Moruše s nejlepšími plody - jaký kultivar?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 124.6 (?) 
28.4.2008 18:11, zobrazeno: 78884x

Dobrý den, prosím o info: 1.) Jáký druh moruše má ty největší a nejsladší plody? Mě chutnají tmavě vínové, skoro až černé plody - a proto mi přišlo evidentní - že se automaticky jedná o moruši černou(Morus nigra). Jaké bylo, ale moje překvapení, když mi byla doporučena Moruše bílá - že kultivar "Pendula"(převislá) - má prý velké, černé, chutné plody... Navíc na netu se všude píše něco jiného... Udělo by mi radost, kdyby napsal opravdu zkušený zahrádkář, který se vyzná. 2.) Bylo mi řečeno, že pendula hodně rychle roste a to do poměrně velkých rozměrů(což se mi hodí) -naproti tomu, na netu se píše téměř opak, co se velikosti týče 3.) Případně by mě také zajímalo, jakým způsobem se dají moruše množit? - řízky? 4.) Co si myslíte o dovozu nějakého výmladku od známé z jižního Slovenska - mohl by takový stromek tady u nás prosperovat? 5.) Uvítám jakékoli dobré rady a podněty pro pěstování moruší.

Předem moc děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 6.215 (?), 29.4.2008 18:10

Nejsem sice zkušený sadař- ovocnář, ale MORUS ALBA PENDULA, tedy moruši bílou-převislou můžu určitě doporučit. Mám jí šestým rokem a jsem s ní víc než spokojená.

Koupila jsem jí v zahradnictví a bylo mi řečeno, že jelikož je roubovaná, neporoste už do výšky. Je to naštěstí pravda, pokud povyrostla, tak opravdu jen o pár centimetrů. Je asi 180cm vysoká.

Má nádherně splývající husté větve, v současné době už až na zem, takže vypadá na zahradě atraktivně.

Plody jsou tmavě vínové až černé, asi 4cm dlouhé a minulý rok jsme nasbírali 2 kbelíky, což se u tak malého stromku podle mě rovná zázraku. Takže to shrnu - DOPORUČUJI!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.244 (?), 29.4.2008 19:48

Je to morusa Trnavska, ma najväčšie plody čiernej tmavofialovej farby, výbornej chuti. Je velmi plodna. Pestuje sa na juznom Slovensku ale darí sa jej aj v iných oblastiach, napríklad u nás v okolí Prešova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 126.168 (?), 29.4.2008 22:18

děkuju za tip na Moruši trnavskou. Zeptám se, vytváří vám starší stromky výmladky? zkoušeli jste ji rozmnožit? díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.24 (?), 8.6.2008 9:24

Moruša výmladky nevytvára, rozmnožuje sa veľmi ťažko, najlepšie potápaním, narezať konárik a ošetriť stimulátorom. najlepšie je nechať to na odborníka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kajtman - (12) - 102.191 (?), 3.1.2009 16:11

O aký druh moruše sa jedná?-plody čierne veľké, kyslasto sladké, šťavnaté,veľmi úrodné,

rozmnožovanie-semenami/ale za podmienok, na ktoré som zatiaľ neprišiel/

           -odrezkami-vyskúšal som všetky spôsoby-neúspešne

           - ponorením-áno, ale problém je v tom, že stromy

           sú vysoké

           -vrúbľovaním áno-len je veľmi zlá afinita/2-5%-úspešnosť/

Viete mi poradiť,       kajtman@centrum.sk

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vladimír Ťok - (5) - 150.82 (?), 17.9.2012 16:23

Zatím každou moruši se mi podařilo množit řízkováním, chce to jen stimulátor a přikrýt půlkou petky. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 21.9.2012 20:37

Taky jsem zkoušel řízkovat moruše. Řízky zakořenily, ale málo mi rostou. Dokonce i kupované zakořeněné řízky mi rostly neuspokojivě. Pak jsem zkoušel očkovat a roubovat semenáče. Tenké jednoleté semenáče chytají špatně a venku se mi lámou. Dvou a tříleté semenáče v květináči jsem očkoval (chip-budding) po narašení v únoru v zimní zahradě. Výsledky jsou velmi dobré. Výhony měly v červnu i několik plodů. Venku jsem očkoval v březnu. Roubování jsem zkoušel zelenými rouby do rozštěpu na mladých výhonech v polovině června (jako angrešt nebo réva). Taky dost dobré. V srpnu už to nefungovalo. Trochu se obávám první zimy. Takže jsem jen jeden stromek nechal zasadit a ostaní budu zimovat v interiéru při nule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.168 (?), 29.4.2008 22:14

Dobrý den, děkuji za info o Pendule. Jak vám chutnají plody? jsou chuťově výrazné a sladké? Do výšky vám tedy neroste, ale jinak se rozrůstá rychle? díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.215 (?), 30.4.2008 10:42

Ano, myslím, že se rozrůstá rychle. Když jsem jí kupovala, byl to stromek se zhruba deseti větvemi, asi 30cm dlouhými, tvořícími malou korunku.

O tom, jak vypadá teď jsem psala v minulém příspěvku. A to jí ještě trochu prořezávám a větve na podzim zkracuji.

Plody jsou vynikající, sladké, lahodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika