter: Pekný stromček. Otázkou je čo v ďalších rokoch... Takáto zima možno nebude najbližších 20 rokov, ale to nikto nedokáže predpovedať. Moje 2 tomely mrazivú zimu neprežili, rovnako aj figovník. Boli to už viacročné mohutnejšie stromy, ochranu som im nerobil žiadnu. Z "exotov" zostanem zrejme len pri Asimine, ktorá u nás zvláda zimné i jarné mrazy bez problémov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 20.5.2017 13:50

Já taky uvažuji, co s tomelem? Přesadit ho každým rokem do většího, ještě většího až obřího květináče a na jeho úklid potom zorganizovat brigádu? Nebo najít to nejvíce ideální stanoviště a na zimu případně ušít péřovou bundu. Mít na zahradě jen Asiminy se mi taky nelíbí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 22.5.2017 9:52

Tak to je mi líto, zvlášť, když už jste měl takové pěkné stromy dávající slušnou úrodu. Takže tomely zmrzly celé včetně podnože?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika